cos

jan_freicherdr Jan FREICHER


Ur. 1980 r. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Hoschule für Musik w Norymberdze na kierunkach – instrumentalnym oraz kompozycji i aranżacji. Jest wychowankiem Bernada Maselego, Andrzeja Zubka oraz amerykańskiego kompozytora Billa Molenhofa. W roku 2011 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obecnie częściowo mieszka w Trójmieście, a częściowo w Szwajcarii.

Jan Freicher jest m.in. laureatem Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą (2007) oraz zdobywcą I miejsca w konkursie kompozytorskim PAS we Włoszech (2008). Występuje zarówno jako wibrafonista jak i pianista. 

Na dorobek artystyczny Jan Freichera składa się ponad 80 kompozycji (solowe, kameralne, symfoniczne), 17 nagranych płyt oraz liczne koncerty zagrane w wielu zakątkach Europy. Pisał muzykę do produkcji filmowych, teatralnych i musicalowych. Skomponował także wiele różnego rodzaju piosenek  (dramatyczne, kabaretowe, poezja śpiewana, piosenki z gatunku soul i pop).

Jest autorem trzech publikacji nutowych wydanych przez amerykańskie wydawnictwo Honey Rock, a także koncertu na wibrafon i orkierstę symfoniczną opublikowanego przez Norsk Musikforlag.

Oprócz muzyki jego wielką pasją jest paralotniarstwo, które uprawia od 1998 roku – obenie także jako pilot tandemowy.

Strona internetowa: http://freicher.com