cos

Koncert symfoniczny dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku 2017/2018 z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

13 kwietnia 2018 19:00

Loading Map....

Data:
13/04/2018
19:00 - 21:00


Miejsce:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku


Opis wydarzenia:

Koncert symfoniczny dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku 2017/2018 z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Wykonawcy:
Soliści – Najlepsi Dyplomanci Akademii Muzycznej w Gdańsku 2017/2018:
Klaudia KULWIKOWSKA – klarnet / klasa ad. dra hab. Andrzeja Wojciechowskiego
Adrianna PALIWODA – fortepian / klasa as. mgra Macieja Gańskiego
Paulina SKOCZYK – dyrygentura symfoniczno-operowa / klasa prof. zw. dra Zygmunta Rycherta
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Dimitris Botinis – dyrygent

W programie:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Uwertura do opery Idomeneo, król Krety, KV 366
dyr. Paulina SKOCZYK

Franciszek Liszt – I Koncert fortepianowy Es-dur S. 124
1. Allegro maestoso
2. Quasi adagio
3. Allegretto vivace – Allegro animato
4. Allegro marziale animato
Adrianna PALIWODA – fortepian
dyr. Dimitris BOTINIS

Karol Kurpiński – Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę
Klaudia KULWIKOWSKA – klarnet
dyr. Dimitris BOTINIS

Siergiej Rachmaninow – I Symfonia d-moll op. 13
dyr. Dimitris BOTINIS

 

WSTĘP BILETOWANY
Bilety w cenie 15-55 zł do nabycia w Kasie PFB
(studenci – za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej – i pedagodzy Akademii Muzycznej w Gdańsku: 15 zł – możliwość zakupu do 12.04 do g. 18)

Szczegóły

 

***

fot. Bartosz Kołaczkowski

Klaudia KULWIKOWSKA
Urodzona 22 czerwca 1994 roku w Kościerzynie. Absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie w klasie klarnetu mgra Marka Piontka. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie klarnetu mgr Barbary Pappelbaum-Kruczkowskiej. Obecnie studentka ostatniego roku studiów magisterskich w klasie klarnetu dra hab. Andrzeja Wojciechowskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Uczestniczka wielu kursów klarnetowych prowadzonych przez wybitnych profesorów z Polski i z zagranicy, m.in.: Andrew Marrinera, Jeana-Marca Fessarda, Algirdasa Budrysa, Antonio Saiote, Gabora Varga, Marka van de Wiel, Igora Františáka, Hannah Morgan, Wojciecha Mrozka, Jana Jakuba Bokuna. W jej edukacji nie zabrakło również kursów z muzyki kameralnej prowadzonych przez: Elmirę Darvarovą, Gregora Witta, Galinę Niekrasową oraz Yuko Kawai. Od 2016 roku kształci się z zakresu kameralistyki pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Anny Prabuckiej-Firlej. Już od najmłodszych lat brała udział w wielu konkursach.

Ważniejsze osiągnięcia: I miejsce w II Gdyńskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej dla szkół muzycznych II stopnia „Fortepian i…”, wyróżnienie na V Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w kategorii zespół, wyróżnienie na XXXIV Konkursie Młodego Muzyka Szczecinek 2010, wyróżnienie na XII festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim w kategorii zespół. W 2016 i 2017 roku uzyskała stypendium dla najlepszych studentów w Gminie Stężyca oraz w 2017 stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów.

Razem z pianistką Adrianną Paliwodą i wiolonczelistką Małgorzatą Oller przygotowuje się do udziału w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa, który odbędzie się w kwietniu 2018 roku.

 

fot. Bartosz Kołaczkowski

Adrianna PALIWODA
Urodzona w 12 września 1994 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Szkole Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku w klasie mgr Pauliny Kuklińskiej. Następnie kształciła się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku pod kierunkiem mgr Bożeny Ewy Szurek. W 2016 roku ukończyła studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. dra hab. Andrzeja Artykiewicza. Obecnie jest studentką drugiego roku studiów magisterskich w klasie mgra Macieja Gańskiego. Od 2008 roku kształci się z zakresu gry kameralnej pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Anny Prabuckiej-Firlej.

Brała czynny udział w solowych i kameralnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Wojciecha Świtałę, Yuko Kawai, Elmirę Darvarovą, Ayami Ikeba, Adi Bara, Galinę Niekrasową, Marcina Sikorskiego, Aleksieja Orłowieckiego. Jest laureatką m.in. I nagrody i Nagrody Specjalnej na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim, III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach oraz nagród na licznych konkursach kameralnych. Dwukrotnie otrzymała stypendium Rektora dla najlepszych studentów.

Razem z klarnecistką Klaudią Kulwikowską i wiolonczelistką Małgorzatą Oller przygotowuje się do udziału w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa, który odbędzie się w kwietniu tego roku.

 

 

 

Paulina SKOCZYK
Urodzona 5 sierpnia 1993 r. w Koszalinie. Dyrygent, pianistka, instruktor rytmiki. Absolwentka z wyróżnieniem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie specjalności rytmika oraz fortepian. Magister rytmiki z wyróżnieniem oraz absolwentka z wyróżnieniem studiów I st. dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Laureatka stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów. Obecnie studentka ostatniego roku studiów magisterskich na specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. zw. dra Zygmunta Rycherta. Dyrygent orkiestry symfonicznej „Kamerton” ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Paulina Skoczyk uczestniczyła w kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez George’a Tchitchinadze, José Maria Florêncio. Koncertowała z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną. Prowadziła próby do koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, na którym dyrygował José Maria Florêncio. Na macierzystej uczelni współuczestniczyła w pracy z Orkiestrą Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki oraz z Orkiestrą Kameralną Pro Musica Nova. Dyrygowała orkiestrą Amber Youth Orchestra, stworzoną z uczniów szkół muzycznych oraz akademii muzycznych z całej Polski, w ramach projektu Międzynarodowych Spotkań Młodych Muzyków. Jako pianista-akompaniator koncertowała w wielu miastach w kraju oraz za granicą: we Francji, Włoszech i na Litwie. Na co dzień realizuje działalność pedagogiczną, prowadząc zajęcia muzyczne dla najmłodszych. Wiedzę z tego zakresu dodatkowo zgłębiała na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach poświęconych metodzie rytmiki.

 

 

 

Dimitris BOTINIS
Zwycięzca 9. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów „Antonio Pedrotti” (Włochy), gdzie również wygrał obie nagrody specjalne: „Nagrodę Publiczności” i „Nagrodę Członków Stowarzyszenia Pedrotti” (Trento, 2006). Zwycięzca 1. Ogólnorosyjskiego Konkursu Dyrygenckiego (Moskwa, 2011). Dyrygował głównymi orkiestrami rosyjskimi: Orkiestrą Symfoniczną Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą Filharmonii w Moskwie i Sankt Petersburgu, Petersburską Państwową Orkiestrą, a także wiodącymi orkiestrami greckimi m.in. Państwową Orkiestrą Aten i Salonik, Narodową Orkiestrą Symfoniczną ERT, Orkiestrą Patras. Dyrygował orkiestrami w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech, w Chorwacji, Polsce i na Cyprze. Ponadto brał udział w międzynarodowych festiwalach, takich jak „Musical Olympus” w Sankt Petersburgu i Międzynarodowym Festiwalu Patras. Jako dyrygent operowy zadebiutował wykonaniem opery „Jolanta” Czajkowskiego w Operze i Teatrze Baletowym „Rubinstein” w Sankt Petersburgu. W 2014 roku został zaproszony do prowadzenia rządowego koncertu w Atenach, w dniu 40. rocznicy przywrócenia demokracji w Grecji. To był koncert inauguracyjny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Nowego Radia i Telewizji Grecji. Dimitris Botinis urodził się w Moskwie w rodzinie muzyków i wychował w Patras (Grecja), gdzie w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach, a później na altówce w Miejskim Konserwatorium. W 2006 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie skrzypiec. W wieku 14 lat rozpoczął studiowanie dyrygentury pod kierunkiem ojca – dyrygenta Orkiestry Symfonicznej. W latach 2003-2004 brał także udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich dla dyrygentów prowadzonych przez prof. Jurija Simonowa w Budapeszcie. W latach 2006-2011 studiował dyrygenturę w klasie prof. Jurija Simonowa w Państwowym Konserwatorium „Rimskiego-Korsakowa” w Sankt Petersburgu, które ukończył z wyróżnieniem jako „Dyrygent Opery i Orkiestry Symfonicznej”. Od 2011 roku jest asystentem dyrygenta Orkiestry Filharmonii Moskiewskiej.

 

fot. G. Megrelidze

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Filharmonia Bałtycka gościła i współpracowała z wybitnymi światowymi zespołami, dyrygentami i solistami, takimi jak: Gewandhausorchester zu Leipzig, Orkiestra Symfoniczna Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Bamberger Symphoniker, Orquesta Sinfonica de Madrid, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, The King’s Singers, Sir Neville Marriner, Walery Giergiew, Riccardo Chailly, Paavo Järvi, Jonathan Nott, Jesús López Cobos, Jurij Simonov, Herbert Blomstedt, Maxim Vengerov, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jerzy Semkow, Witold Rowicki, Jerzy Maksymiuk, José Maria Florêncio, Franco Ferraro, Krystian Zimerman, Nigel Kennedy, Shlomo Mintz, Arto Noras, Ivan Monighetti, Leonidas Kavakos, Konstanty Andrzej Kulka, Rafał Blechacz, Edward Auer. Do znaczących wydarzeń artystycznych można zaliczyć: 2005, Stocznia Gdańska, koncert Jeana Michela Jarre’a z okazji 25-lecia powstania „Solidarności” i podpisania Porozumień Sierpniowych; 2006, Stocznia Gdańska, rocznica Sierpnia ’80, prawykonanie kantaty Jana A.P. Kaczmarka „Kantata o wolności”; 2008, Sekcja Dęta Orkiestry Symfonicznej wzięła udział w wykonaniu „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego w ramach koncertu z okazji 75. urodzin. Koncert poprowadził sam kompozytor, pod którego batutą zagrała również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, chór i soliści. Z ostatnich realizacji płytowych z udziałem orkiestry wyliczyć należy nagranie w ramach XV Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego z udziałem maestro Maxima Vengerova, PANUFNIK in memoriam pod dyrekcją Ernst van Tiela oraz Łukasza Borowicza (płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2016), Wybitni twórcy polscy: GÓRECKI + PANUFNIK pod dyrekcją Łukasza Borowicza (płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2016), „War Requiem” Brittena pod batutą Sir Nevilla Marrinera (płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2011). W roku 2014 Orkiestra odbyła tournée po Chinach, wykonując siedem koncertów w największych salach koncertowych, w tym dwukrotnie w Szanghaju i m.in. w filharmonii w Pekinie. W roku 2015 z wielkim sukcesem wystąpiła w sali koncertowej im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz na „Musikfestspiele Saar” w Saarbrücken. W 2016 r. orkiestra odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych i wystąpiła w ramach jednego z najważniejszych festiwali w Europie Festiwalu Morza Bałtyckiego w Sztokholmie (Östersjöfestivalen).