cos

AKADEMICKA ORKIESTRA SYMFONICZNA

dyrygent:
prof. zw. dr hab. Zygmunt Rychert

 

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku_1

Orkiestra powstała niemal równocześnie z uruchomieniem gdańskiej uczelni muzycznej, a więc prawie 70 lat temu. Podstawowym zadaniem jej zespołu jest kształcenie młodych adeptów sztuki muzycznej i przygotowanie ich do pracy w orkiestrach filharmonicznych, operowych i kameralnych. Skład osobowy orkiestry w każdym roku się zmienia, rotacja ta nie przeszkadza jednak w utrzymaniu wysokiego poziomu artystycznego, o co zabiegają wybitni dyrygenci prowadzący ten zespół. Potwierdzeniem tego są bardzo wysokie oceny krytyki muzycznej i melomanów, jakie orkiestra otrzymuje po swoich koncertach. Obecnie opiekę dydaktyczną i artystyczną nad zespołem orkiestry sprawuje prof. zw. dr hab. Zygmunt Rychert.

Z uwagi na przyświecające orkiestrze cele, repertuar muzyczny, jakim dysponuje, jest bardzo wszechstronny, zarówno pod względem form muzycznych, jak i stylistyki. Od wielu lat orkiestra występuje w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, Polskiej Filharmonii Batyckiej na Ołowiance, w gdańskich kościołach, a także na innych estradach muzycznych Trójmiasta, regionu pomorskiego oraz w innych miastach Polski. Studenci koncertują w ramach wielkich projektów muzycznych z profesjonalnymi zespołami orkiestrowymi takimi jak: Polska Filharmonia Bałtycka, Polska Filharmonia Kameralna (Sopot). Gdańska Akademia regularnie współpracuje z innymi uczelniami muzycznymi w Europie, co owocuje koncertami jej orkiestry za granicą. Na podkreślenie zasługuje m.in. trzytygodniowe (17.12.2013-08.01.2014) tournée po wschodnim wybrzeżu Chińskiej Republiki Ludowej, a także udział zespołu w festiwalu muzycznym w Sienie i Florencji (1997). Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie orkiestry na festiwal im. Maxa Regera w Weiden (1999, 2000, 2003). Członkowie zespołu realizowali wspólne projekty ze studentami Hochschule für Musik w Lucernie oraz Junge Philharmonie Zentralschweiz (kilkukrotne koncerty w Lucernie i Bazylei). Orkiestra miała zaszczyt występować pod batutami Krzysztofa Pendereckiego, Claudio Desderiego, Paula Esswooda, Jana Latham-Koeniga, Thüringa Bräma, Christfrieda Goeckeritza, Adiego Bara i innych. W ramach współpracy z Wydziałem Wokalno-Aktorskim orkiestra przygotowuje również spektakle operowe, by w ten sposób poznać tajemnice przyszłej pracy w teatrach operowych.

W kwietniu 2013 r. wraz z akademickimi chórami oraz sopranistką Anną Fabrello orkiestra pod dyr. Zygmunta Rycherta nagrała płytę Wojciech Kilar: Angelus • Exodus • Victoria (DUX) uhonorowaną nagrodą Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2014” w kategorii „Muzyka Poważna: Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”. Nagroda ta jest najważniejszym dotychczasowym osiągnięciem zespołu i pierwszą w historii wszystkich uczelni muzycznych.

W listopadzie 2014 r. orkiestra pod dyr. Zygmunta Rycherta dokonała nagrania płyty Panufnik: Concertos (DUX) z udziałem solistów: wiolonczelisty Romana Jabłońskiego, skrzypka Romana Kabary i pianisty Bogdana Czapiewskiego. Album otrzymał NOMINACJĘ do International Classical Music Awards (ICMA) 2016 w kategorii Koncerty.

 

Od roku akademickiego 2018/2019 praca Akademickiej Orkiestry Symfonicznej obywa się w systemie projektowym. Cykl prób przed koncertem poprzedzają 2 próby sekcyjne, które prowadzą:
I vn – dr hab. Robert Kwiatkowski
II vn – dr Karolina Piątkowska-Nowicka
vla – mgr Maria Wiczyńska
vc i cb – dr hab. Błażej Goliński
drzewo – dr hab. Andrzej Wojciechowski
blacha – mgr Tadeusz Kassak