cos

Koncert kameralny z cyklu „Muzyka na Zamku”: Trio fortepianowe: Dawid Głowacki – klarnet, Jan Lewandowski – wiolonczela, Marta Żak – fortepian

6 listopada 2018 18:00

Loading Map....

Data:
06/11/2018
18:00 - 19:00


Miejsce:
Sala Portretowa Muzeum Zachodniokaszubskiego


Opis wydarzenia:

Koncert kameralny z cyklu Muzyka na Zamku

Wykonawcy:
Trio fortepianowe w składzie:
Dawid Głowacki – klarnet
Jan Lewandowski – wiolonczela
Marta Żak – fortepian

W programie:
L. van Beethoven – Trio klarnetowe B-dur op. 11
J. Brahms – Trio klarnetowe a-moll op. 114

Organizatorzy:
Bytowskie Centrum Kultury
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Akademia Muzyczna w Gdańsku

WSTĘP WOLNY

 

O WYKONAWCACH

DAWID GŁOWACKI
Student II roku studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem w 2016 roku, w klasie dra Grzegorza Wieczorka.
Od 2016 roku jest nauczycielem klarnetu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Jako solista grywał w wielu krajach Europy m.in. w Niemczech, Szwecji, Grecji, Czechach, na Słowacji, Białorusi i Litwie.
Wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał stypendium w 2016 r.
Uczestnik wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureat I nagrody na 12. International Independent Music Competition Individualis w Kijowie (listopad 2014). Laureat I nagrody (dwukrotnie) na eMuse Music Competition w Atenach (kwiecień 2016, maj 2017). Laureat II nagrody na VI International Music Competition, Sztokholm (czerwiec 2016).
Wraz z Aleksandrą Burzyńską tworzy duet klarnetowy, skupiony głównie na muzyce współczesnej. Doceniany na wielu konkursach i festiwalach.
Wielokrotnie wyróżniony na konkursach ogólnopolskich. Wraz z kwartetem i kwintetem klarnetowym, z którym współpracuje od 2011 roku, jest laureatem wielu nagród m.in.: II nagrody na VI International Music Competition, Sztokholm (czerwiec 2016), III nagrody (dwukrotnie) na VI i VII Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym. Współpracował z wieloma dyrygentami, m.in. takimi jak: Sigiswald Kuijken, Rei Munataka, Zygmunt Rychert, Wojciech Michniewski, Kai Bumann, Paweł Kotla, Adam Sztaba. Brał udział w wielu warsztatach, które prowadzili: prof. Florent Héau, prof. Jean-Marc Fessard (Francja); Antonio Saiote (Portugalia); Gabor Varga (Węgry); Mark van de Wiel, Hannah Morgan, Andrew Marriner (Anglia); dr Jan Jakub Bokun; Igor Frantisak (Czechy).

 

JAN JAKUB LEWANDOWSKI
Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia im. Janiny Garści w Tczewie w klasie wiolonczeli mgr Mirosława Czochóra oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie znakomitej wiolonczelistki oraz pedagog – mgr Jadwigi Ewald oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej.

Od października 2014, Jan Lewandowski rozpoczął studia wyższe w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie jednego z najlepszych polskich wiolonczelistów – dr Marcina Zdunika oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej- Firlej.

Ma na swoim koncie wiele osiągnięć na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in.: III Nagroda a także dwie nagrody pozaregulaminowe – Nagroda Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej za najlepszy występ w finale oraz Nagroda za największą osobowość artystyczną na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Złota Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Svirel 2017” w Nova Gorica w Słowenii, I Nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, I Nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej.

Za swoje osiągnięcia artystyczne, Jan Lewandowski otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie – Nagrodę Prezydenta Miasta Tczewa, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska „Młody Gdańszczanin” oraz w latach 2013 – 2014 był uczestnikiem programu Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci.

Doskonalił swoje umiejętności na warsztatach i kursach mistrzowskich u profesorów jak prof. Kazimierz Michalik, prof. Andrzej Bauer, prof. Julius Berger, prof. Roman Jabłoński, prof. Stanisław Firlej, prof. Piotr Hausenplass, prof. Andrzej Orkisz, dr hab. Dominik Połoński oraz dr Bartosz Koziak z którym wystąpił na jednym koncercie wykonując jedną z Sonat Luigi Boccheriniego na dwie wiolonczele.

Współpracował jako solista z wybitnymi dyrygentami takimi jak Zygmunt Rychert, Sławomir Chrzanowski, Sylwia Anna Janiak-Kobylińska oraz Szymon Morus.

Występował na różnych scenach i salach koncertowych w Polsce, m.in. na sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, na scenach Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatru Wielkiego w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Sali Białej Pałacu Wilanowskiego w Warszawie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku oraz w Willi „Atma” w Zakopanem, a także w Austrii, Bułgarii, Słowenii, Ukrainie i na Białorusi.

Gra na instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.

 

MARTA ŻAK
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, obecnie studentka I roku studiów II st. w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie prof. Bogdana Kułakowskiego. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, zarówno w grze solowej, jak i kameralnej. Do jej tegorocznych osiągnięć należy m.in. I nagroda oraz nagroda specjalna na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku, wyróżnienie na Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Gdańsku. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie kraju, a obecnie wraz z Zespołem Volcano Trio pracuje nad nagraniem i wydaniem płyty, zawierającej kompozycje Alexandra von Zemlinskiego oraz Johannesa Brahmsa. W roku akademickim 2018/2019 podjęła staż asystencki w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie kameralistyki oraz nauki akompaniamentu.