cos

Koncert inaugurujący cykl „Siedmiu Koncertów Katedry Fortepianu z okazji Siedemdziesięciolecia gdańskiej Akademii Muzycznej”: Adam Kośmieja

15 października 2017 17:00

Loading Map....

Data:
15/10/2017
17:00 - 18:00


Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku


Opis wydarzenia:

Koncert inaugurujący cykl Siedmiu Koncertów Katedry Fortepianu z okazji Siedemdziesięciolecia gdańskiej Akademii Muzycznej

Wykonawca:
Adam Kośmieja – fortepian

W programie:
Kazimierz Serocki (1922-1981)
A piacere (1962-63)
Sonata (1955)
       Inquietamente
       Veloce
       Elegiaco
       Barbaro
Krasnoludki: Miniatury dla dzieci (1953)
Suita Preludiów (1952)


Bezpośrednio po recitalu artysta zaprezentuje wykład „Serocki – zapomniany modernista”.

Organizacja:
Katedra Fortepianu

WSTĘP WOLNY

 

fot. Marcin Szpak

Adam Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują dzieła zarówno klasyczne jak i awangardowe i multimedialne. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, która zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji. Wystąpił w wielu metropoliach USA, m.in.: nowojorskich salach koncertowych Weill Recital Hall w Carnegie Hall, Yamaha Concert Artist’s Hall, w Los Angeles, San Diego, Chicago, nadto w: Kanadzie, Japonii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Rumunii, Włoszech i Czechach.

W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami pod batutą m.in. Jacka Kaspszyka, Alexandra Liebreich’a, Wojciecha Michniewskiego, José Maria Florêncio, Szymona Bywalca, Jerzego Swobody.

Czynnie uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Beijin Modern Music Festival w Chinach, Shenzhen International Music Festival „Belt & Road” w Chinach, Międzynarodowym Sympozjum Muzyki Elektroakustycznej w Toronto, Międzynarodowym Festiwalu Craiova Muzicală w Rumunii, International Piano Festivals w Hiszpanii, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Mózg Festiwalu w Bydgoszczy.

Jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego (2011), w latach 2007-2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów (pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times’a”). Grę na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek i przez 13 lat zgłębiał jej tajniki w klasie prof. Ludmily Kasjanienko. Obecnie finalizuje swój przewód doktorski pod okiem prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Katarzyny Popowej-Zydroń na bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie także pracuje jako wykładowca i pedagog.

Promując muzykę najnowszą, która zajmuje uprzywilejowane miejsce wśród artystycznych zainteresowań Adama Kośmieji, wspólnie z pianistą jazzowym Christianem Sandsem (członkiem Christian McBride Trio) stworzyli projekt „3xPiano” (2009-2011), łączący elementy muzyki jazzowej, klasycznej i elektronicznej. Kośmieja współpracuje od kilku lat z polskim kompozytorem Stefanem Węgłowskim i w 2017 roku znalazł się na jego autorskiej płycie Contemporary Jewish Music wydanej nakładem wydawnictwa Kairos.

Adam Kośmieja jest także animatorem życia muzycznego i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Seminarium Muzyki Współczesnej w Bydgoszczy, które powołał do życia wraz z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w 2014 roku. Jest to projekt o wysokim poziomie artystycznym, który zajmuje się nie tylko szeroko pojętą promocją muzyki współczesnej i upowszechnianiem kultury, ale także dydaktyką.


Adam Kośmieja jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

adamkosmieja.com