cos

Koncert z cyklu „Muzyka na Zamku”: Tomasz Jocz oraz Baltic Kwartet

1 kwietnia 2014 18:00

Loading Map....

Data:
01/04/2014
18:00 - 19:00


Miejsce:
Sala Portretowa Muzeum Zachodniokaszubskiego


Opis wydarzenia:

Akademia Muzyczna w Gdańsku
Bytowskie Centrum Kultury,
Sala Portretowa (Bytów, ul. Wojska Polskiego 12)

zapraszają na

KONCERT Z CYKLU MUZYKA NA ZAMKU
Koncert muzyki kameralnej


Wykonawcy:

Tomasz Jocz – fortepian
oraz Baltic Kwartet:
Tomasz Diakun – I skrzypce
Sylwia Kolińska – II skrzypce
Tomasz Pozorski – altówka
Kamila Pietrzak – wiolonczela

W programie:
Jan Sebastian Bach – Koncert fortepianowy d-moll, BWV 1052
Jan Sebastian Bach – Wariacje Goldbergowskie (fragmenty) w oprac. na kwartet smyczkowy
Eugeniusz Głowski – Sonatina na fortepian
Marek Czerniewicz – Soave na fortepian solo
Astora Piazzola – La Muerte Del Angel, Libertango (oprac. na fortepian i kwartet smyczkowy), Oblivion (oprac. na kwartet smyczkowy)

 

Tomasz Jocz_foto

Tomasz Jocz ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie fortepianu profesora Zbigniewa Śliwińskiego. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem wybitnych pianistów i pedagogów: Bernarda Ringeissena (Francja), Aleksandra Orlowieckiego (Rosja), Bernarda Robertsa (Wielka Brytania).

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był nagradzany i wyróżniany na wielu konkursach pianistycznych i kameralnych; do najważniejszych zalicza: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny na Stypendia Towarzystwa im. F. Liszta we Wrocławiu (laureat dwóch edycji konkursu), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (otrzymał również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu z orkiestrą), Grand Prix Festiwalu Kameralistyki Młodych w Kłodzku oraz Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (kategoria duety).

Ma w swoim dorobku liczne nagrania radiowe i telewizyjne, spośród których na szczególną uwagę zasługuje jedyne w Polsce zarejestrowane wykonanie Koncertu D-Dur op. 21 na skrzypce i fortepian i kwartet smyczkowy E. Chaussona  (partia kwartetu została opracowana na orkiestrę kameralną). Nagranie zrealizowała  wytwórnia  DUX.

Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Jest częstym gościem festiwali: Festival Musica De La Villa Rialp (Hiszpania), Festival De Musica Felip Pedrell w Tortosie (Hiszpania), Rassegna Internazionale Pianistica  Mario Ghislandi w Cremie (Włochy), Gdański Festiwal Muzyczny.

W repertuarze pianisty specjalne miejsce zajmuje nowa muzyka polskich kompozytorów. Dokonał licznych prawykonań  ich utworów, a niektóre są mu dedykowane.                                                 

Obecnie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na macierzystej uczelni.

 

Baltic_kwartet_grafitti
Źródło: www.baltickwartet.pl

Baltic Kwartet istnieje już 10 lat. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, obecnie związani z Filharmonią Bałtycką i Teatrem Muzycznym. Połączyła ich wspólna pasja, szerokie spojrzenie na sztukę i poczucie humoru. Muzycy spełniają się zarówno w projektach typowo klasycznych jak i bardziej nowatorskich. Włączają do repertuaru muzykę kameralną, rozrywkową, jazzową oraz elementy kabaretu. Występując w Filharmonii i na licznych festiwalach grali m. in. ze Stingiem, K. Melua, M. Boltonem, M. Rodowicz, N. Kukulską. Są pomysłodawcami i organizatorami „Niedzielnych spotkań z muzyką”, które odbywają się cyklicznie w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki. Stworzyli także cykl koncertowy chillout classic sesje z muzyką relaksacyjną.
www.baltickwartet.pl