cos

KONCERT „Muzyka i taniec – wspólne inspiracje” w ramach sesji naukowo-artystycznej Sztuka Włoskiego Baroku

18 listopada 2016 18:00

Loading Map....

Data:
18/11/2016
18:00 - 19:30


Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku


Opis wydarzenia:

KONCERT
Muzyka i taniec – wspólne inspiracje
w ramach sesji naukowo-artystycznej Sztuka Włoskiego Baroku

Wykonawcy:
Elżbieta Stefańska – klawesyn
Romana Agnel, Dariusz Brojek – taniec historyczny
Małgorzata Matuszewska – taniec flamenco


Organizacja:

Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary
Koło Naukowe Muzyki Dawnej

WSTĘP WOLNY

Elżbieta Stefańska
Klawesynistka i pedagog; urodzona 7 września 1943 w Krakowie. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych – jest córką pianistów Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego. Początkowo gry na fortepianie uczył ją ojciec. Studia w zakresie gry na klawesynie ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u niemieckiego klawesynisty i muzykologa, Hansa Pischnera. Po uzyskaniu dyplomu swoje umiejętności doskonaliła na międzynarodowych kursach w Sienie i Weimarze m.in. pod kierunkiem Zuzanny Ruzickvej i Ruggiero Gerlina.

W 1964 roku otrzymała dwie pierwsze nagrody na Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi za wykonanie utworów kompozytorów epoki baroku – na fortepianie i klawesynie. Rok później została laureatką głównej nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie, otrzymując równocześnie nagrodę specjalną im. Henri Gheza dla najlepszego klawesynisty konkursu. W następnych latach, za wybitne osiągnięcia artystyczne Trio Barokowego, którego była członkiem wraz z flecistką Barbarą Świątek i wiolonczelistą Jerzym Klockiem, została uhonorowana Nagrodą Miasta Krakowa – „Laur Melomanów Krakowskich” otrzymała „w dowód uznania i wdzięczności za popularyzowanie pięknej muzyki”.

Poza licznymi występami w kraju artystka często koncertuje za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, Węgrzech, Rosji, na Łotwie, Litwie, Ukrainie, we Francji, Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Anglii, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych, Iranie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Jako solistka i kameralistka uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. w Hanowerze, Halle (Festiwal Haendlowski), Lipsku (Festiwal Bachowski), Shiraz w Iranie, Orvieto, Interlaken w Szwajcarii, Gaming w Austrii i w Paryżu.

W jej repertuarze znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycyzmu, jak również XX wieku, w tym także kompozytorów polskich.

Od 1991 roku tworzyła duet fortepianowy ze swoją matką, koncertując z powodzeniem w kraju i za granicą. Program duetu obejmował dzieła kompozytorów od epoki klasycznej do współczesnej.

Jestem założycielem i prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, które zajmuje się organizacją koncertów (np. w 2009 roku cyklu recitali chopinowskich, a 1 lipca każdego roku koncertu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha w Krakowie).Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych dla takich wytwórni fonograficznych, jak Polskie Nagrania, EMI, Elektroli, Decca, Foni Centra, Pony Canyon, czy ostatnio, w 2010 roku dla Naxos (Partita Krzysztofa Pendereckiego).

Oprócz działalności koncertowej brała czynny udział jako juror w krajowych i zagranicznych konkursach muzycznych, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Monachium (1970), I Konkursie Klawesynowym im. Wandy Landowskiej (1985, którego była również inicjatorem), Ogólnopolskich Konkursach Gitarowych w Krakowie (w latach 1986-87), Konkursie Pianistycznym w Taipei na Tajwanie (1990), Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku (1992), Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Warszawie (1993), Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Budapeszcie (2000). Co roku zasiada w jury Turnieju Pianistycznego w Żaganiu, co dwa lata – Konkursu Pianistycznego im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej.

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu, a od 1981 roku pełni także funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych. Prowadzi również kursy klawesynowe w wielu miastach Polski oraz w Kijowie. Kontynuując tradycję swoich rodziców, w 2010 roku w swoim domu w Krakowie stworzyła salon artystyczny, na wzór dawnych salonów artystyczno-intelektualnych, w którym uruchomiona została Prywatna Szkoła Muzyczna Elżbiety Stefańskiej oraz organizowane są koncerty i spotkania.

W 2008 roku otrzymała tytuł honorowego profesora Akademii Muzycznej w Kijowie, rok później order za wybitne zasługi dla kultury i sztuki w Kijowie, a także Nagrodę Honorową Krakowskiej Rady Kultury Polskiej (2008).

Romana Agnel
Tancerka, choreograf, pedagog, historyk sztuki. Założycielka i dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. Marty Mirockiej). Podczas pobytu we Francji, gdzie na Uniwersytecie Paryskim studiowała historię sztuki, zdobyła umiejętności w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych. Wykonuje także klasyczny taniec indyjski Bharata Natyam. Jest autorką choreografii do wielu przedstawień baletowych i operowych wystawianych w Polsce i zagranicą, a także do większości spektakli tanecznych prowadzonego przez nią zespołu Cracovia Danza. Współpracuje z wieloma znakomitymi artystami różnych dziedzin: tańca, teatru i muzyki. Jest wykładowcą i autorką publikacji z historii tańca. Wśród wielu odznaczeń, którymi została uhonorowana znajduje się między innymi Order Legii Honorowej i Srebrny Krzyż Zasługi.

Małgorzata Matuszewska
Tancerka specjalizująca się w tańcu hiszpańskim. Doświadczenie w zakresie flamenco zdobywała podczas kursów prowadzonych przez wybitnych tancerzy m.in. Matilde Coral, Eva la Yerbabuena, La Lupi, Milagros Mengibar, Mercedes Ruiz, Carmen Lozano, Pastora Galvan, Andrés Marín, Antoniete, Alicia Márquez. Uczestniczyła w licznych kursach historii tańca hiszpańskiego oraz aktorskich. W 2015 roku uzyskała dyplom zawodowego tancerza przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich, a od jesieni 2016 roku należy do Conseil International de la Danse. Jest członkiem Komisji do Spraw Tańca Miasta Stołecznego Warszawy i prezesem Fundacji Tradycji i Transformacji Sztuki. Założyła Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco oraz szkołę tańca Studio Tańców Orientalnych i Flamenco w Warszawie. Autorka wielu choreografii.

Dariusz Brojek
Tancerz i asystent choreografa Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku w klasie Urana Azimowa. Doświadczenia w zakresie tańca klasycznego zdobywał w zespołach baletowych oper Bałtyckiej oraz Dolnośląskiej. Umiejętności w zakresie techniki tańca dawnego doskonalił pod okiem Romany Agnel, a także podczas wielu warsztatów prowadzonych przez mistrzów z Francji i Włoch.  Wraz z zespołem bierze udział w licznych koncertach i spektaklach w kraju i zagranicą. Współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Syrena w Londynie, a także z młodzieżowymi zespołami muzyki i tańca dawnego w Polsce. Jego zainteresowania obejmują także taniec hinduski, flamenco, a nawet taniec jazzowy.

Balet Dworski Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Balet od 2006 roku jest miejską instytucją kultury. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół słynie z niezwykłych spektakli pełnych doskonałych choreografii komponowanych w różnych stylach i technikach, pracowicie wykonanych kostiumów, a także z doskonałej muzyki. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach występując m.in. w: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Margrabiów w Bayreuth, a także w polskich filharmoniach. Występuje również poza Polską, przyczyniając się do promocji kraju i Krakowa. Zespół odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Chiny, Japonię czy Bułgarię.

muzyka-i-taniec-wspolne-inspiracje-cracovia-danza-fot-ilja-van-de-pavert

Muzyka i taniec – wspólne inspiracje Cracovia Danza fot. Ilja van de Pavert


muzyka-i-taniec-wspolne-inspiracje-zrodlo-www-ntf-pl

Muzyka i taniec – wspólne inspiracje źródło: www.ntf.pl


muzyka-i-taniec-wspolne-inspiracje_cracovia-danza-fot-ilja-van-de-pavert

Muzyka i taniec – wspólne inspiracje Cracovia Danza fot. Ilja van de Pavert


muzyka-i-taniec-wspolne-inspiracje-cracovia-danza-fot-ilja-van-de-pavert

Muzyka i taniec – wspólne inspiracje Cracovia Danza fot. Ilja van de Pavert

sztuka-wloskiego-baroku_2016_koncert_plakat