cos

Koncert duetu akordeonowego Zimka-Ochwat

25 listopada 2017 19:00

Loading Map....

Data:
25/11/2017
19:00 - 20:00


Miejsce:
Sala Senatu w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku


Opis wydarzenia:

Koncert duetu akordeonowego Zimka&Ochwat

Wykonawcy:
Maciej Zimka – akordeon 
Wiesław Ochwat – akordeon 
(absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie)

Program:
Gabriel Fauré – Dolly op. 56
I – Kołysanka
II – Mia-o-u
III – Ogród Dolly
IV – Kitty Waltz
V – Uczucie
VI – Taniec Hiszpański

Zbigniew Bargielski – Rozmowa z Cieniem

Igor Strawiński – I Scena z baletu „Pietruszka”

Maciej Zimka – Triple Point

Edward Grieg – Suita nr 1 „Peer Gynt”
I – Poranek
II – Śmierć Azy
III – Taniec Anitry
IV – W grocie króla gór

 

Organizacja:
Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary

WSTĘP WOLNY

***
Duet Zimka&Ochwat powstał w 2013 roku. Zespół tworzy dwóch uznanych, wielokrotnie nagradzanych artystów i wybitnych absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie: Maciej Zimka – akordeon, Wiesław Ochwat – akordeon. Ich grę cechuję precyzja wykonań połączona z odważną, niestandardową interpretacją. Zespół zdobył m.in.: III nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Andrzeja Krzanowskiego oraz III nagrodę w 49. Konkursie Akordeonowym Citta di Castelfidardo (Włochy), a koncertował m.in.: na III Krakowskim Festiwalu Akordeonowym, XII Festiwalu Muzyki Andrzeja Krznowskiego „Alkagran” w Czechowicach-Dziedzicach, festiwalu „Prikarpacka Wesna 2015” w filharmonii w Ivano-Frankivsku (Ukraina) czy Koncercie Jubileuszowym prof. Zbigniewa Bargielskiego „Ptak ze snu” w Krakowie. Duet wykonuje muzykę klasyczną, współczesną oraz rozrywkową. W ich repertuarze znajdują się m.in. Z. Bargielski, A. Krzanowski, G. Faure, I. Stravińsky, E. Grieg, B. Precz czy M. Zimka. Wykonania duetu zawsze są pełne emocji oraz artystycznej pasji. Akordeoniści porywają publiczność, zabierając słuchaczy do swojego, wyrazistego muzycznego świata. 

Maciej Zimka – akordeonista i kompozytor, ur. 20.08.1989 roku w Krośnie. W 2013 roku ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w klasie akordeonu ad. Janusza Patera, a w 2016 roku obronił doktorat na tejże uczelni. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.: I nagrody w XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2004), I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (Litwa, 2005), I nagrody w XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy, w duecie Cord AniMaz Anną Trólką – skrzypce, 2010), I nagrody w VII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja, w duecie Cord AniMa, 2012), III nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2012) czy III nagrody w XLIX Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy, w duecie z Wiesławem Ochwatem – akordeon, 2016). W kręgu jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje muzyka współczesna – często prawykonuje nowe utwory napisane na akordeon, a w swoim repertuarze posiada szereg kompozycji twórców XX i XXI w. Artysta koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną, współczesną, jazz oraz piosenkę artystyczną w Polsce i za granicą, m.in.: we Francji, Niemczech, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech. Ostatnio wystąpił z recitalami kameralnymi na XII Les Cles du Clasique w Saillagouse (2017, Francja) czy Międzynarodowym Święcie Tarasa Szewczenki pod patronatem Ministerstwa Kultury Ukrainy w Kijowie, Starobielsku i Siewierodonecku (2017, Ukraina).

Maciej Zimka jest również aktywnie działającym kompozytorem. Tworzy utwory zarówno na akordeon jak i na inne instrumenty i obsady kameralne, zajmuje się także kompozycją piosenek utworów rozrywkowych. Jest laureatem m.in.: Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017), II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „…Kiedy myślę Ryszard Bukowski…” we Wrocławiu (2017) czy II nagrody w XXV Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku 2017. Jego utwory są wykonywane w na festiwalach oraz filharmoniach i innych salach koncertowych w Polsce i za granicą (m.in.: Niemcy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Włochy, USA). Artysta tworzy również muzykę edukacyjną: jego kompozycje są również wykorzystywane w kształceniu w szkołach i wyższych uczelniach muzycznych.

Ważniejsze kompozycje:
– Szeherezada na mezzosopran i fortepian (2007)
– Sonata na skrzypce i akordeon (2008-2009)
– II Kwartet Smyczkowy (2009)
– Chanson II na dwie gitary (2011)
– Highland Roll na skrzypce, klarnet, akordeon i kontrabas (2013)
– Between Paths na akordeon (2015)
– Scrub na trio stroikowe (2016)
– Sonata na fortepian (pamięci Ryszarda Bukowskiego, 2017)
– Sonata na akordeon i gitarę (2017)
– Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową (2017)


Wiesław Ochwat
, ukończył Szkołę Muzyczną I st. w Bochni oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. w Tarnowie pod opieką mgr Wiesława Kusiona. Absolwent studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu dra Janusza Patera. Obecnie student trzeciego roku studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem dra hab. Pawła Palucha oraz uczestnik „Italian Accordion Accademy” – zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo projektu dedykowanego sztuce akordeonowej, prowadzonego przez wybitnego akordeonistę Claudio Jacomucci’ego w Urbino we Włoszech.

Wielokrotny laureat konkursów i festiwali akordeonowych w Polsce jak i za granicą, m.in. Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego „Alkagran”, Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe – Sanok, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy – Poprad (Słowacja), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej – Przemyśl, Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy – Chełm, Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe, Mławski Festiwal Muzyki Akordeonowej.

Stypendysta Ministra Kultury RP, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, Burmistrza Brzeska, oraz Laureat i stypendysta Tarnowskiego festiwalu “Tydzień Talentów”. Uczestnik licznych kursów mistrzowskich i warsztatów muzycznych. Współpracuje z wieloma muzykami, członek zespołów: Jascha Lieberman Trio, „Glyptos Ensemble – contemporary music” oraz AccoCreationStage. W kręgu jego zainteresowań pojawia się zarówno muzyka współczesna, klasyczna jak i rozrywkowa (jazz, folk, ethno). Koncertuje jako solista i kameralista zarówno w kraju i za granicą (m.in. Czechy, Holandia, Kanada, Norwegia, Słowacja, Ukraina, Węgry, Włochy). Uczestniczył w wielu fesiwalach muzycznych m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej – 24. Dni Kompozytorów krakowskich – Kraków, 7th MÓZG FESTIVAL International Contemporary Music Camp; Visual Arts Festival – Bydgoszcz, 17th Royal Days International Folk Dance Festival – Székesfehérvár – Węgry, Polish Folk Arts Ensemble -30th Anniversary at the Northen Jubilee Auditorium in Edmonton – Kanada, aXes – Triduum muzyki nowej – Kraków, „Il Fiore delle Mille e una nota 4” – Holandia, Włochy.