cos

III Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych

3 marca 2019 00:00

Loading Map....

Data:
03/03/2019 - 06/03/2019
Wydarzenie całodniowe


Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku


Opis wydarzenia:

III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL DUETÓW FORTEPIANOWYCH

 

Pobierz PROGRAM FESTIWALU (PDF)

 

Dyrektor artystyczny:
prof. dr hab. Anna Prabucka-Firlej

Dyrektor festiwalu:
dr hab. Bogna Czerwińska-Szymula

Komitet organizacyjny:
dr Mirosława Sumlińska
dr Magdalena Ochlik-Jankowska
dr Dominika Glapiak-Piłasiewicz

 

III Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych jest wydarzeniem unikatowym na skalę nie tylko naszego kraju, ale i Europy. Jest to jedyne wydarzenie, gdzie w ciągu czterech kolejnych dni wystąpi aż 9 utytułowanych duetów fortepianowych, z których każdy ma w swojej biografii po kilka lub kilkanaście nagród z czołowych konkursów dla duetów fortepianowych na świecie.

Duet fortepianowy to formacja nieczęsto goszcząca na estradach koncertowych z racji wymogu posiadania dwóch znakomitych fortepianów na scenie – repertuar takiego składu obejmuje zarówno utwory na cztery ręce (przy jednym fortepianie) jak i właśnie na dwa fortepiany. Akademia Muzyczna w Gdańsku posiadając w swojej Sali Koncertowej takie instrumentarium organizuje w dniach 3-6 marca 2019 roku już trzecią odsłonę tego Festiwalu. Poprzednia jego edycja została uznana za najbardziej prestiżowe wydarzenie muzyczne wydziału w ostatnim czteroleciu. W najbliższej – wystąpią muzycy z Japonii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Szwajcarii, Argentyny i Polski. Posłuchać będzie można bardzo doświadczone duety fortepianowe na czele z duetem Genova&Dimitrov – gościem specjalnym tej edycji, który podczas festiwalu będzie również prowadził kursy muzyczne dla duetów fortepianowych. Wystąpią znane z polskich i nie tylko estrad Ravel Piano Duo (laureatki Fryderyka) i Granat&Kreda Piano Duo. Z młodszych, ale za to podbijających obecnie czołowe międzynarodowe konkursy muzyczne na świecie wystąpią siostry Sakamoto z Japonii (zwyciężczynie jednego z trzech najbardziej prestiżowych konkursów dla tej dyscypliny), Ukraińcy Kopeliuk&Sediuk czy Rosjanki Sherniakova&Berezan legitymujący się już wieloma prestiżowymi osiągnięciami. Z polskich duetów wystąpią Furmańska&Kuchniak Piano Duo zwyciężczynie m.in. prestiżowego konkursu w Monaco i laureatki wielu innych międzynarodowych konkursów. Usłyszeć będzie można również utytułowanych Godziński Piano Duo (zwycięzców konkursu w Paryżu) i Piórkowski&Sikała Piano Duo, równie cenione duety z Polski.

Festiwal rozpocznie 3 marca 2019 o godz. 19.00 nadzwyczajny recital Genova&Dimitrov Piano Duo z Niemiec. W następne trzy dni (4-6 marca) odbędą się kolejne koncerty, każdego dnia dwa – o godz. 16.00 oraz o godz. 19.00.

Wydarzenie daje szansę zapoznania się z przepięknym repertuarem na niezwykły skład kameralny jakim jest duet fortepianowy w najlepszych, międzynarodowych wykonaniach, a następujące po sobie koncerty dają szansę porównania różnych stylów i kierunków interpretacji.

Miejsce koncertów: Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Sala Koncertowa w budynku żółtym.
Wstęp na każdy z koncertów jest wolny.

 

Program:

3 marca 2019 | niedziela | godz. 19:00

Koncert Inauguracyjny nadzwyczajny gościa specjalnego – światowej sławy duetu fortepianowego
GENOVA & DIMITROV PIANO DUO:
Aglika Genova & Liuben Dimitrov (Niemcy)

 

4 marca 2019 | poniedziałek

godz. 16:00
PIÓRKOWSKI & SIKAŁA PIANO DUO
Adam Piórkowski & Mikołaj Sikała (Polska)
oraz
KOPELIUK & SEDIUK PIANO DUO
Oleg Kopeliuk & Igor Sediuk (Ukraina)

godz. 19:00
RAVEL PIANO DUO
Agnieszka Kozło & Katarzyna Ewa Sokołowska (Polska)

5 marca 2019 | wtorek

godz. 16:00
Duety fortepianowe studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku:
Anna Malashka & Arkadia Gorczyca
Katarzyna Dzierzgowska & Maciej Frączek
Julia Skakovska & Maciej Baczyński
oraz
GODZIŃSKI PIANO DUO
Arkadiusz & Sebastian Godzińscy (Polska)

godz. 19:00
SHERNYAKOVA & BEREZAN PIANO DUO
Alina Shernyakova & Ekaterina Berezan (Rosja)
oraz
FURMAŃSKA & KUCHNIAK PIANO DUO
Aleksandra Furmańska & Paulina Kuchniak (Polska)

6 marca 2019 | środa

godz. 16:00
GRANAT & KREDA PIANO DUO
Tamara Granat & Adrian Kreda (Polska, Argentyna – Szwajcaria)

godz. 19:00
AYA & RISA SAKAMOTO PIANO DUO
Aya & Risa Sakamoto (Japonia)

 

W programie festiwalu znajdą się ponadto lekcje mistrzowskie, które w poniedziałek 4 marca 2019 w godz. 9-15 w Auli Koncertowej w budynku czerwonym poprowadzi GENOVA & DIMITROV PIANO DUO: Aglika Genova / Liuben Dimitrov (Hochschule für Musik, Hanower / Niemcy).

 

 

Organizator:
Katedra Kameralistyki

Patronat medialny:
Radio Gdańsk
Trojmiasto.pl
POLMIC

 

WSTĘP WOLNY

 

Genova&Dimitrov Piano Duo (Niemcy) / fot. Irène Zandel

GENOVA & DIMITROV PIANO DUO
Aglika Genova / Liuben Dimitrov (Niemcy)

Historia stojąca za powstaniem duetu Genova&Dimitrov brzmi prawie jak bajka.

„Pewnego dnia, niedługo przed wyjazdem na konkurs fortepianowy do Korei, w Uniwersytecie Muzycznym w Hanoverze dostępna była tylko jedna sala, ale za to z dwoma fortepianami. Spontanicznie postanowiliśmy zagrać synchronicznie etiudę Chopina i poczuliśmy się, jakby ktoś dodał nam skrzydeł!” wspominają Genova i Dimitrov.

Jedynie kilka miesięcy później, pod koniec 1995 roku, dwójka młodych muzyków rozpoczęła swoją ścieżkę kariery, zwyciężając w czterech prestiżowych, międzynarodowych konkursach dla duetów fortepianowych: Monachium (ARD), Miami (Dranoff), Tokio i Caltanissette (Bellini), a wszystkie te laury zdobyli w ciągu niespełna dwóch lat.

Od tamtej pory Aglika Genova i Liuben Dimitrv są jednym z najbardziej rozchwytywanych duetów fortepianowych na arenie międzynarodowej. Byli doceniani przez publiczność i krytyków za swoje występy w większości istotnych sal koncertowych i imprez muzycznych świata, wśród których wymienić można: Bibliotekę Kongresu oraz Narodową Galerię w Waszyngtonie,  Schleswig-Holstein, Rheingau, Festiwale w Ludwigsburg i  Schwetzingen, Ratusz w Cape Town, Herkulessal w Monachium, Liederhalle w Stutgarcie, Gstaad Music Festival, MDR Music Summer, Konzerthaus w Berlinie, Beethovenhalle w Bonn, Salę Koncertową Filharmonii Kolońskiej, Passau European Music Weeks, Varna Summer Festival, Sofia Music Weeks, La Roque d’Antheron, Al Bustan Music Festival, Casals Hall w Tokio, Poly Theatre w Pekinie, Teatro Municipal w Rio de Janeiro, Ravello Festival, Woodstock Mozart Festival, Festival Miami, Chopin Piano Festival w Dusznikach.

Występowali pod batutą wielu znamienitych dyrygentów: Eiji Oue, Ari Rasilainen, Hannu Lintu, Stefan Blunier, Yuri Bashmet, John Carewe, Emil Tabakov, Alun Francis, Ulf Schirmer, Wojciech Rajski, Yordan Kamdzhalov, Robin Gritton, Radosław Szulc, Alexander Kalajdzic, Gabriel Feltz, Nayden Todorov, Alexander Rudin, Andreas Herrmann i Johannes Schlaefli, przy towarzyszeniu wiodących na arenie międzynarodowej orkiestr i chórów.

W 2009 roku Genova i Dimitrov objęli kierownictwo katedry duetów fortepianowych na Uniwersytecie Muzycznym w Hanoverze, tym samym który oboje ukończyli w klasie fortepianu Vladimira Kraineva. Regularnie zasiadają w jury znaczących międzynarodowych konkursów takich jak np. ARD w Monachium oraz byli mianowani Dyrektorami Artystycznymi Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych „Dranoff” w Miami. Artyści prowadzą lekcje mistrzowskie na całym świecie zarówno dla duetów fortepianowych jak i solistów.

Aglika Genova i Liuben Dimitrov mogą poszczycić się imponującą dyskografią, zawierającą aż 15 wydawnictw, które ciesząc się nieustającym powodzeniem otrzymują znakomite recenzje i zdobywają uznanie w międzynarodowych mediach. Oprócz wielu światowych premier (jak na przykład Koncertu na dwa fortepiany i orkiestrę Victor’a Babin’a), nagrali komplet utworów na duet fortepianowy Szostakowicza, Johann’a Christian’a Bacha, Clementiego, Vladigerov’a. Również ich nagrania z towarzyszeniem orkiestry wzbudziły znakomity odbiór – koncerty na dwa fortepiany Czernego, Brucha, Martinu, Schnittke, Milhaud, Poulenc’a, Casadesus, Mendelssohna i Bartoka. Dużą popularnością w muzycznym świecie cieszą się ich albumy: „America for Two” z utworami Gershwina, Coplanda i Bernstein’a; „Favourite Flavors” z dziełami Ravela, Areńskiego „Five Suites for Two Pianos” czy „Works for Two Pianos” z utworami Liszta.

W 2017 roku artyści zostali wyróżnienie nagrodą ECHO CLASSIC za płytę «Bela Bartok & Victor Babin – Concertos for Two Pianos» («cpo»). Ponadto duet wielokrotnie występował w radiu i telewizji. Film dokumentalny o duecie Genova & Dimitrov pt.: „Etiuda na dwa fortepiany” wyprodukowany przez bułgarską telewizję BNT z okazji 20-lecia działalności artystycznej, spotkał się z ogólnoświatowym żywym zainteresowaniem.

W sezonie 2018/2019 obok licznych recitali w Europie, Azji i Ameryce, muzycy wystąpią z Orkiestrą Filharmonii w Sofii pod batutą Charlesa Dutoit. Zwieńczeniem tego sezonu będzie nagranie i wydanie podwójnego CD ze wszystkimi dziełami Sergiusza Rachmaninowa (”cpo”), które zostanie zarejestrowane w Radiu WDR w Kolonii.

Program:
A. Grieg – Suita Peer Gynt op. 46 nr 1 na cztery ręce
1. Poranek

2. Śmierć Azy
3. Taniec Anitry
4. W grocie Króla Gór

C. Debussy – Sześć epigrafów antycznych na cztery ręce
1. Na przywołanie Pana, boga letniego wiatru
2. Na nagrobek bez imienia
3. Na noc, aby była przychylna
4. Na tancerkę z saggatami (talerzykami palcowymi)

5. Na Egipcjankę
6. Na podziękowanie porannemu deszczowi

S. Rachmaninow – Poemat symfoniczny “Urwisko” op. 7 w opr. na cztery ręce

***
S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne op. 45 na dwa fortepiany
I. Allegro

II. Andante con moto (Tempo di valse)
III. Lento assai – Allegro vivace

 

Aya & Risa Sakamoto (Japonia)

AYA & RISA SAKAMOTO PIANO DUO
Aya & Risa Sakamoto (Japonia)

Siostry Aya i Risa Sakamoto pochodzą z Japonii. Obie są studentkami studiów magisterskich na Uniwersytecie Sztuk w Tokio w klasie fortepianu Prof. Kei Itoh. Swoją aktywność duetową łączą z występami solo. Zaczęły grać razem w wieku sześciu i czterech lat.

Pianistki wygrały wiele konkursów o randze narodowej, wśród których wymienić można: I nagrodę i nagrody specjalne na 32 PTNA Piano Competition w kategorii juniorskiej (Tokio 2018), II nagrodę, oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez firmę Steinway na 20 Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych (Tokio 2016). W listopadzie 2018 roku, Aya i Risa zdobyły I nagrodę oraz trzy nagrody specjalne podczas 7. Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku, był to ich pierwszy konkurs poza Japonią.

Prowadzą bardzo aktywną działalność koncertową zarówno jako solistki jak i kameralistki. Występowały w różnorodnych festiwalach muzycznych w Japoni, USA, Austrii, wśród których wymienić można: La Folle Journée Tokyo (2015-2018), Carnegie Hall (N.Y.), Tokyo Bunka Kaikan. Występowały także w charakterze solistek z towarzyszeniem profesjonalnych orkiestr.

Duet współpracował dotychczas z takimi autorytetami pedagogicznymi jak:  Prof. Joseph Paratole, Prof. Emmanuel Strosser, Prof. Anne Queffélec, Prof. Hans-Peter i Volker Stenzl podczas licznych kursów mistrzowskich m.in.: Landesmusikakademie Ochsenhausen (Niemcy 2018) czy Letnia Akademia Mozarteum w Salzburgu (Austria 2015).

Obecnie duet Sakamoto studiuje u Prof.  Shinichiro Kato.

Program:
A. Dvořák – Z Czeskiego Lasu op. 68 na cztery ręce:
I. U prząśniczki
IV. W oczekiwaniu
V. Milczący las

W.A. Mozart – Sonata na cztery ręce C-dur KV 521:
I. Allegro
II. Andante
III. Allegretto

***
Nishimura – Poem of water na dwa fortepiany:
I. A mirror of water

F. Chopin – Rondo C-dur op. 73 na dwa fortepiany

I. Strawiński / Y. Nomoto – Suita Pietruszka

 

Oleh Kopeliuk / Ihor Sediuk (Ukraina)

KOPELIUK & SEDIUK PIANO DUO
Oleg Kopeliuk & Igor Sediuk (Ukraina)

Oleg Kopeliuk i Igor Sediuk są wielokrotnymi zwycięzcami konkursów zarówno w kategoriach solowych jak i duetu fortepianowego. Są absolwentami Narodowego Ukraińskiego Uniwersytetu Sztuk im. I. P. Kotlyarevskiego w Charkowie, w klasie fortepianu rektora uczelni, honorowej artystki Ukrainy Prof. Tetyany Vyerkiny. Stopnie magistra uzyskali w 2012 roku. Pod opieką swojego pedagoga pianiści realizowali staż podyplomowy aż do 2015 roku.

Duet powstał w 2011 roku, i może się poszczycić następującymi osiągnięciami:
– II nagroda na Międzynarodowym konkursie dla pianistów i duetów fortepianowych im. A. Karamanowa (Moskwa, Rosja),
– I nagroda na Międzynarodowym konkursie dla pianistów i duetów fortepianowych im. M. Yudiny (Moskwa, Rosja),
– I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowym “Nights in Madrid” (Madryt, Hiszpania),
– I nagroda na Międzynarodowym konkursie dla pianistów i duetów fortepianowych im. F. Chopina (Rzym, Włochy),
– III nagroda na Międzynarodowym Konkursie duetów fortepianowych im. F. Schuberta (Jesenik, Czechy 2017),
– III nagroda na Międzynarodowym Konkursie duetów fortepianowych im. F. Schuberta (Ruse, Bułgaria 2017).

Duet prowadzi aktywną działalność koncertową, często występując również z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Dotychczas koncertowali w Polsce, Białorusi, Belgii, Czechach, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Luksemburgu, Chorwacji i Izraelu.

Program:
S. Taniejew – Preludium i Fuga gis-moll na dwa fortepiany
M. Ravel – Introdukcja i Allegro na dwa fortepiany
J. Brahms – Tańce węgierskie na cztery ręce
A. Dvořák – Taniec słowiański e-moll op. 72 nr 2 na cztery ręce
G. Anderson – Fantazja “Carmen” na dwa fortepiany

 

Alina Sherniakova / Ekaterina Berezan (Rosja)

SHERNYAKOVA & BEREZAN PIANO DUO
Alina Shernyakova & Ekaterina Berezan (Rosja)

Alina Shernyakova i Ekaterina Berezan tworzą duet fortepianowy od 2013 roku. Obie są absolwentkami Akademii Muzycznej im. Gnesinych w Moskwie. Alina była studentką w klasie fortepianu Prof. Vladimira Troppa, a Ekaterina w klasie Prof. Grigory Gordona.

Jako zespół pracowały pod opieką pianistki Iriny Silivanovej, która wraz ze swoim muzycznym partnerem Maximem Purizhinskim zdobyła wiele laurów na krajowych i międzynarodowych konkursach duetów fortepianowych. Duet miał również okazję współpracować podczas lekcji mistrzowskich z takimi muzycznymi autorytetami jak: Paul Badura-Skoda, Claire Desert, Yuval Admony czy Tami Kanazawa.

Obecnie pianistki kontynuują swoją edukację artystyczną odbywając podyplomowy staż pod kierunkiem Prof. Alexandra Bonduriańskiego w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. P. Czajkowskiego.

Duet Shernyakova-Berezan jest laureatem następujących nagród: II nagroda na XIV Międzynarodowym Festiwalu „Musica Classica” (Ruza, 2013); Tytuł laureata V Międzynarodowego Festiwalu młodzieżowych zespołów kameralnych oraz duetów fortepianowych im. Gnesinych (Novomoskovsk, 2013); IV nagroda podczas V Międzynarodowego konkursu zespołów kameralnych im. S. Taniejewa (Kaluga, 2014); I nagroda na Międzynarodowym konkursie duetów fortepianowych im. A. Bahchieva (Vologda, 2015), I nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie im. S.Rachmaninowa (Saint-Petersburg, 2016); II nagroda podczas III Międzynarodowego Konkursu zespołów kameralnych im. N. Rubinsteina (Moskwa, 2017); III nagroda na II Międzynarodowym Konkursie duetów im. S. Szörenyi (Bukareszt, 2017); I nagroda na V Międzynarodowym Konkursie zespołów kameralnych im. T. Gaidamovich (Magnitogorsk, 2018).


Program:
S. Rachmaninow – Suita op. 5 nr 1 na dwa fortepiany

1. Barkarola
2. Noc… Miłość…
3. Łzy
4. Pascha

D. Szostakowicz – Concertino op. 94 na dwa fortepiany

W. Lutosławski – Wariacje na temat Paganiniego na dwa fortepiany

D. Milhaud – Suita Scaramouche op. 165b na dwa fortepiany
1. Vif
2. Modéré
3. Brazileira

Tamara Granat / Adrian Kreda (Polska/ Argentyna – Szwajcaria)

 

GRANAT & KREDA PIANO DUO
Tamara Granat & Adrian Kreda (Polska, Argentyna – Szwajcaria)

Tamara Granat – wrocławianka, wychowanka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego.
Adrian Kreda – Argentyńczyk z Buenos Aires, spadkobierca tradycji pianistycznych takich pedagogów jak: Edith Murano, Bruno Gelber i Paul Badura-Skoda. Obecnie mieszka w Genewie.
Pianiści znają się od 25 lat.

Podzielają tę samą pasję do gry w duecie fortepianowym, potrzebę wyrażania myśli, a przede wszystkim ogromną chęć realizacji projektów całościowych o konkretnej tematyce.

W duecie wykonują koncerty i recitale w całej Polsce i wielu krajach Europy, w Argentynie, w Chinach, w Zatoce Perskiej (Abu-Dhabi, Kuwejt, Bahrain, Katar, Dubai), prezentując zarówno autorskie muzyczne wizje i projekty, jak i klasyczny repertuar na dwa fortepiany i na cztery ręce. W grudniu 2014 roku Duo Granat & Kreda  dokonało polskiego prawykonania Koncertu na dwa fortepiany es moll op. 88a Maxa Brucha z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Częstochowie pod batutą Gerarda Estrady.

Działalność artystyczna duetu obejmuje liczne nagrania CD i DVD oraz nagrania dla Telewizji Polskiej TVP Kultura.

W 2015 roku powstała płyta zatytułowana Destiny z muzyką Astora Piazzolli i Carlosa Guastavino na dwa fortepiany. W 2016 roku duet jako pierwszy w Polsce dokonał nagrania wszystkich sonat Wolfganga Amadeusza Mozarta na cztery ręce All 6 Sonatas for Piano 4 Hands ten dwupłytowy album zarejestrowany został w sali kameralnej NOSPR. W 2017 roku artyści nagrali komplet koncertów Mozarta i Bacha na dwa fortepiany Mozart, Bach- koncerty na dwa fortepiany z towarzyszeniem Kwartetu smyczkowego Prima Vista i Adama Bogackiego – kontrabas, dla Agencji Muzycznej  Polskiego Radia w Warszawie. Album jest już w sprzedaży.

Kolejnym projektem duetu jest program muzyczno-taneczny z muzyką Astora Piazzolli z operity „Maria de Buenos Aires” na dwa fortepiany, mezzosopran, baryton, parę taneczną i perkusję (w aranżacji Adriana Kredy). Premiera tego wydarzenia odbyła się 20 stycznia 2018 roku w sali kameralnej NOSPR w Katowicach. Pianiści w najbliższym czasie zamierzają dokonać rejestracji trzech płyt CD o różnorodnej tematyce: Astor Piazzolla operita Maria de Buenos Aires na dwa fortepiany i perkusję, Narodowe Tańce Polskie na cztery ręce oraz  Schubertiada – utwory Franza Schuberta również na 4 ręce.

Program:
J. Zarębski – „ A Travers la Pologne” op. 23:
Chant du depart
Le mal du pays
Mazurek
Krakowiak G-dur
Dumka
Krakowiak B-dur
Kołomyjka                                              

J. Paderewski – Album Tatrzańskie op. 12:
Allegro con brio (W murowanej piwnicy)
Andantino molto espressivo (Dziewczyno kocham Cię)
Allegro con moto (Za górami, za lasami)
Allegro maestoso (Hej, idem w las)
Allegretto. Andantino quasi Allegretto
Allegro ma non troppo

***

C. Guastavino – Tres Romances Argentinos:
Las Ninas
Muchacho Jujeno
Baile

A. Piazzolla:
Fuga y misterio z operity „Maria de Buenos Aires” aranż. i imp. Adrian Kreda
Adios Nonino
Milonga de la Anunciacion z operity „ Maria de Buenos Aires” aranż. i imp. Adrian Kreda
Thriller aranż. i imp. Adrian Kreda

 

Ravel Piano Duo (Polska)

RAVEL PIANO DUO
Agnieszka Kozło & Katarzyna Ewa Sokołowska (Polska)

Jeden z czołowych polskich duetów fortepianowych. Kształcił się pod kierunkiem prof. Mai Nosowskiej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w War­szawie oraz w klasie mistrzowskiej duetu Hansa-Petera Stenzl i Volkera Stenzl w Hochschule für Musik und The­ater Rostock, gdzie w 2005 r. uzyskał dyplom studiów koncertowych (Konzertexam) z najwyższym odzna­czeniem. Na artystyczny rozwój zespołu miały wpływ ponadto spotkania z tak wybitnymi artystami jak: Jan Ekier, Alexander Tamir, Bracha Eden, Berndt Goetzke, Leonard Hokanson, Tomasz Herbut, Kwartet Camerata.

Duet jest laureatem wielu konkursów muzycznych m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Marcopoulo/Grecja (III nagroda – I i II nie przyznano), XI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku/Czechy (I nagroda oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu Franciszka Schuberta), Międzynarodowego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie (II nagroda).

Artystki prowadzą ożywioną działalność koncertową występując w Polsce i niemal całej Europie. Obszerny repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od epoki baroku do czasów obecnych. Duet ma na swoim koncie wiele prawykonań oraz kilka wydawnictw płytowych. Szczególne zainteresowanie muzyką francuską zaowocowało wydaniem płyty z utwo­rami Fauré, Debussy’ego, Ravela i Poulenca. Kolejna płyta z udziałem duetu, zawierająca utwory Brahmsa na chór kameralny i duet fortepianowy otrzymała w 2005 r. prestiżowe wyróżnienie Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk. W 2012 r. ukazała się płyta z nagraniem II Symfonii Pawła Łukaszewskiego.

Od kilku lat działalność pianistek skoncentrowana jest na polskim repertuarze duetowym, jego badaniu, wykonawstwie i nagraniach. W ramach tej działalności duet wykonał wiele koncertów w Europie i Azji oraz nagrał dwie płyty będące początkiem zaplanowanej dłuższej serii. Pierwsza płyta
A Polish Kaleidoscope została uhonorowana nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2016. Również jej kontynuacja A Polish Kaleidoscope 2 w roku 2018 dostała nominację do tej nagrody w dwóch kategoriach: Album roku muzyka kameralna oraz Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Artystki były wielokrotnie stypendystkami Ministra Kul­tury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Zonta International.

Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska zajmują się ponadto pracą pedagogiczną, wykładając na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie oraz na licznych kursach muzycznych.

Program:
J. Brahms – Wariacje na temat Roberta Schumanna op. 23  na cztery ręce

J. Brahms – Walce op. 39 na cztery ręce
***
S. Moniuszko – Kontredanse na cztery ręce
W. Żeleński – Mazur op. 37 na cztery ręce
I. Friedman – 5 walców op. 51 na cztery ręce
R. Maciejewski – Kołysanka na dwa fortepiany
J. Bauer – Divertimento w trzech „kawałkach” na dwa fortepiany (2009)

 

Furmańska / Kuchniak Piano Duo (Polska) / fot. Bartosz Kołaczkowski (Kolaczkowskiphotography)

FURMAŃSKA & KUCHNIAK PIANO DUO
Aleksandra Furmańska & Paulina Kuchniak (Polska)

Duet fortepianowy Aleksandra Furmańska – Paulina Kuchniak istnieje od lutego 2010 roku i jest jednym z najbardziej utytułowanych duetów polskich młodego pokolenia.

Pianistki są absolwentkami Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie kształciły się w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej oraz ad. dr hab. Bogny Czerwińskiej-Szymuli. Odbyły także studia magisterskie na Universität Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem profesorów Yaara Tal & Andreas Groethuysen.

Duet zdobył szereg prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach, m.in.:
– I nagrodę na 3rd International Piano 4 Hands Competition (Monte Carlo/Monaco 2015),
– III nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych (Białystok 2015),
– I i II nagrodę na 13th International Music Competition Premio Citta’ di Padova,
– II nagrodę (I nagrody nie przyznano) na 5th International San Marino Piano Competition (San Marino 2012).
– II nagrodę na 22nd International Piano Competition Rome 2012 w kategorii duet fortepianowy – cztery ręce oraz II nagrodę w kategorii duet fortepianowy – dwa fortepiany (Rzym/Włochy 2012),
– II nagrodę na 15th International Music Competition Pietro Argento (Gioia del Colle/Włochy 2012),
– I nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (Izabelin/Łomianki/Warszawa 2012).

W maju 2012 oraz 2013 roku pianistki otrzymały stypendium na uczestnictwo w kursach Kammermusikkurs Bad Saulgau prowadzonych przez Guarneri Trio Prague w Bad Saulgau w Niemczech. We wrześniu 2013 r. duet został zaproszony do uczestnictwa w Landes Musikakademie Hessen w Niemczech, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Ivana Klanskiego – wykładowcy Musikhochschule Luzern oraz Lusikakademie Prag. W listopadzie 2013 r. artystki reprezentowały Uczelnię podczas Koncertu Roku – prezentacji konkursowej najlepszych studenckich zespołów kameralnych w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W 2014 r. artystki wystąpiły z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej w ramach koncertu Pomorskie nadzieje artystyczne. PROMS w Gdańsku. Wykonywały także partię fortepianu w ramach projektu operowego Noahs Flut B. Brittena w Salzburgu (2015 ). Jesienią 2015 roku duet odbył trasę koncertową po północnych Włoszech, dając recitale w Wenecji, Padwie i Abano Terme. Pianistki zostały dwukrotnie zaproszone do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Duetów Fortepianowych w Gdańsku (w 2014 r. w ramach recitalu inaugurującego wydarzenie oraz w 2016 r.). Wielokrotnie uczestniczyły także w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, podróżując do Włoch, Niemiec czy Austrii. Uczestniczyły w zajęciach prowadzonych m.in. przez Sivan Silver & Gil Garburg duo, Tami Kanazawa & Yuval Admony duo, Dora & Anastas Slavchev, Dinę Yoffe, Jerzego Marchwińskiego, Barbarę Halską, Fabio Bidiniego, Ivana Klanskiego, Alberto Nose. W 2015 r. otrzymały zaproszenie i pełne stypendium na udział w prestiżowych kursach Tel-Hai International Piano Master Class w Izraelu. W grudniu 2018 r. zainaugurowały XIV Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu. Pianistki są także laureatkami Stypendium Kulturalnego Młody Gdańszczanin Miasta Gdańska oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.

Duet może poszczycić się występami na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych, m. in. W Auditorium Rainier III w Monte Carlo z towarzyszeniem Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Filharmonii Bałtyckiej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Universität Mozarteum w Salzburgu, Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w ramach cyklu koncertów Estrada młodych, Auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, Dworku Sierakowskich w Sopocie, Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku w ramach festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu oraz Festiwalu Muzyki Kameralnej, Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu oraz w Sokole w Starym Sączu w ramach festiwalu Wakacje z muzyką.

Program:
F. Mendelssohn – Hebrydy op. 26
C.M. von Weber – 8 utworów op. 60: I. Moderato, II. Allegro, III. Adagio, IV. Allegro, tutto ben marcato, V. Alla Siciliana. Allegro, VIII. Rondo. Scherzando vivace
C. Debussy – Fêtesz cyklu 3 Nokturnów (w opr. M. Ravela)
S. Taniejew – Preludium i Fuga op. 29

 

Godziński Piano Duo (Polska)

Godziński Piano Duo
Arkadiusz & Sebastian Godzińscy (Polska)

Arkadiusz i Sebastian Godzińscy studiują obecnie w Hochschule für Musik und Theather w Rostocku (Niemcy) w mistrzowskiej klasie duetu fortepianowego prof. Hansa-Petera Stenzl i prof. Volkera Stenzl. W latach 2011-2015 w ramach studiów pianistycznych na Akademii Muzycznej w Gdańsku, kształcili się również jako duet fortepianowy w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i dr Mirosławy Sumlińskiej, którą ukończyli z najwyższą oceną. Artyści wielokrotnie zdobywali na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kameralnych nagrody i wyróżnienia, m.in.:
– I nagroda na 15. Międzynarodowym Konkursie “Premio Citta di Padova” w Padwie (2017)
– I nagroda na “Concours Musical de France” w Paryżu (2017)
– Półfinał Międzynarodowego Konkursu Deutów Fortepianowych w Białymstoku (2015)
– II nagroda na 24. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Roma” w Rzymie (2014)
– II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Individualis” we Lwowie (2014)
– III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2014)

Duet brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak: Ivan Klansky, Sivan Silver i Gil Garburg, Eldar Nebolsin, Barbara Halska, Aldis Liepins, Szabolcs Eszteneyi, Volker Stenzl, Katarzyna Jankowska-Borzykowska. Bracia Godzińscy byli wielokrotnie nagradzani przez ogólnopolskie i samorządowe instytucje za wybitne osiągnięcia. W 2016 roku duet otrzymał prestiżowe stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) na studia w Niemczech.

Repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od epoki klasycznej do czasów współczesnych. Przez blisko 20 lat wspólnej pracy duet występował na wielu koncertach w Polsce, Niemczech, Francji i we Włoszech.

Program:
P. Hindemith – Sonata na dwa fortepiany
I. Glockenspiel: Maestoso 
II. Allegro 
III. Kanon: Lento
IV. Recitativ eines altenglischen: A piacere
V. Fugue: Moderato

F. Schubert:
– Andantino varié h-moll D.823

– Wariacje na temat piosenki francuskiej e-moll D.624

R. Twardowski – Improvvisazione e toccata na dwa fortepiany

 

Piórkowski / Sikała Piano Duo (Polska) / fot. Andrzej Siarkiewicz

Piórkowski / Sikała Piano Duo (Polska)
Adam Piórkowski & Mikołaj Sikała

Pianiści rozpoczęli współpracę w październiku 2013 roku w klasie kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej oraz mgr Bożeny Szull-Talar w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Duet zdobył nagrody w konkursach międzynarodowych, w tym I nagrodę w kategorii duet fortepianowy na cztery ręce oraz I nagrodę w kat. duet na dwa fortepiany w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrodę w kategorii duet fortepianowy na cztery ręce oraz II nagrodę w kat. duet na dwa fortepiany w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015) oraz III nagrodę w kat. duet fortepianowy w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), a także Nagrodę im. Vlastimila Lejska za najlepsze wykonanie czeskiego utworu kompozytora współczesnego w Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku (2017).

Program:
R. Maciejewski – Kołysanka na dwa fortepiany
I. Strawiński – Święto wiosny (transkrypcja na cztery ręce): Akt I – Adoracja Ziemi
G. Gershwin / P. Grainger – Fantazja na temat z opery „Porgy and Bess”na dwa fortepiany

 

 

DUETY STUDENCKIE:

Duet fortepianowy Anna Malashka & Arkadia Gorczyca
Duet powstał w 2018 roku, w klasie kameralistyki prof. dr hab. Anny Prabuckiej-Firlej i dr Mirosławy Sumlińskiej. Brał udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez prof. dr hab. Marię Szwajger-Kułakowską.

Anna Malashka jest studentką I roku studiów magisterskich aMuz w Gdańsku, w klasie fortepianu dra Kordiana Góry, zaś Arkadia Gorczyca – studentką II roku studiów licencjackich aMuz w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. dra hab. Bogdana Kułakowskiego.

Program:
Aleksander Skriabin – Fantazja a-moll op. posth. na dwa fortepiany

Duet fortepianowy Katarzyna Dzierzgowska & Maciej Frączek
Duet fortepianowy w składzie: Katarzyna Dzierzgowska (II rok studiów licencjackich w klasie dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej, prof. AM) i Maciej Frączek (I rok studiów magisterskich w klasie st. wykł. dr Kordiana Góry) z klasy kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej, prof. AM i mgr Bożeny Szull-Talar rozpoczął artystyczną działalność w październiku 2018 roku. W grudniu 2018 roku zdobył wyróżnienie w XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach/Warszawie w kategorii duet fortepianowy na cztery ręce.

Chociaż istnieje od niedawna, zespół wziął udział w wielu koncertach na terenie Gdańska (w salach koncertowych Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki i Ratusza Staromiejskiego). W lutym 2019 roku wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej na koncercie karnawałowym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Program:
A. Dvořák – Legendy op. 59 nr 1, 3, 10:
nr 1 Allegretto non troppo, quasi Andantino
nr 3 Allegro giusto
nr 10 Andante

Duet fortepianowy Julia Skakovska & Maciej Baczyński
Julia Skakovska i Maciej Baczyński pracują ze sobą prawie 8 lat. Oboje są studentami gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. W klasie Kameralistyki kształcą się pod kierunkiem prof. Anny Prabuckiej-Firlej oraz dr hab. Bogny Czerwińskiej-Szymuli. Są aktywnymi studentami występującymi w Polsce oraz biorącymi udział w konkursach międzynarodowych. Najważniejsze osiągnięcia konkursowe zespołu to:
– nagroda specjalna oraz dyplom półfinalisty: VII Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Białymstoku (2018 r.)
– III nagroda: Franz Schubert Tenth International Competition w Ruse (Bułgaria 2015 r.)
– III nagroda: XVIII Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku (Czechy 2013 r.)

Duet miał okazję uczestniczyć w kursach mistrzowskich i lekcjach prowadzonych przez wybitnych pedagogów tj.: Volker Stenzl (04.2016), duet fortepianowy Yaara Tal & Andreas Groethuysen (05.2016), Gil Garburg (11.2018).

Program:
I.J. Paderewski – Album Tatrzańskie op.12 na cztery ręce:
Allegro co brio (W murowanej piwnicy)
Andantino molto espressivo (Dziewczyno kocham Cię)
Allegro con moto (Za górami, za lasami)

R. Twardowski – Improvvisazione e toccata na dwa fortepiany