cos

Jodowanie 2017: Arek Czernysz Trio, Folk Inspirations

12 sierpnia 2017 18:00

Loading Map....

Data:
12/08/2017
18:00 - 20:00


Miejsce:
Kolumnada w Parku im. Jana Jerzego Haffnera


Opis wydarzenia:

JODOWANIE
Koncerty w Parku im. J.J. Haffnera w Gdańsku-Brzeźnie

godz. 18.00
AREK CZERNYSZ TRIO

Trio powstało pod koniec 2016 roku. Zadebiutowało w finale Blue Note Poznań Competition 2016, na którym akordeonista otrzymał wyróżnienie. Zostało docenione na VI School & Jazz Festival zajmując I miejsce w kat. Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Obecnie trwają przygotowania materiału na pierwszą płytę zespołu.

Zespół wykonuje autorską muzykę oraz standardy jazzowe.
POSŁUCHAJ

Skład zespołu:
Arek Czernysz – akordeon
Piotr Szajrych – kontrabas
Antoni Wojnar – perkusja

STRONA ZESPOŁU NA FACEBOOKU

 

godz. 19.15
FOLK INSPIRATIONS

Folk Inspirations to jazzowy projekt inspirowany autentycznym folkiem.

Krystyna Gedzik – wokalistka jazzowa, pianistka, urodziła się w Brześciu na Białorusi i właśnie z folkloru tego regionu czerpie inspiracje muzyczne. Osiem lat temu roku przyjechała do Gdańska, gdzie ukończyła wokalistykę jazzową w Akademii Muzycznej. Podczas studiów powstał pomysł żeby zaprezentować przepiękne ludowe melodie w nowoczesnym brzmieniu. ​​Połączenie folku, jazzu i muzyki improwizowanej zdaniem artystki jest bardzo ciekawe. 

W roku 2013 powstała płyta „Folk Inspirations”, która składa się z ludowych pieśni oraz autorskich kompozycji matki artystki Haliny Gedzik. Autorem większości aranżacji jest kompozytor oraz saksofonista Łukasz Juźko.

W muzyce Krystyny Gedzik usłyszymy dużo miłości, tęsknoty i nadziei. Utwór „Oj mamaczka” to dialog matki z córką o katastrofie w Czarnobylu. „Lecieli gęsie” to utwór z politycznym podtekstem, w nim powstaje pytanie, dlaczego Białorusini opuszczają swój kraj i tracą tożsamość narodową. Natomiast „Kołysanka” przepiękny utwór o osobistej treści napisany przez matkę artystki w najtrudniejszym momencie jej życia. Nie zabraknie również żywych, tanecznych rytmów „Jak wywidu Luku”, „Kupalinka” i „Wiosna”.

POSŁUCHAJ

Skład zespołu:
Krystyna Gedzik – wokal
Łukasz Juźko – saksofon
Piotr Szajrych – kontrabas
Michał Ciesielski – piano
Marcin Jahr – perkusja

Organizacja: Projektornia Gdański Archipelag Kultury
Partnerstwo:
Akademia Muzyczna w Gdańsku

WSTĘP WOLNY


Koncerty w ramach Jodowania 2017:
5.08, sobota| godz. 19:00 DEADLY PLANTS
6.08, niedziela | godz. 18.00 DANJAH, godz. 19.15 DWA NA DWA
12.08, sobota | godz. 18.00 AREK CZERNYSZ TRIO, godz. 19.15 FOLK INSPIRATIONS
13.08, niedziela
| godz. 18.00 LONG STREET BRASS, godz. 19.15 KOBIETY

***
Już ósmy rok z rzędu Projektornia Gdański Archipelag Kultury organizuje w Parku im. J.J. Haffnera w Brzeźnie „Jodowanie”. Na to plenerowe wydarzenie odbywające się pod koniec wakacji składają się koncerty nawiązujące do tradycji koncertów muzyki klasycznej, które odbywały się w tym miejscu w XIX wieku (Brzeźno było wówczas bardzo popularnym kurortem i GAK stara się przywrócić pamięć o przeszłości tego miejsca). Wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem, w koncertach bierze udział ponad 200 osób.

Do tej pory swoje koncerty zagrali m.in.: Kobiety, Different, Meadow Quartet i Almost Jazz Group. Trzy lata temu po raz pierwszy wystąpiły także zespoły studentów i studentek Akademii Muzycznej w Gdańsku: Confusion Project, Funk U oraz Funkloopy. W ubiegłym roku Brzeźno gościło: Jakim Cudem, Alberti & Białek Acoustic Duo, 12 Kamieni i Alicja Serowik z zespołem.

Tegoroczne koncerty wpisują się w obchody 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury.