cos

Letnie Koncerty Carillonowe: Tiffany Ng (USA)

26 sierpnia 2017 12:05

Loading Map....

Data:
26/08/2017
12:05 - 13:00


Miejsce:
wieża Ratusza Głównego Miasta


Opis wydarzenia:

Gdańsk miastem carillonów. Wodowanie sztuk – Letnie Koncerty Carillonowe

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska razem z Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym oraz Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną organizuje czwarty cykl letnich bezpłatnych koncertów, których głównymi bohaterami są gdańskie dzwony wieżowe oraz mobilny carillon „Gdańsk”. Utwory, od klasyki po muzykę z gier komputerowych, będą grane na żywo przez znanych artystów z całego świata w każdy piątek o 21:00 na wieży kościoła św. Katarzyny.

Koncerty rozpoczną się 7 lipca, a zakończą 26 sierpnia. Pierwszemu z nich będzie towarzyszył carillon mobilny Gdańsk, który jest jedynym takim urządzeniem w Polsce. Na koniec każdego z piątkowych koncertów zostanie wykonana kompozycja na carillon kościoła św. Katarzyny, fontannę i elektronikę. Aranżacje kończące koncerty są owocem konkursu kompozytorskiego Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej „Fontannie bije ten dzwon”. W lipcu wykonawcy będą grać utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza” autorstwa Kamila Cieślika – laureata pierwszego miejsca, a w sierpniu „Nihil constant” – Katarzyny Kwiecień-Długosz, której kompozycja zajęła drugie miejsce.

Aranżacje od klasyki po muzykę z komputera. Z całego świata. Bezpłatnie.
W tym roku program cyklu jest naprawdę imponujący – podczas inauguracji wykonana zostanie przy Fontannie Heweliusza „Muzyka na wodzie” J.F. Haendla w twórczych aranżacjach Kamila Cieślika na 4 trąbki, 4 waltornie, 4 kotły i carillon mobilny „Gdańsk”. Podczas koncertu 18 sierpnia wykonane zostaną utwory z gier komputerowych – zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na rozpoznanie jak największej liczby utworów – mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny koncertów z Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.

W koncertach solowych usłyszymy carillonistów: niewidomego wirtuoza z Belgii – Toma Van Peer (14 i 15 lipca), Holendra Arie Abbenesa (21 i 22 lipca), gdańszczankę Monikę Kaźmierczak w repertuarze na carillon i elektronikę (28 lipca), Holenderkę Rosemarie Seuntiëns (4 i 5 sierpnia), gdańszczan: Annę Kasprzycką (11 i 12 sierpnia) i Wojciecha Lauera (18 i 19 sierpnia). Podczas finału (25 sierpnia) Amerykanka Tiffany Ng zaprezentuje utwory na carillon i elektronikę, a wieża kościoła św. Katarzyny zostanie ozdobiona wizualizacjami gdańszczan Roberta Turło i Adama Przybysza.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Aby zrozumieć muzykę potrzeba ciszy albo towarzystwa dźwięków natury.
Organizatorzy koncertów przygotowali dwa miejsca, z których wieczorami będzie można odsłuchać wykonywanych kompozycji. Radzą też, które najlepiej wybrać.

Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach. Dzięki życzliwości Przeora OO. karmelitów, udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. Znajdzie się tam niewielki ekran, na którym będzie widać grających w wieży artystów. W tym roku proponujemy też drugie, mniej zaciszne, miejsce do słuchania – okolice Fontanny Heweliusza, gdzie zawiśnie specjalny ekran, na którym również będzie można obserwować grających muzyków. Jeśli słuchać muzyki to tylko przy dźwiękach wody – zachęca Kaźmierczak.

Wszystkie koncerty współorganizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Carillonowe i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Partnerem strategicznym jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Część koncertów zabrzmi także z wieży Ratusza Głównego Miasta.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe. Dwa gdańskie carillony znajdują się: w wieży kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci o nazwie „Gdańsk” jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. Koncerty carillonów można usłyszeć także w każdy piątek o 14.45 na wieży kościoła św. Katarzyny i w każdą sobotę, o godzinie 12:05 z wieży Ratusza Głównego Miasta. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje je przez cały rok.

 

 

PROGRAM WODOWANIE SZTUK – LETNIE KONCERTY CARILLONOWE

PIĄTKI (godz. 21.00, Wieża kościoła św. Katarzyny; miejsca do słuchania koncertów z wieży kościoła św. Katarzyny: Skwer Heweliusza /przy Fontannie Heweliusza/, ogród OO. Karmelitów)

7.07 – Koncert inauguracyjny – „Muzyka na wodzie” Jerzego Fryderyka Haendla w aranżacji Kamila Cieślika // Hornet Ensemble, Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”
14.07 – Tom Van Peer (Belgia) // W programie m.in. muzyka romantyczna we własnych aranżacjach
21.07 – Arie Abbenes (Niderlandy) // „Wieczna powtórka” – w programie utwory oparte o powtarzalne struktury
28.07 – Monika Kaźmierczak (Gdańsk) // „Nowoczesne dzwony” – w programie m.in. polskie utwory z elektroniką

W lipcu podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Cieślika „Opowieści Fontanny Heweliusza” na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza

4.08 – Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) // „Muzyka ze współczesną holenderską nutą”
11.08 – Anna Kasprzycka (Gdańsk) // „Muzyka obu Ameryk”
18.08 – Wojciech Lauer (Gdańsk) // „Muzyka z gier komputerowych” (konkurs dla publiczności)
25.08 Koncert finałowy – różni artyści // „Currents/Prądy” utwory na carillon, elektronikę i efekty wizualne na wieży św. Katarzyny; Tiffany Ng (USA), Robert Turło, Adam Przybysz (Gdańsk) – wizualizacje

W sierpniu podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Kwiecień-Długosz „Nihil constant” na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza

PROGRAM SOBOTNICH KONCERTÓW Z WIEŻY RATUSZA GŁÓWNEGO MIASTA GDAŃSKA

SOBOTY (12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta)

8.07 – Monika Kaźmierczak (Gdańsk) // Muzyka z Gdańska i okolic
15.07 – Tom Van Peer (Belgia) // Improwizacje na tematy filmowe, polskie oraz kompozycje własne
22.07 – Arie Abbenes (Niderlandy) // Dutch Market Recital – tradycyjny holenderski koncert w dzień targowy
29.07 – Ceremonia otwarcia Jarmarku Dominikańskiego
5.08 – Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy) // Muzyka ze świata
12.08 – Anna Kasprzycka (Gdańsk) // Z lutni na carillon – transkrypcje utworów lutniowych
19.08 – Wojciech Lauer (Gdańsk) // Standardy jazzowe na carillonie
26.08 – Tiffany Ng (USA) // Glass Umbrella – kompozytorki w centrum uwagi

Nagłośnienie koncertów: Witosław Bociąg

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe
Współorganizator: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Partnerzy: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Międzynarodowe Targi Gdańskie
Patronat medialny: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk
Patronat artystyczny: Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Patronat honorowy: Konsulat honorowy Królestwa Niderlandów
Współpraca: Corno brass, NCK, Karmelici, Eko-Elektronik, ASP, Łaźnia, NCK
Dyrektor artystyczny Wodowania Sztuk – Letnich Koncertów Carillonowych: Monika Kaźmierczak

WSTĘP WOLNY