cos

Koncert Gdańskiego Tria Stroikowego w ramach cyklu „Akademickie Wieczory Muzyczne”

15 czerwca 2018 18:00

Loading Map....

Data:
15/06/2018
18:00 - 19:15


Miejsce:
Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku


Opis wydarzenia:

Koncert Gdańskiego Tria Stroikowego w ramach cyklu „Akademickie Wieczory Muzyczne”
na dobry początek wakacji 😉

Wykonawcy:
Gdańskie Trio Stroikowe:
Marta Różańska – obój
Andrzej Wojciechowski – klarnet
Mirosław Pachowicz – fagot

Wizualizacje:
Gnojki: Zorza i Knyptian

W programie:
W.A. Mozart – Divertimento nr 3 KV 439b
F. Schubert – Die Forelle
E. Székely – Trio
A. Tansman – Suite Pour Trio d’Anches
M. Czerniewicz – 5 utworów na obój, klarnet i fagot


Prowadzenie koncertu:
Justyna Ślubowska

Organizacja:
Akademia Muzyczna w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

WSTĘP WOLNY

Wydarzenie na stronie PATIO

 

fot. Ireneusz Skąpski / FOTIS

Pomysł stworzenia Gdańskiego Tria Stroikowego zrodził się spontanicznie. Pierwotnie miał być to jednorazowy projekt powołany do życia w celu wykonania Tria Stroikowego Piotra Pawlaka podczas finału Forum Młodych Kompozytorów. Konkurs ten odbywał się jesienią 2013 w Studio im. A. Hajduna w Radio Gdańsk. Utwór okazał się kompozycją zwycięską, a sam występ zespołu zyskał wiele przychylnych i optymistycznych recenzji. Powodowani tym sukcesem, młodzi muzycy postanowili kontynuować działanie na tym polu. Okazało się bowiem, iż na pomorskiej scenie muzyki klasycznej brakuje tria stroikowego.
Członkami Gdańskiego Tria Stroikowego są absolwenci i obecni młodzi pracownicy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki: Marta Różańska – obój, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Mirosław Pachowicz – fagot. Poza tym, na co dzień są to pracownicy Opery Bałtyckiej i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina. Każdy z muzyków posiada na swoim koncie wiele indywidualnych osiągnięć na konkurach w kraju i zagranicą.
Ich przyjaźń i muzyczna współpraca zaczęła się jeszcze w trakcie studiów, kiedy z powodzeniem zasiadali w Orkiestrze Akademickiej czy biorąc udział w licznych projektach kameralnych. Po zakończeniu studiów (wszyscy uzyskali dyplomy z wyróżnieniem), wielokrotnie powracali do wspólnego koncertowania. Do ich wspólnych osiągnięć należą m.in. nagranie płytowe do doktoratu Andrzeja Bukowskiego (Kwintet Es-dur op. 88 A. Reichy), występy podczas  koncertów z muzyką kameralną F. Poulenca w 50. rocznicę jego śmierci oraz wykonanie (jako soliści) Symfonii Koncertującej Es-dur KV 272b W.A. Mozarta z Orkiestrą Akademicką (15.03.2014 r.).
Chętnie koncertują w Trójmieście. Tylko w 2014 roku zaprezentowali się podczas Festiwalu „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”, Niedzielnych Koncertów w Domu Uphagena, III Wieczorów Muzycznych w Kościele św. Andrzeja Boboli w Sopocie, Czwartkowych Wieczorów Muzycznych w Dworku Sierakowskich w Sopocie. Ich udział w odbywającym się w lipcu 2014 International Music Competition na Malcie zakończył się zdobyciem 3. nagrody głównej.
W repertuarze zespołu znajduje się wiele klasycznych utworów na trio stroikowe, m.in.: kompozycje W.A. Mozarta, A. Tansmana, A. Szałowskiego, M. Spisaka, E. Bozzy oraz dzieła twórców gdańskich: W. Walentynowicza, M. Czerniewicza, P. Pawlaka.
Gdańskie Trio Stroikowe przygotowuje się obecnie do nagrania albumu CD z dziełami gdańskich kompozytorów.

Nagrody:
* III Nagroda Główna podczas International Music Competition na Malcie (2014)
* I Nagroda podczas 25. International Competition for Young Musician „Citta di Barletta”
* Nagroda Specjalna za wykonanie utworu powstałego po 1960 podczas 25. International Competition for Young Musician „Citta di Barletta”

 

Zofia Martin, pseud. ZORZA, ur. 1992 w Gdańsku. Ukończyła studia na kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni u prof. Grzegorza Klamana, specjalizacja u prof. Katarzyny Józefowicz. Jej prace przybierają często formę instalacji. Korzysta z różnych mediów od wideo, przez dźwięk po obiekty. Stara się dotykać tematów aktualnych, istotnych społecznie, obecnie skupiając się na empatii, albo raczej jej braku. Porusza się również w środowisku muzycznym, produkuje wizualizacje, które na żywo puszcza do wydostających się z głośników dźwięków, przyjmując stanowisko vj’ki, chyba że postanowi także puścić muzykę i przeobrazić się czasami w dj’kę.

 

Knyptian
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek kolektywu Gnojki. Zwycięzca najlepszego konkursu na najlepszy dyplom 2017 WroArt center. W Polsce występuje w duecie Vjj Sexy Thunder & White Mamba, z którym świecił na wydarzeniach jak: Gnojki 2016, Knypy 2017, Vj battle interference 2017 oraz w restauracji w Reykjaviku.

Zobacz wideo promocyjne