cos

Koncert Muzyki Współczesnej – Kompozycje Gdańskich Kompozytorów

11 marca 2018 17:00

Loading Map....

Data:
11/03/2018
17:00 - 18:30


Miejsce:
Aula Koncertowa w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku


Opis wydarzenia:

KONCERT MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ – KOMPOZYCJE GDAŃSKICH KOMPOZYTORÓW
wieńczący WARSZTATY DYRYGENCKIE MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ
dla studentów dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku
Temat: PROBLEMY ODCZYTANIA I PRZYGOTOWANIA WSPÓŁCZESNEJ PARTYTURY

W programie:
utwory kompozytorów gdańskich:
Andrzej Dziadek – Pomerania
Tadeusz Dixa – Ballada
Piotr Jędrzejczyk – Muzyka na 11 instrumentów
Krzysztof Olczak – Wszelki wypadek 

Wykonawcy:
Soliści:
Zofia Kotlicka – sopran solo
Arnaud Kaminski – skrzypce solo 
ORKIESTRA SINFONIETTA POMERANIA
pod dyr. studentów specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa – wybranych uczestników warsztatów dyrygenckich z prof. dr. hab. Szymonem Bywalcem (Katowice)

Prowadzenie koncertu:
Justyna Ślubowska

 

Organizacja:
Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki, Katedra Dyrygentury Symfoniczno-Operowej; Katedra Kompozycji

WSTĘP WOLNY

 

 

 

SZYMON BYWALEC

Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. J.W. Hawela w Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2006-2013 był dyrektorem artystycznym Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował wówczas podczas różnych projektów z tak znanymi dyrygentami jak: G. Chmura, T. Yuasa, A. Tamayo, J. Kaspszyk, K. Penderecki, P. McCreesh. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował obój u prof. J. Kotyczki.

Jako stypendysta sieneńskiej Accademia Musicale Chigiana doskonalił swój warsztat dyrygencki w klasie mistrzowskiej G. Gelmettiego (2001) i L. Zagroska (2002 – Diploma di Merito). Brał także udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez G. Chmurę, K. Mazura, Z. Peskó, P. Bouleza.

Jest laureatem I nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (1999). Kilkukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.

Jest stałym dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas różnych festiwali takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Melos – Ethos w Bratysławie, Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, Beijing Modern w Pekinie, Hindsgavl Festival w Danii. Regularnie współpracuje też z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Ma na swym koncie ponad 100 światowych i polskich prawykonań. Z OMN dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia a także zarejestrował materiał dźwiękowy na pierwszą płytę CD, nominowaną do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2003”. Za płytę monograficzną z muzyką W. Ratusińskiej otrzymał w kwietniu 2009 wraz z OMN i wytwórnią DUX Pizzicato Supersonic Award. Nagranie Trzech pieśni do słów Trakla P. Szymańskiego uzyskało w czerwcu 2007 rekomendację na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, zaś wykonane z Sinfonią Varsovią Gemisatos M. Długosz oraz things lost things invisible E. Trębacz (dyrygowane na WJ 2007 wraz z A. Tamayo) otrzymały rekomendację w czerwcu 2009. Wydana wraz z wiolonczelistą J. Kullbergiem płyta CD z koncertami wiolonczelowymi kompozytorów skandynawskich (Norgard, Nordheim, Saariaho) otrzymała w styczniu 2013 Lyt til Nyt Pris – Nagrodę Radia Duńskiego za rok 2012. W 2016 ukazała się na rynku nagrana dla firmy Decca płyta CD z włoskim klarnecistą Michelle Marellim i OMN.

Od 2011 jest członkiem rady programowej festiwalu „Warszawska Jesień”, a w latach 2013-2016 był dyrektorem artystycznym festiwalu „Musica Polonica Nova”.

Dyrygował między innymi Rumuńską Narodową Orkiestrą Radiową, Słowacką Filharmonią Narodową, Miskolci Szimfonikus Zenekar, Camerata Strumentale „Citta di Prato”, Orchestra Filarmonica Europea, Ensemble Orchestral Contemporain, Quasars Ensemble, Melos Ethos Ensemble, Slovak Sinfonietta Žilina, NOSPR, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową oraz innymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi w Polsce.