cos

Igor TORBICKI (I rok studiów II st.) z klasy fortepianu dra Kordiana Góry zajął I MIEJSCE w 7. Międzynarodowym Konkursie „Musical Fireworks in Baden-Württemberg” w Mühlacker/Niemcy (8-12/04/2017).

 


Zespół BEANO TRIO w składzie: Urszula Cieślak – skrzypce, Magdalena Hydzik – gitara, Wojciech Ulanowski – akordeon z klasy muzyki kameralnej dra Pawła Zagańczyka i dra hab. Roberta Kwiatkowskiego zdobył WYRÓŻNIENIE w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie/Litwa (28/03-1/04/2017).


Adam Diesner (III rok studiów I st.) z klasy kompozycji dra hab. Andrzeja Dziadka zajął III MIEJSCE w IV Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku kaszubskim w Wejherowie (1/04/2017).


Dr hab. Anna Mikolon otrzymała WYRÓŻNIENIE dla pianisty-akompaniatora w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (30/03-2/04/2017).


Janina Olszewska (I rok studiów I st.) z klasy skrzypiec prof. dr hab. Małgorzaty Skorupy zajęła II MIEJSCE w kat. E, sekcja II, podczas 9. Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale „Giovani Musicisti” we włoskim Treviso (1/04/2017).


Prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz, pedagog śpiewu solowego i musicalowego oraz Prorektor ds. artystycznych i współpracy z zagranicą (od 2012 roku), otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za rok 2016 w kategorii rola męska za kreację Jedidji Pottera w operze Krzysztofa Pendereckiego „Czarna Maska” Opery Bałtyckiej w reżyserii Marka Weissa na scenie Opery Bałtyckiej.

Kapituła Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska uznała, że w tym roku najbardziej poruszyła ich sercami kreacja Ryszarda Minkiewicza, któremu Marek Weiss, reżyser, powierzył rolę dramatyczną Jedidji Pottera w operze Krzysztofa Pendereckiego „Czarna Maska”. Była to ostatnia premiera operowa poprzedniego dyrektora Opery Bałtyckiej.
(http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Wiemy-kto-zachwycil-Kapituly-Nagrod-Teatralnych-Prezydenta-i-Marszalka,a,73893)
(http://kultura.trojmiasto.pl/Nagrody-Teatralne-rozdane-Marszalek-i-prezydenci-Gdanska-i-Gdyni-rozdali-swoje-nagrody-n111285.html#)

Nagrodę Laureatowi wręczył Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz podczas uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku 27/03/2017, w Międzynarodowym Dniu Teatru.
Laureatów nagród teatralnych, przyznawanych przez marszałka województwa pomorskiego i prezydenta Gdańska, wyłaniają specjalnie rokrocznie powołane Kapituły, składające się z przedstawicieli środowiska artystycznego, naukowego, trójmiejskich mediów oraz odpowiedzialnych za kulturę urzędników.

Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016 zostali nominowani trzej artyści związani z naszą uczelnią:

Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii „Kreacje artystyczne”

  • prof. dr hab. RYSZARD MINKIEWICZ
    za zapadającą w pamięć partię Jedidja Pottera w Czarnej Masce Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Marka Weissa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

Nominacje w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”

  • dr SZYMON MORUS
    za kierownictwo muzyczne opery Czarna Maska Krzysztofa Pendereckiego, którą mistrzowsko poprowadził w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie
  • KAMIL PIOTROWICZ (student I roku studiów II st.) z klasy kompozycji i aranżacji jazzowej prof. dra hab. Leszka Kułakowskiego
    za wybitną płytę Popular Music nagraną przez Kamil Piotrowicz Sextet, za dojrzałe kompozycje oraz nowoczesne i emocjonalne brzmienie

Gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej odbędzie się 27/04/2017 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsze wyróżnienie Samorządu Województwa Pomorskiego kierowane do środowiska artystycznego naszego regionu. Od 2001 roku stała się Nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego. Ma ona na celu wyłonienie twórców i organizatorów wydarzeń artystycznych w trzech kategoriach. Obok Pomorskiej Nagrody Artystycznej są to Pomorska Nadzieja Artystyczna i Pomorska Nagroda Artystyczna za Mecenat Kultury. Zwycięzcy otrzymują gratyfikację finansową, a także statuetkę Gryfa Pomorskiego.

Więcej na:
http://pomorskie.eu/-/stefan-chwin-dorota-karas-antoni-pawlak-kto-otrzyma-pomorska-nagrode-artystyczna-zobacz-liste-nominowanych

http://kultura.trojmiasto.pl/Nominacje-do-Pomorskiej-Nagrody-Artystycznej-za-rok-2016-n111059.html


Michał Mossakowski (I rok studiów III st.) z klasy fortepianu prof. dra hab. Włodzimierza Wiesztordta zajął III MIEJSCE na 8. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w kat. professional / 8th Chopin International Piano Competition w Hartford w stanie Connecticut / USA (9-12/03/2017).


Płyta „Popular Music” (wyd. Hevhetia) nagrana przez Kamil Piotrowicz Sextet została nominowana do 23. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii MUZYKA JAZZOWA – ALBUM ROKU.

Nominowany krążek został nagrany przez zespół w składzie:
Kuba Wiecek – saksofon sopranowy i altowy
Piotr Chęcki – saksofon tenorowy (absolwent studiów II st. 2014 w klasie saksofonu jazzowego dra Macieja Sikały)
Emil Miszk – trąbka (student II roku studiów II st. z klasy trąbki jazzowej dra Jerzego Małka / absolwent studiów II st. 2014 w klasie trąbki dra hab. Szymona Pawłowskiego i mgra Adama Stachowiaka)
Kamil Piotrowicz – fortepian (student I roku studiów II st. z klasy kompozycji i aranżacji jazzowej prof. dra hab. Leszka Kułakowskiego)
Andrzej Święs – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja, wibrafon

Jak 9/03/2017 podała Akademia Fonograficzna, w tegorocznej edycji zarejestrowano łącznie 1038 zgłoszeń albumów, singli i teledysków.

W dwudziestu kategoriach Fryderyków 2017 konkurowało:
277 albumów z polską muzyką rozrywkową
90 albumów jazzowych
121 albumów z muzyką poważną
277 utworów muzycznych
273 teledyski
59 debiutujących artystów łącznie w muzyce rozrywkowej i jazzowej

Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 26/04/2017 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisję z Gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia, o godz. 22.20).


Jacek Brzoznowski (II rok studiów II st.) z klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dra hab. Rafała Jacka Delekty otrzymał III MIEJSCE, zaś Jagoda Wyrwińska (I rok studiów II st.) z klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Elżbiety Wiesztordt-Sulecińskiej otrzymała WYRÓŻNIENIE w II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (27/02-4/03/2017).


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na Kompozycję Solfeżową Wokaliza i Rytm

Na Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Wokaliza i Rytm nadesłano 16 prac. W pierwszym etapie wyłoniono 6 najlepszych kompozycji i zakwalifikowano do finałowego koncertu, który odbył się w dniu 4 marca 2017 roku z udziałem światowej sławy młodego perkusisty Igora Faleckiego. W koncertowych prawykonaniach wzięli udział studenci klasy perkusji Wydziału Instrumentalnego oraz studenci klasy śpiewu solowego Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Jury w składzie: prof. Alina Kowalska-Pińczak – przewodnicząca, prof. Krzysztof Olczak, prof. Andrzej Dziadek i mgr Tadeusz Dixa oceniało wartość muzyczną kompozycji na równi z wartością dydaktyczną.  Kompozycje okazały się bardzo interesujące, choć sprawiające wykonawcom określone trudności natury muzycznej w odczytaniu zarówno trudnych układów metro-rytmicznych, melicznych, jak i skalowych w operowaniu głosem.

Z uwagi na brak wyróżniającej się kompozycji jury NAGRODY I nie przyznało. NAGRODĘ II w wysokości 1000 zł za kompozycję Cztery Szkice otrzymał Michał Lazar (godło Attitude), student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kompozycji dra hab. Macieja Jabłońskiego, NAGRODĘ III w wysokości 500 zł za kompozycję 10 Miniatur na głos i werbel otrzymał Zbigniew Słowik (godło Donizetti) z Żyrardowa, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Bagińskiego.

Ponadto dyplomy FINALISTY otrzymali:
1) Patryk Matusiak (godło Karmir), student Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie kompozycji prof. dra hab. Krzysztofa Olczaka
2) Paulina Sadło (godło Listek15), absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie kompozycji dra Marka Czerniewicza
3) Paweł Siek (godło Marimbaglitch), student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kompozycji prof. dra hab. Wojciecha Widłaka


Mgr Krzysztof Komendarek-Tymendorf otrzymał dwa tytuły: OSOBOWOŚĆ GDAŃSKA 2016 oraz OSOBOWOŚĆ POMORZA 2016 w kategorii Kultura w Plebiscycie Osobowość Roku Dziennika Bałtyckiego 2016. Tytuły te zostały przyznane w uznaniu za budowanie silnego ośrodka altowiolistycznego w Gdańsku oraz za Euro Chamber Music Festival. Finałowa gala, podczas której wręczono dyplomy i statuetki lauretom wszystkich kategorii, odbyła się 20.02.2017 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego.

 


Fot. Piotr Hukało


Maciej Kacprzak (I rok studiów II st.) z klasy akordeonu prof. dr hab. Elżbiety Rosińskiej i dra Pawła Zagańczyka zdobył V NAGRODĘ w kat. 3 w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym VAMÖ – Akkordeon-Wettbewerb 2017 w Wiedniu/Austria (26/02/2017).


Olgierd Wysocki (I roku studiów I st.) z klasy organów dr hab. Hanny Dys oraz mgra Macieja Zakrzewskiego otrzymał III NAGRODĘ w III Międzynarodowym Konkursie Organowym Vox Polonica Peteropolitana w Sankt Petersburgu/Rosja (20-25/02/2017).


Szymon Zawodny (I rok studiów I st.) z klasy saksofonu jazzowego dra Macieja Obary zdobył I NAGRODĘ w kategorii kwartet saksofonowy w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych w Warszawie (12/02/2017).


Wsród 10 twórców, którzy otrzymali Nominacje do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” – najważniejszy laur dla artystów i animatorów kultury – za dokonania w roku 2016, znalazło się dwóch naszych pedagogogów:
Dorota Kolak –  za rolę w filmie Zjednoczone stany miłości Tomasza Wasilewskiego
Krystyna Stańko – za płytę NOVOS ANOS

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” przyznawana jest od 4 sierpnia 1973 roku. Do tej pory uhonorowano nią około 200 osób. Nagroda kilkakrotnie zmieniała nazwę; obecną nosi od 2004 roku. Zgłoszenia kandydatur mogły składać: instytucje kultury, członkowie kapituły nagrody, związki twórcze i stowarzyszenia kulturalne, indywidualni twórcy, fundacje i przedsiębiorstwa związane z kulturą, radni Gdańska, organy administracji publicznej, przedstawiciele mediów, rady osiedli i dzielnic Gdańska. Spośród kandydatur wybierani są nominowani do nagrody, a następnie ogłaszani zwycięzcy.


Mikołaj Sikała (II rok studiów II st.) z klasy dra Kordiana Góry został laureatem Stypendium Fundacji Yamaha 2017 w kategorii fortepianu. Jako jeden z laureatów z najwyższą punktacją wystąpił z Wariacjami, op. 41 N. Kapustina podczas finałowego Koncertu Laureatów, który odbył się 13/02/2017 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi. Podczas uroczystości kończącej konkurs otrzymał z rąk Przewodniczącego Jury prof. AM dra hab. Mariusza Drzewickiego nagrodę w wysokości 1000 euro.

W skład Jury Konkursu o Stypendium Fundacji Yamaha 2017 weszli: prof. AM dr hab. Mariusz Drzewicki (AM Łódź), prof. dr hab. Mirosław Herbowski (AM Kraków), prof. dr hab. Zbigniew Raubo (AM Katowice), dr hab. Maciej Pabich, prof. AM (AM Poznań), dr hab. Michał Szczepański (AM Wrocław).

fot. Dariusz Kulesza


Duet Magdalena Klauze  skrzypce, Daniel Kurys  akordeon zajął II MIEJSCE w kat. kameralnej, Maciej Kacprzak  III MIEJSCE, a Radosław Klajna WYRÓŻNIENIE w kat. solowej na XXIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Od solisty do orkiestry” w Mławie (9-11/02/2017).


Mgr Jan Konop otrzymał PERŁĘ KASZUB 2016 za wieloletnie propagowanie kultury oraz realizację szeregu interesujących i wartościowych przedsięwzięć muzycznych.

Nagrody Perły Kaszub przyznawane są od 2001 roku. W ten sposób samorząd powiatu kartuskiego honoruje wybitnych przedstawicieli lokalnej społeczności – najlepszych przedsiębiorców, sportowców, animatorów kultury i społeczników. Kapituła Nagrody wyróżnia osoby ważne dla regionu i ich dokonania, takie jak kreowanie nowych miejsc pracy, twórczy pomysł na kulturę, sąsiedzka pomoc i opieka czy rzetelnie wykonywana praca zawodowa. W tym roku przyznano dziesięć Pereł Kaszub, trzy Superperły oraz siedem wyróżnień. Uroczyste wręczenie nagród przez starostę powiatu kartuskiego Janinę Kwiecień obyło się 10.02.2017 w Kartuskim Centrum Kultury.

Więcej na:
http://kartuzy.info/wiadomosc,29481,Perly-Kaszub-2016-uhonorowano-zasluzonych-mieszkancow-i-prezne-dzialajace-przedsiebiorstwa.html


Kamil Cieślik, absolwent z klasy prof. dra hab. Krzysztofa Olczaka, zdobył I MIEJSCE i WYRÓŻNIENIE, zaś Anna Rocławska-Musiałczyk (I rok studiów II st.) z klasy dra Marka CzerniewiczaII MIEJSCE w otwartym Konkursie Kompozytorskim na Intradę XV Liceum Ogólnokształcącego im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku.

Zwycięzców wyłoniło 5.01.2017 Jury w składzie:
prof. dr hab. Krzysztof Olczak, AM w Gdańsku
prof. dr hab. Andrzej Dziadek, AM w Gdańsku
mgr Tadeusz Dixa, AM w Gdańsku
Ida Łotocka-Huelle, nauczyciel XV LO (wiceprezes Polskiego Związku Artytsów Plastyków Okręgo Gdańskiego)
Andrzej Błaszczuk, nauczyciel XV LO


Piotr Pawlak (I rok studiów I st.) z klasy fortepianu prof. dra hab. Waldemara Wojtala został laureatem I MIEJSCA w kategorii E w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla młodych wirtuozów im. Leopolda Godowskiego w Warszawie (13-15/01/2017).

Piotr_Pawlak_I_msce_Warszawa_dyplom


Igor Torbicki (I rok studiów II st.) z klasy fortepianu st. wykł. dra Kordiana Góry zajął II MIEJSCE w kat. fortepian solo, najstarsza kategoria wiekowa na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. S.I. Sawszyńskiego (VIII Savshinsky International Music Competition) w Sankt Petersburgu/Rosja (3-8.01.2017). Jako laureat otrzymał stypendium w wysokości 2000$ na studia w Long Island Conservatory of Music (Nowy Jork, USA) przyznane przez Dziekan katedry fortepianu Konserwatorium Tamarę Poddubną, a także trzy zaproszenia na konkursy międzynarodowe w różnych krajach Europy (Hiszpania, Niemcy, Bułgaria).

Torbicki_Igor_dyplom_Rosja_2017 (4)sTorbicki_Igor_dyplom_Rosja_2017 (3)

 

Torbicki_Igor_dyplom_Rosja_2017 (2) Torbicki_Igor_dyplom_Rosja_2017 (5)