cos

karol_kisieldr Karol KISIEL


Kształcił się w dziedzinie muzyki chóralnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku (w klasie prof. Marcina Tomczaka), Musikhochschule Lübeck (prof. Gerd-Müller Lorenz) oraz Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie (prof. Toomas Kapten). W 2013 roku na Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie uzyskał tytuł doktora sztuki, a z rąk prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa otrzymał wyróżnienie dla jednego z najlepszych absolwentów uczelni wyższych w kraju.

Stypendysta Miasta Gdynia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodzony przez Ministerstwo Edukacji w Estonii za osiągnięcia artystyczne. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Arthura Sjögrena, Jana Yngwe i Risto Joosta (chóralistyka) oraz Colina Mettersa, Nikolaia Alexeeva i Manuela Hernándeza-Silvy (dyrygentura symfoniczna).

Współpracował z wieloma chórami i orkiestrami: Cappellą Gedanensis, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego, Chórem Akademii Muzycznej w Gdańsku, Chórem Musikhochschule Lübeck, Chórem Kameralnym Voces Musicales (Estonia), Chórem Kameralnym Noored Eesti Hääled (Estonia), Chórem Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, Chórem Politechniki w Tallinie, Chórem Ziemelmeita (Finlandia), Chórem Akademii Muzycznej w Göteborgu, Orkiestrą Symfoniczną Berlin Sinfonietta, Orkiestrą Symfoniczną Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Elche (Hiszpania), Litewską Miejską Orkiestrą Symfoniczną w Wilnie, Orkiestrą Kameralną ArtOrchEesti (Estonia).

Założyciel i kierownik artystyczny (2010-13) estońskiego zespołu Repertorio Vocale, z którym zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Tallinie w 2011 roku w kategorii zespołów wokalnych, a także poprowadził wiele koncertów w repertuarze muzyki dawnej i współczesnej. Założyciel i kierownik artystyczny Zespołu Wokalnego Simultaneo, z którym zdobył Złoty Dyplom i I Nagrodę w kategorii Zespoły kameralne na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi w 2015 roku i Złoty Dyplom i III miejsce w kategorii Chóry kameralne oraz Wyróżnienie dla dyrygenta na V Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Gdańsku w roku 2016.

Karol Kisiel wspiera współcześnie żyjących kompozytorów dokonując prawykonań ich utworów. Do artystów, których utwory miały swoją premierę pod dyrekcją Karola należą: Farzad Goodarzi, Łukasz Michalski, Elis Vesik, Evelin Seppar, Pall Ragnar Palsson, Paweł Łukaszewski (estońska premiera cyklu Antiphonae), Jorge Rodríguez-Caballero czy Tõnu Kõrvits.

Karol Kisiel angażuje się również w działalność pedagogiczną. Od 2013 roku wykłada przedmioty dyrygentura chóralna i czytanie partytur na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prowadził również zajęcia na zaproszenie Uniwersytetu Pedagogicznego w Heidelbergu (w 2012 i 2016 roku), a także organizuje kursy dyrygenckie: kurs mistrzowski z estońskim zespołem wokalnym Repertorio Vocale pod kierunkiem prof. Toomasa Kaptena (Estońska Akademia Muzyki i Teatru) na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (2012) i warsztaty w Estonii z Kasparsem Putninsem (dyrektor artystyczny Estońskiego Filharmonicznego Chóru Kameralnego) dla doktorantów Akademii Muzycznej w Gdańsku z Kasparsem Putninsem, przy współpracy z Estońską Akademią Muzyki i Teatru w Tallinie oraz Estońskim Filharmonicznym Chórem Kameralnym (2015). Inicjator powstania i prezes założonej w 2015 roku Fundacji Polihymnia, której celem jest popularyzacja muzyki dawnej i współczesnej.