cos

Koncert pamięci prof. Henryka Keszkowskiego

10 lutego 2018 16:00

Loading Map....

Data:
10/02/2018
16:00 - 17:30


Miejsce:
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku


Opis wydarzenia:

Nadbałtyckie Centrum Kultury i Akademia Muzyczna w Gdańsku zapraszają na

Koncert pamięci prof. Henryka Keszkowskiego

Wykonawcy:
Katarzyna Bąkowska, Wojciech Kołaczyk, Michał Marcinkowski, Maria Perucka, Karolina Piątkowska-Nowicka, Hanna Pozorska – skrzypce
Błażej Maliszewski – altówka
Andrzej Siarkiewicz, Franciszek Jasionowski – fortepian

W programie:
J.S. Bach, N. Matteis, P. Czajkowski, H. Villa-Lobos, C. Debussy, W.A. Mozart

Słowo o Profesorze:
prof. Małgorzata Skorupa

Organizacja:
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Katedra Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Gdańsku

WSTĘP WOLNY

 
 
 

Henryk KESZKOWSKI (1927-2011)
Skrzypek, dyrygent, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przez wiele lat przebywał za granicą. Do kraju powrócił w 1967 r. na prośbę Romana Heisinga, ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Początkowo łączył pracę dydaktyczną w Warszawie i Gdańsku. Na Wybrzeże przeniósł się w 1977 r.
Urodził się 29 października 1927 r. w Bydgoszczy. Mąż Ewy, ojciec Tatiany. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu 1954 r., a następnie edukował się na studiach aspiranckich przy PWSM w Warszawie. Jest uczniem wybitnych skrzypków i pedagogów: prof. Zdzisława Jahnkego i prof. Tadeusza Wrońskigo. Od roku 1953 prowadził działalność koncertową, głównie jako skrzypek solista. Występową na wszystkich najważniejszych estradach koncertowych w całym kraju – na czele z Filharmonią Narodową. Koncertował również za granicą, m.in. w Niemczech, na Węgrzech, w Bułgarii, Belgii, Francji, Szwajcarii, Anglii i w Chinach. Nagrywał dla zagranicznych radiofonii, zwłaszcza muzykę polską. Należał do solistów Polskiego Radia, dla którego nagrał kilkadziesiąt utworów skrzypcowych. Jednocześnie działał jako kameralista. Przez pewien czas był pierwszym skrzypkiem Kwartetu Skrzypcowego Filharmonii Narodowej oraz koncertmistrzem orkiestr kameralnych w Antwerpii i Warszawie. W latach 1978-82 prowadził założoną przez siebie orkiestrę kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku; orkiestra ta odnosiła sukcesy koncertowe w kraju i za granicą, a na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Fundacji H. Karajana zdobyła brązowy medal. W ostatnich latach występował również jako dyrygent orkiestr kameralnych i symfonicznych. Zajmował się także komponowaniem: wygrał konkurs Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na kadencje do Koncertu G-dur Mozarta.
W swojej działalności pedagogicznej związany był z akademiami muzycznymi w Łodzi i Warszawie, prowadząc w nich klasę skrzypiec. Od 1977 r. wykładał w Akademii Muzycznej w Gdańsku, od 1984 r. zaś równolegle w AM w Bydgoszczy. W latach 1984-91 kierował Katedrą Kameralistyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 1988 otrzymał tytuł profesora. Za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne dwukrotnie otrzymał Nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był Członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. W tej organizacji w latach 1973-77 pełnił funkcję sekretarza Sekcji Solistów Dyrygentów. W latach 1980-83 był członkiem Rady Muzyki przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Należał do Rady Artystycznej Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. W latach 1980-82 był członkiem „Solidarności”. Cenił wszystkich wielkich twórców muzycznych, wśród nich najbardziej Johannesa Brahmsa i uwielbianego przez siebie Mozarta. Najwyższym autorytetem moralnym był Albert Schweitzer, i Zygmunt Mycielski. Kochał zwierzęta, cenił lojalność, fascynował się żywiołem wodny i naturą, chętnie żeglował.
Zmarł 21 września 2011 r.