cos

VI Akademia Improwizacji

27 października 2019 00:00

Map Unavailable

Data:
27/10/2019 - 31/10/2019
Wydarzenie całodniowe


Opis wydarzenia:

VI AKADEMIA IMPROWIZACJI

27.10.2019 | niedziela | godz. 17:00
Kościół Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowej (ul. Pegaza 15)
Koncert improwizacji organowej inaugurujący VI Akademię Improwizacji
Wykonawca: Filip Presseisen – organy

Wykładowcy VI Akademii Improwizacji:
Wolfgang Seifen, Filip Presseisen, Karol Mossakowski – organy

Harmonogram wykładów:
28-29.10.2019 – Wolfgang Seifen
29-30.10.2019 – Filip Presseisen
30-31.10.2019 – Karol Mossakowski

Koordynator:
dr hab. Hanna Dys

Organizator:
Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary

 

Zapraszamy studentów, uczniów i wszystkich zainteresowanych!

Udział w kursach jest BEZPŁATNY.
Zgłoszenia czynnego udziału w VI Akademii Improwizacji zawierające imię, nazwisko oraz nazwę szkoły/uczelni/ośrodka kształcenia należy przesłać do dn. 20 października 2019 r. na adres mailowy: h.dys@amuz.gda.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Pełny harmonogram kursów/wykładów pojawi się w październiku.

***

Sylwetki wykładowców:

Wolfgang Seifen

niemiecki organista, improwizator i kompozytor. Ukończył studia w zakresie muzyki kościelnej w Aachen. W latach 1989-1992 był profesorem klasy organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie, a w latach 1992-2000 w Wyższej Szkole Muzycznej im. Roberta Schumanna w Düsseldorf. Od 2000 roku Profesor improwizacji i gry liturgicznej na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie. W 2002 roku został powołany przez Kardynała Sterzinskiego do Komisji ds. muzyki kościelnej w Berlinie. W 2004 roku został organistą tytularnym Kaiser-Wilhem-Gedächtniskirche w Berlinie.

Wolfgang Seifen w swoim dorobku posiada wiele publikacji o budownictwie organowym, a także o sztuce improwizacji. Komponuje muzykę organową, chóralną oraz kameralną.  Jest cenionym w kraju i zagranicą rzeczoznawcą organowym.

W 2006 roku miało miejsce prawykonanie kompozycji Wolfganga Seifena Missa Solemnis Tu es Petrus na orkiestrę, chór i organy, z okazji 80.rocznicy urodzin Papieża Benedykta XVI.

W swoim dorobku artysta posiada wiele nagrań dla radia i TV, a także kilkanaście płyt. Jest założycielem i dyrektorem Międzynarodowej Akademii Improwizacji Organowej w Altenberg.

Oprócz niezwykle aktywnej działalności koncertowej w całej Europie, a także w Japonii i USA, często zapraszany jest do udziału w jury międzynarodowych konkursów, a także jako wykładowca improwizacji podczas festiwali i akademii.

 

 

Filip Presseisen

polski organista i improwizator urodzony w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu oraz klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestnik kilkunastu kursów mistrzowskich z zakresu gry na organach i improwizacji.

Najważniejsze nagrody:

* I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji do kina niemego w Berlinie (2015)
* nagroda specjalna Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych na Międzynarodowym Konkursie Organowym ION w Norymberdze (2016)
* I miejsce oraz nagroda specjalna na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2017)
* II miejsce oraz nagroda publiczności na Konkursie Improwizacji Organowej w Schwäbisch Gmünd (2019)

W  2015 roku wygrał konkurs Centrum Edukacji Artystycznej na napisanie programu nauczania przedmiotu „organy”, który stał się modelem nauczania w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce.

Koncertuje w kraju  i zagranicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa). Jest wykładowcą Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Pełni funkcję organisty kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie.

 

Karol Mossakowski

Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu (klasa organów prof. Elżbiety Karolak i dr Jarosława Tarnawskiego) oraz w Narodowym Konserwatorium w Paryżu, gdzie jego profesorami byli m.in.: Olivier Latry, Michel Bouvard (interpretacja), Thierry Escaich, Philippe Lefebvre, László Fassang (improwizacja), Fabien Waksman (kompozycja).

Jest laureatem wielu konkursów organowych, m. in.:

* Międzynarodowego Konkursu im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2010)
* Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna”w Pradze (2013)
* Międzynarodowego Konkursu „Grand Prix André Marchal” w Biarritz (2015)
* Międzynarodowego Konkursu „Boëllmann-Gigout” w Strasburgu (2016)

W 2016 roku został zwycięzcą „Grand Prix de Chartres” – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie. W tym samym roku otrzymał nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej” przyznawaną przez Instytut Muzyki i Tańca.

Obecnie jest organistą tytularnym katedry w Lille we Francji oraz Artystą-Rezydentem Radia Francuskiego w Paryżu. Od 2019 roku jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián. Karol Mossakowski koncertuje w kraju i zagranicą.