Chór Mieszany
Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu
Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
dyrygent:
dr hab. Michał Kozorys
m.kozorys@amuz.gda.pl
Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku powstał w 2016 r. Wcześniej studenci śpiewali w dwóch osobnych zespołach – żeńskim oraz męskim, często uczestnicząc także w projektach jako chór mieszany. Głosy żeńskie chóru tworzą studentki specjalności dyrygentura chóralna, natomiast głosy męskie – studenci wszystkich specjalności. Zespół współpracuje z orkiestrą akademicką i innymi chórami z Pomorza.
W maju 2016 roku chór otrzymał Złoty Dyplom podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot, a w kwietniu 2017 roku zdobył 2 Złote Dyplomy na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Slovakia Cantat 2017 w Bratysławie.
W grudniu 2016 roku zespół wziął udział jako chór warsztatowy w II Polsko-Amerykańskich Warsztatach Chóralnych prowadzonych przez prof. Paula Crabba (USA).
W grudniu 2017 roku chór uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Chórów Akademii Muzycznych „KoChAM muzykę współczesną” w Katowicach, występując m.in. w Sali Głównej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
W lutym 2018 roku chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym, który odbywał się na wyspie Jeju w Korei Południowej. Festiwal połączony był z sympozjum chóralnym, które jest najważniejszym wydarzeniem dla dyrygentów z Korei, a wzięło w nim udział prawie 300 dyrygentów. Chór z Gdańska zaprezentował się na 3 koncertach festiwalowych przed publicznością złożoną głównie z dyrygentów, pozostałych chórów Festiwalu oraz mieszkańców wyspy Jeju.
W wydarzeniu wzięły udział 24 chóry z Korei Południowej oraz 5 chórów z zagranicy specjalnie zaproszonych przez organizatorów (z Japonii, Włoch, Chin, Filipin i Gdańska). Bardzo dobre występy ciepło przyjęte przez publiczność potwierdziły wysoki poziom chóru z Akademii Muzycznej. Dyrygent Michał Kozorys usłyszał wiele pozytywnych opinii m.in. od prowadzących warsztaty Antona Armstronga z USA, Paula Phoenixa z Wielkiej Brytanii (wieloletniego członka chóru The King’s Singers) oraz dyrygentów z Korei.
W maju 2018 roku chór wziął udział wraz z pozostałymi chórami Akademii Muzycznej w Gdańsku w wykonaniu wersji koncertowej oraz nagraniu opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki wieńczącej obchody Jubileuszu 70-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W maju 2019 roku zespół zdobył Grand Prix, Złoty Dyplom (zwycięzca kategorii B) oraz Nagrodę Specjalną Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za najlepsze wykonanie utworu w języku kaszubskim na 15. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Mundus Cantat Sopot 2019”.
W październiku 2021 roku chór wziął udział w nagraniu płyty z kolędami "Między niebem a ziemią. aMuzowe kolędowanie" wraz z Orkiestrą Kameralną "Camerata Gedania" oraz pedagogami Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Na V Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Cantu Gaudeamus", który odbył się w grudniu 2021 roku w Białymstoku, chór zdobył Złoty Dyplom w kategorii Muzyka sakralna.
Dyrygentem chóru jest dr hab. Michał Kozorys.
Urodzony w 1980 roku. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Chełmie (w klasie skrzypiec) oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (dyrygentura chóralna oraz wychowanie muzyczne). W 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, a w roku 2019 stopień doktora habilitowanego. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu gdańskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi zajęcia dyrygentury chóralnej, czytania partytur, wydziałowy Chór Mieszany oraz zespół instrumentalny dla praktyk studenckich. Od września 2012 roku pełni funkcję Prodziekana Wydziału (od 2020 roku III kadencję). Jest członkiem Rady Dyscypliny Artystycznej AM w Gdańsku. Pracuje także w Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu, prowadząc chór dziecięcy oraz orkiestrę smyczkową.
Jest założycielem i dyrygentem chóru kameralnego Supra Vocalis Ensemble. Jest dyrygentem Gdańskiego Chóru Lekarzy działającego przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku. W latach 2006-2011 pełnił funkcję asystenta dyrygenta Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.
W latach 2007-2017 był koordynatorem regionalnym ogólnopolskiego projektu MKiDN „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska”, wspierającego rozwój chórów szkolnych.
Z prowadzonymi przez siebie zespołami występował w Polsce, jak i za granicą (w Czechach, Słowacji, Korei Południowej, sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, czy sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach). Od roku 2005 ze swoimi chórami zdobył ponad 40 nagród na festiwalach i konkursach chóralnych w kraju i za granicą (w tym kilkukrotnie Grand Prix, nagrody specjalne i nagrody dla najlepszego dyrygenta). Wśród wielu wymienić można Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Slovakia Cantat” w Bratysławie, Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej z nagrodą Petra Ebena w Pradze, Ogólnopolski Konkurs i Festiwal „Musica in Urbe” w Bydgoszczy, Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”, Międzynarodowy Konkurs Chóralny „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku, Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego w Rumi, czy Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat” w Sopocie. Bierze także czynny udział w pracach jury konkursów chóralnych i wokalnych.
Za swoją działalność artystyczną i dydaktyczną otrzymał wielokrotnie Nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Nagrody Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu. W 2010 roku był nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. W roku 2012 otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a w 2014 roku otrzymał Odznakę Honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2020 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP.
W swojej pracy zawodowej z chórami i ze studentami stawia przede wszystkim na dobrą atmosferę i na rozwijanie wrażliwości muzycznej, muzykalności poprzez skupianie się na interpretacji utworu ściśle powiązanej z przekazem treści słownych i emocji, brzmieniu zespołu, intonacji czy precyzji wykonania.
aktualizacja: 28.03.2023