cos

Koncert Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku z cyklu „Muzyka na Uniwersytecie Gdańskim”

9 marca 2018 19:00

Loading Map....

Data:
09/03/2018
19:00 - 21:00


Miejsce:
Sala Teatralna w budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego


Opis wydarzenia:

Koncert Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku
z cyklu Muzyka na Uniwersytecie Gdańskim

Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku
Thanos Adamopoulos (Belgia) – dyrygent
dr hab. Andrzej Kacprzak – przygotowanie orkiestry

W programie:
J.S. Bach – Koncert d-moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę BWV 1043
1. Vivace
2. Largo, ma non tanto
3. Allegro

W.A. Mozart – Divertimento D-dur KV 136 (125a)
1. Allegro
2. Andante
3. Presto

***

P. Hindemith – Five Pieces na orkiestrę smyczkową op. 44
1. Langsam
2. Langsam
3. Lebhaft
4. Sehr langsam
5. Lebhaft

D. Szostakowicz – Symfonia kameralna nr 8 op. 110a
1. Largo
2. Allegro molto
3. Allegretto
4. Largo
5. Largo

Organizacja:
Akademia Muzyczna w Gdańsku

Współorganizacja:
Uniwersytet Gdański; Akademickie Centrum Kultury UG Alternator; Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

WSTĘP WOLNY

 

Urodzony w Paryżu, Maestro Thanos Adamopoulos naukę gry na skrzypcach rozpoczął w Izraelu pod kierunkiem ojca. Studia kontynuował w Tel Avivie w klasie Ramiego Shevalova i Henry’ego Rothenberga. W roku 1957 wraz z członkami swojej muzycznej rodziny wystąpił w telewizji amerykańskiej u boku Leonarda Bernsteina i Izaaka Sterna, co było jego publicznym debiutem.

W wieku 19 lat, Thanos Adamopoulos został najmłodszym w historii koncertmistrzem Rotterdam Philharmonic Orchestra prowadzonej przez Edo de Waarta. W tym czasie wiele występował jako solista w Europie, Ameryce Północnej i Południowej – zarówno w recitalach, jak i koncertach z Netherlands Chamber Orchestra. Później koncertował jako solista z orkiestrami w Izraelu, Francji, Islandii, Belgii, Holandii i w Polsce. Dokonywał nagrań z Orkiestrą Radia Belgijskiego. W latach 1984-2006 był członkiem Tria fortepianowego La Monnaie, a w latach 1989-1991 – Sekstetu smyczkowego Lille.

W roku 1970 zaproponowano mu profesurę w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Zaakceptował ofertę i pracował na tym stanowisku do 2001 r. W latach 1994-1997 był również profesorem słynnej Chapelle Musicale Reine Elisabeth. Prowadził kursy mistrzowskie w Izraelu, Finlandii, Hong-Kongu, Szanghaju, na Filipinach – a także w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Prowadzi ożywioną działalność dyrygencką. Jego biegła znajomość języków (niemiecki, angielski, francuski, włoski, hebrajski i holenderski) sprzyja kontaktom umożliwiającym gościnne występy w charakterze dyrygenta.

Obecna działalność artystyczna Thanosa Adamopoulosa wiąże się z renomowaną Opera de la Monnaie w Brukseli. Ponadto rowadził Orkiestrę Kameralną „La Monnaie”, Orkiestrę Symfoniczną w Manili, Orkiestrę Filharmoniczną w Antwerpii, Atelier Muzyki Współczesnej, Brukselską Orkiestrę Festiwalową, Zespół Opery w Brukseli i wiele innych orkiestr belgijskich. Dyrygował również wieloma orkiestrami kameralnymi we Francji, Luksemburgu, Holandii – i Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 1990 roku po raz pierwszy debiutował jako dyrygent w Chinach. Rok później, latem, powrócił do Azji, aby poprowadzić warsztaty artystyczne dla najwybitniejszych studentów z Hongkongu i Japonii. W listopadzie tego samego roku zadebiutował sześciokrotnym bardzo wysoko ocenionym wykonaniem „Wesela Figara” W.A. Mozarta dla Virginie Opera w Richmond i Norfolk (USA). Współpracował z Orkiestrą Radiową w Seulu (Korea), Filharmonią w Meksyku, the Ensamble Opera Brussels i Brukselską Orkiestrą Festiwalową. Był gościnnym dyrygentem Hiszpańskiej Orkiestry Młodzieżowej gdzie asystował Valery’emu Giergiev’owi w trasie do Londynu (występ na festiwalu Proms) a następnie w Berlinie, Moskwie i Pekinie.