cos

Koncert Orkiestry Kameralnej BalticAlians pod dyr. George’a Tchitchinadze

14 marca 2019 19:00

Loading Map....

Data:
14/03/2019
19:00 - 20:00


Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku


Opis wydarzenia:

Koncert Orkiestry Kameralnej BalticAlians pod dyr. George’a Tchitchinadze

Wykonawcy:
soliści:
Maja Andrzejewska – skrzypce
Katarzyna Goliat – skrzypce
Janina Olszewska – skrzypce
Jan Staruch – skrzypce
Rafał Marek Wiśniewski – skrzypce
Jakub Grzelachowski – wiolonczela
Jan Lewandowski – wiolonczela
Natalia Sokołowska – flet
Magdalena Jędrzejewska – klawesyn

Realizacja partii Basso Continuo:
Jan Lewandowski, Jakub Grzelachowski, Anna Fender, Magdalena Jędrzejewska, Maria Maciaszek, Anna Karasowska

Orkiestra Kameralna BalticAlians w składzie:
skrzypce:
Janina Olszewska
Rafał Marek Wiśniewski
Jan Staruch
Katarzyna Goliat
Maja Andrzejewska
Sonia Zając
Roman Nichiporuk
Eliza Fronszczyk
Dominik Urbanowicz
Jan Szczypiorski

altówki:
Anna Prusińska
Emilia Miechowicz
Nel Zmuda Trzebiatowska

wiolonczele:
Jan Lewandowski
Jakub Grzelachowski
Anna Fender
Klaudia Naworska

kontrabas:
Marcin Jurgielewicz

George Tchitchinadze – dyrygent


Prowadzenie koncertu:

Justyna Ślubowska

 

W programie:
A. Vivaldi – Koncert na 4 skrzypiec h-moll RV 580
soliści: Rafał Marek Wiśniewski, Jan Staruch, Katarzyna Goliat, Janina Olszewska

A. Vivaldi – Koncert na 2 wiolonczele g-moll RV 531
soliści: Jan Lewandowski, Jakub Grzelachowski

J.S. Bach – V Koncert Brandenburski D-dur BWV 1050
soliści: Maja Andrzejewska, Natalia Sokołowska, Magdalena Jędrzejewska

J.S. Bach – III Koncert Brandenburski G-dur BWV 1048


Organizator:
Wydziałowe Koło Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Gdańsku

Opiekun Wydziałowego Koła Instrumentów Smyczkowych:
dr hab. Karolina Piątkowska-Nowicka

Patronat medialny:
Radio Gdańsk
Trojmiasto.pl
RMF Classic

 

WSTĘP WOLNY

 

***

George Tchitchinadze

Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

George Tchitchinadze jest jednym z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące muzyczne umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a jednocześnie ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i z muzykami.

Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tibilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tibilisi.

George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Maestro Tchitchinadze prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.

George Tchitchinadze prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując między innymi „Aidą” Verdiego, „Pajacami” Leoncavalla czy „Don Giovannim” Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu „Alternatywy”. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.

George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro Tchitchinadze współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku. La Tribune de Genève August 2010 napisała: „Po przerwie Sinfonia Varsovia będąca w doskonałej formie, z jednolitym dźwiękiem i doskonałym wyczuciem balansu muzycznego, fascynowała w trakcie wykonania pełnej majestatu, przekonującej interpretacji V Symfonii Beethovena. Inspirujący gruziński dyrygent  George Tchitchinadze, od pierwszej do ostatniej nuty precyzyjny, sprawny, o wielkim wyczuciu muzycznym, odniósł całkowity sukces. Długie owacje przyniosły skutek w postaci powtórzenia na bis finałowej części, co stało się wspaniałym zakończeniem tego niezapomnianego wieczoru”.

 

Orkiestra Kameralna BalticAlians

Orkiestra powstała w listopadzie 2018 roku z inicjatywy Janiny Olszewskiej, Jana Starucha i Rafała Marka Wiśniewskiego. Jest to grupa młodych muzyków studiujących w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Idea stworzenia zespołu zrodziła się z wspólnej pasji, jaką jest muzyka i chęci dzielenia się nią z innymi. Muzycy grający w orkiestrze to wszechstronni artyści otwarci na nowe doświadczenia. Dzięki takim atutom jak młodość, zapał i talent, grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu. Wykorzystując doświadczenie i wiedzę profesjonalnych muzyków, orkiestra dąży ze swoją innowacyjnością do przełamania szablonowych koncertów muzyki klasycznej. Jej głównym celem jest połączenie kunsztu instrumentów smyczkowych z nowatorskim podejściem do muzyki.