cos

KONCERT Z CYKLU „WIECZORY PIANISTYCZNE”: studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

3 kwietnia 2019 18:00

Loading Map....

Data:
03/04/2019
18:00 - 19:00


Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku


Opis wydarzenia:

KONCERT Z CYKLU „WIECZORY PIANISTYCZNE”

Wykonawcy:
Studenci-pianiści Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu:
Michał Michalski, Tomasz Marut

 

Program:
Fryderyk Chopin – 12 Preludiów z op. 28 (nr 1-12)
Franz Schubert – Sonata c-moll D 958
I – Allegro
II – Adagio
III – Menuetto & Trio
IV – Allegro
wyk. Michał Michalski

Robert Schumann – Toccata C-dur op. 7
Karol Szymanowski – Wariacje b-moll op. 3
Fryderyk Chopin – Scherzo E dur op. 54
wyk. Tomasz Marut


Organizacja:

Katedra Fortepianu

WSTĘP WOLNY

 

 

Michał Michalski urodził się w 1994 roku we Wrocławiu. Wraz z początkiem roku akademickiego 2018/2019 rozpoczął studia doktoranckie Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, pod kierunkiem dra hab. Pawła Zawadzkiego, prof. nadzw. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na macierzystej uczelni.

Pianista może poszczycić się następującymi nagrodami na konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno (2017), VI nagroda na 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Katowicach (2016), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym o Stypendium Fundacji YAMAHA (2014), II nagroda w kategorii Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu (2013), półfinalista Konkursu Młody Muzyk Roku 2012, wyróżnienie na World Music Competition IBLA Grand Prize (2011), III nagroda na II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie (2011), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Simone Delbert-Fevrier w Nicei (2010), I nagroda na VI Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów „Z muzyką Fryderyka Chopina” w Rybniku (2010), I nagroda na XV Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2010), II nagroda na IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach–Izabelinie (2009), I nagroda oraz Nagroda Główna na VII Międzynarodowym Polsko-Niemieckim Konkursie Pianistycznym w Görlitz/Zgorzelcu (2008).

Michał Michalski prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i zagranicą. Swoje umiejętności artystyczne prezentował m.in. na 72. i 71. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Festiwalach Wieczory Chopinowskie na Okólniku organizowanym przez Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, VIII Międzynarodowym Festiwalu Mozart nacht und tag w Turynie, VII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Sacrum non profanum w Trzęsaczu oraz Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach cyklu koncertów Młode Talenty organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Na szczególną uwagę zasługuje występ w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie 2017 „Bach u Cystersów”, podczas którego prezentował swoje umiejętności obok tak wybitnych postaci, jak Mischa Maisky, Georgijs Osokins czy Marek Toporowski. Pianista wykonał wówczas komplet Inwencji dwugłosowych i Sinfonii J.S. Bacha.

W listopadzie 2015 roku nakładem wydawnictwa JB Records ukazał się debiutancki album fonograficzny pianisty Michał Michalski – Piano Recital.

Artysta był wielokrotnie honorowany Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2016 roku został również objęty programem Promocji Młodych Talentów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

 

Tomasz Marut urodził się 18 sierpnia 1996 r. we Wrocławiu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania muzyczne. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2015. Podczas 12 lat edukacji szkolnej doskonalił warsztat gry na fortepianie w klasie mgr Alicji Błachno-Kisiel, a w szkole muzycznej II stopnia pracował pod kierunkiem prof. AM dr hab. Pawła Zawadzkiego. Jego zainteresowania od zawsze ukierunkowane były w stronę pianistyki, co zaowocowało sukcesami na tym gruncie jeszcze w trakcie nauki w szkole muzycznej. Do najważniejszych osiągnięć pianisty w tym okresie edukacji artystycznej należą: I nagroda na VI Niemiecko-Polskim Konkursie Pianistycznym Johanna Hillera, Görlitz (2007); I nagroda na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego, Warszawa (2008); II nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie – edycja Kraków (2014); I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie (2014); II nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Duetów Fortepianowych organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2015).

Swoją dalszą edukację zdecydował się kontynuować w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. AM dr hab. Pawła Zawadzkiego. Studia licencjackie ukończył dyplomem z wyróżnieniem w roku 2018. Pianista jest obecnie studentem I roku studiów magisterskich. Okres studiów to czas obfitujący w szereg znaczących sukcesów na polu artystycznym. W tym okresie Tomasz Marut dał się poznać szerszej publiczności i międzynarodowym jurorom konkursów pianistycznych i kameralnych jako muzyk o dojrzałym obliczu artystycznym i osoba o szerokim horyzoncie poznania, która wykazuje potrzebę ciągłego rozwoju. Jego występy solowe, kameralne, a także z towarzyszeniem orkiestry przyjmowane są z dużym entuzjazmem zarówno przez gremia specjalistów, krytyków, jak i publiczność koncertową. Artysta został objęty opieką artystyczną Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu Młode Talenty – projektu specjalnego Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Wrocławski artysta może poszczycić się następującymi laurami konkursowymi w okresie studiów:
– I nagroda na IV Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym Dla Duetów Instrumentalnych i Wokalnych – organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – przy współudziale wyselekcjonowanych do konkursu formacji kameralnych reprezentujących Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Nagrodę Tomasz Marut uzyskał tę nagrodę z Magdaleną Miziołek (klasa śpiewu prof. dr hab. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej). Duet wokalny pracował pod kierunkiem prof. dr hab. Grażyny Bożek-Woty.
– III nagroda na Concours International de Piano Ville de Gagny, Paryż.
– II nagroda na 11. Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam, Bydgoszcz – należąca do nagród spektakularnych, zwracających uwagę środowisk artystycznych – wśród laureatów poprzednich edycji konkursu znaleźli się m.in. Rafał Blechacz, Julianna Awdiejewa, Szymon Nehring.

Tomasz Marut za dotychczasowe dokonania artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), Stypendium Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2017) i (sześciokrotnie) Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej dla młodych utalentowanych wrocławian (2007, 2008, 2009, 2014, 2015, 2017). 30 września 2017 roku w Radiowej Dwójce Tomasz Marut dokonał nagrania Toccaty C-dur op. 7 Roberta Schumanna – dzieła należącego do grupy najbardziej wymagających pod względem wykonawczym w literaturze fortepianowej.