cos

Mirosława_Sumlińska_fotoad. dr Mirosława Sumlińska

W 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Obecnie jest studentką Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie duetu fortepianowego Aglika Genova i Liuben Dimitrov. Od października 2006 pełni funkcję asystenta w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie prof. Anny Prabuckiej-Firlej.

Jest laureatką wielu konkursów solowych m.in. otrzymała II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2007), została finalistką I Międzyuczelnianego Konkursu Chopinowskiego im. Miłosza Magina w Łodzi (2004), otrzymała I nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi (2002).

Od wielu lat szczególne miejsce w jej artystycznej działalności zajmuje muzyka kameralna. Jako kameralistka zdobyła szereg nagród zarówno na ogólnopolskich, jak też na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej, m.in.:

  • III nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Valberg /Francja/ [2009]
  • III nagrodę oraz nagrodę publiczności w kategorii duetów na cztery ręce na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym E. Griega w Oslo [2009]
  • Grand Prix w kategorii zespołów kameralnych na IX Międzynarodowym Konkursie – Festiwalu „Muzyka bez granic” w Druskiennikach /Litwa/ [2009]
  • III nagrodę oraz nagrodę specjalna za najlepsze wykonanie Wariacji na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego na XVI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku /Czechy/ [2009]
  • trzy nagrody specjalne na IV Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku [2008], w tym nagrodę specjalną JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie dla najlepszego polskiego duetu fortepianowego
  • II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku w duecie fortepianowym [2007]
  • III nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Oleśnicy [2006]
  • I nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Franciszka Schuberta w Jeseniku [2005].

Mirosława Sumlińska brała udział w wielu koncertach, prezentując się zarówno w programie solowym, kameralnym, a także z orkiestrą (Państwowa Filharmonia Bałtycka w Gdańsku pod dyrekcją Michała Nestorowicza oraz pod dyrekcją Jacka Rogali, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta). Współpracowała z Kwartetem smyczkowym „Amber” oraz z kwartetem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Koncertowała w kraju i zagranicą (m.in. Szwajcaria, Izrael, Białoruś, Niemcy, Bułgaria, w kwietniu 2008 r. na zaproszenie Chopin Foundation of the United States odbyła tournée koncertowe w Stanach Zjednoczonych).

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich i warsztatach pianistycznych, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów, takich jak m.in. John O’Conor, Dina Joffe, Eugen Indjic, Nicolai Petrov, Massimiliano Genot, Janusz Olejniczak, Viera Nossina, Ewa Pobłocka, Anastas i Dora Slavchev, Jerzy Marchwiński, Sebastian Hamann, Patsy Toh, Alexander Bondurianski, Ramutė Vaitkevičiūtė, Dalia Balsytė, Guarneri Trio.

W maju 2007 r. Mirosława Sumlińska została zwyciężczynią prestiżowego konkursu „Czerwona Róża” wyłaniającego najlepszego studenta spośród wszystkich uczelni Trójmiasta. Jest również stypendystką Ministra Kultury [2005/2006], Ministra Kultury i Sztuki [2006/2007], stypendystką Fundacji Hansa i Eugenii Jütting w Stendal (Niemcy) [2007], laureatką stypendium kulturalnego Miasta Gdańska „Młody Gdańszczanin” [2011], stypendystką programu „Kultura polska na świecie” realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza [2013] oraz laureatką prestiżowego programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” [2010].