cos

FREEDOM. Koncert jazzowy w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

30 listopada 2018 19:00

Loading Map....

Data:
30/11/2018
19:00 - 20:30


Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku


Opis wydarzenia:

FREEDOM
Koncert jazzowy w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Wykonawcy:
soliści – studenci specjalności wokalistyka jazzowa: Małgorzata Oleszczuk, Barbara Pospieszalska, Katarzyna Wołoszyn, Marcin Wincenciak, Paweł Orłowski

Big-Band Akademii Muzycznej w Gdańsku:
Gitary: Maciej Sawczuk, Maja Biesek, Paweł Kasprzewski, Jakub Klimiuk, gościnnie: Maciej Grzywacz
Piano: Ania Jopek, Ariel Suchowiecki, Maja Jaryczewska, Konrad Sikora, Wojtek Wojda
Akordeon: Szymon Lipiński
Bas: Szymon Zalewski, Krzysztof Hnatiuk, Adam Pachla
Perkusja: Maciej Chrzęszczyk, Mikołaj Stańko, Hussam Abdul-Samad, Kacper Skolik
Trąbki: Radosław Kulesza, Agata Ławicka, Karol Tchórz, Filip Żółtowski, Krzysztof Ostrowski
Puzony: Mieczysław Musiał, Mikołaj Zieliński, Artur Ostrowski, Mateusz Zielke
Saksofony: Konrad Kotarski, Szymon Kowalik, Michał Sasinowski, Szymon Zawodny, Bartosz Sadok

Leszek Kułakowski – dyrygent

 

W programie utwory kompozytorów takich jak:
Duke Ellington, Neal Hefti, Al Hoffman, Roger Holmes, Leszek Kułakowski, Jim McNeely, Irving Mills, John Williams, Josef Zawinul

 

O KONCERCIE
Podczas koncertu zostanie prawykonany utwór na big-band pt. Freedom Leszka Kułakowskiego, który został skomponowany z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oprócz tego utworu zabrzmi wiązanka przebojów z filmu „Blues Brothers”, kompozycje na big-band Leszka Kułakowskiego, Neal’a Heftiego, Duke’a Ellingtona, a także standardy amerykańskiej muzyki jazzowej: Leving, I’m Gonna Live Till I Die, Birdland, I’m Just Lucky So and So, Sophisticated Lady, które big-band wykona wraz z wokalistami – studentami specjalności wokalistyka jazzowa.


Organizator:

Katedra Jazzu i Muzyki Estradowej


Wstęp na bezpłatne wejściówki do pobrania od 26 listopada (poniedziałek) od g. 16:00 na stronie wydarzenia na www.amuz.gda.pl

 


>> POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ <<
BRAK WOLNYCH WEJŚCIÓWEK

Uprzejmie prosimy o rozsądną rezerwację – pamiętajmy, że niewykorzystane wejściówki zabierają szansę uczestnictwa w koncercie osobom faktycznie zainteresowanym!

WAŻNE!
Aby uniknąć ewentualnych kłopotów z dostępem do zarezerwowanych wejściówek, radzimy wygenerowany w systemie rezerwacji plik PDF od razu zapisać na dysku.
Wejściówkę należy okazać (jako wydruk lub plik/zdjęcie pliku w telefonie) w dniu koncertu przed wejściem do Sali Koncertowej.

Jeśli nie otrzymali Państwo na maila zarezerwowanych wejściówek, prosimy o możliwie niezwłoczną wiadomość w tej sprawie na bpa@amuz.gda.pl z podaniem adresu mailowego, z którego została dokonana rezerwacja. Na otrzymane wiadomości ws. wejściówek odpowiadamy w dni robocze w g. 9-15.

 

***

O ARTYSTACH

Leszek Kułakowski

Kompozytor, pianista jazzowy zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor i wykładowca, założyciel kierunku „Jazz i muzyka estradowa” w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival (XXII edycje) (www.komedajazz.com) oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy (jedynego w Polsce konkursu dla jazzowych kompozytorów – X edycji).

W twórczości kompozytorskiej zafascynowany jest jazzem traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyką artystyczną tzw. „Third Stream”. Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową, łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem (Aleatomodalblues), serializmem (Seriablueslizm), polimodalizmem, politonalnością (Gonitwa nr 7).

Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania) i Stanach Zjednoczonych.

Do najważniejszych utworów należą: „Missa Miseri Cordis” – na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, „Piano concerto” na fortepian z orkiestrą ,”Sketches for jazz trio & symphony orchestra”„ Dyskretny urok konsonansów” na orkiestrę smyczkową, „Ewencja”, „Free Steps”, „Walczyk Dekadencki” – na trio jazzowe i orkiestrę ,”Eurofonia” na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę, „Aleatomodalblues”, „Cap Ca Rap”, „Repetition 2005” na big-band jazzowy, „Ostinatopermutacje” na skrzypce, klarnet basowy, marimbę, gran cassa, fortepian.

Nagrody
Pomorska Nagroda Artystyczna za rok 2017 w kategorii „Kreacje Artystyczne”
– „Osobowość Roku” w kategorii „Kultura” w ankiecie czytelników Głosu Pomorza (2016)
– Srebrny medal ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010)
– II miejsce dla Big-Bandu Akademii Muzycznej w Gdańsku Leszka Kułakowskiego w XV Big-Band Festiwal w Nowym Tomyślu (2010)
– wyróżnienie dla Bandu Akademii Muzycznej w Gdańsku Leszka Kułakowskiego na International Swing Festival w Glauchau/Niemcy (2010)
– Pomorska Nagroda Artystyczna za „Missa Miseri Cordis” (2009)
– II miejsce dla Big-Bandu Akademii Muzycznej w Gdańsku Leszka Kułakowskiego w III Bydgoszcz Big-Band Festiwal (2009)
– nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za „wybitny wkład w rozwój polskiej kultury” (2006)
– „Wyróżnienie dla prof. Leszka Kułakowskiego za kompozycję i aranżację” na ogólnopolskim konkursie big-bandów „X Big-Band Festiwal” w Nowym Tomyślu przyznane przez jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego (2005)
– Big-Band Pomorskiej Akademii Pedagogicznej laureatem 1 prijs cum laude [1 miejsca z wyróżnieniem] w kategorii F – Mixed ensembles 53 europees muziekfestival voor de jeugd [53th European Music Festival for Youngsters in Neerpelt] in Neerpelt/Belgia (2005)
– III nagroda dla Big-Bandu PAP w Słupsku na IX BIG-BAND FESTIWAL w Nowym Tomyślu (2004)
– Leszek Kułakowski laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej w dziedzinie „Muzyka” za Eurofonię (2001)
– „EUROFONIA” Leszka Kułakowskiego zwyciężyła w kategorii „Album roku 2000 „Jazz TOP 2000 dorocznej ankiecie czytelników miesięcznika „Jazz Forum” (2001)

Animator życia muzycznego
– w 1996 powołał do życia międzynarodowy festiwal jazzowy – Komeda Jazz Festival odbywający się w Słupsku i Gdańsku (w roku 2016 odbyła się XXII edycja KJF)
– 1997 pomysłodawca międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im Krzysztofa Komedy przeznaczony dla młodych, utalentowanych kompozytorów. Konkurs odbywa się w dwuletnim cyklu
– 2003 twórca i założyciel Słupskiego Forum Kompozytorów, będący trybuną przeznaczoną do promocji młodych pomorskich kompozytorów
– członek zwyczajny Związku Kompozytorów Polskich, członek zwyczajny ZAiKSU.

Dyskografia
– 1995 „ BLACK & BLUE” Polonia Records CD 031
– 1995 „CHOPIN & OTHER SONGS” Polonia Records CD 034 na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną
– 1996 „INTERWAŁY Polonia Records CD 072
– 1997 „Kułakowski i Kaszubi” Polonia Records CD 089
– 1999 płyta CD „KATHARSIS” Not Two Records MW708-2 CD
– 2000 „EUROFONIA” Not Two Records MW 717-2 CD (płyta roku „Jazz Top 2000” wybrana przez czytelników „Jazz Forum”)
– 2001 „Baltic Wind” Not Two Records MW 728-2 CD
– 2002 „Komeda in the Chamber Mood” [ADI ART Łódź]
– 2005 „Slap & Caress” [Music Vox Records 001]
– 2008 “Missa Miseri Cordis” na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną [Acte Prealable APO 192]
– 2010 „Code Numbers” [Music Vox Records 2010]
– 2011 “Cantabile in G-minor” Multikulti Project
– 2011 “Quintophonic” Q4Q records
– 2012 “Leszek Kułakowski Piano Cocerto, Sketches for jazz trio &symphony orchestra”- DUX0387
– 2013  “Leszek Kułakowski Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncert Monograficzny”
– 2014 “Leszek Kułakowski Ensemble Looking Ahead”, Wyd. fortune-0043 031
– 2017 “Leszek Kułakowski Love Songs”, Wyd. Solito-Sopot, SL 705-2

www.leszekkulakowski.com

 

Małgorzata Oleszczuk
Studentka wokalistyki jazzowej (III rok studiów I st.) w klasie dra hab. Mariusza Klimka w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Miłośniczka etnicznych, słowiańskich brzmień. Od 3 lat chórzystka zespołu Gospel „Heaven Up” z Lublina. Brała udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez gwiazdy polskiej estrady tj. Mietek Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Mateusz Krautwurst czy Magdalena Steczkowska. Na swoim koncie ma kilka nagrań płytowych w roli chórków (Ania Michałowska, Beata Bartelik, Heaven Up, Vestige). Od niedawna współpracuje ze znakomitymi, młodymi muzykami z zespołu „JAH TRIO”, tworząc swój autorski materiał.

Barbara Pospieszalska
Studentka wokalistyki jazzowej (II rok studiów I st.) w klasie mgr Ewy Szwajlik w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Jazzu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej prof. Agnieszki Wilczyńskiej. Ukończyła również pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Wychowana w rodzinie muzyków, dzięki czemu już od dziecka uczestniczyła w licznych projektach muzycznych, koncertach oraz występowała na wielu prestiżowych scenach w Polsce i poza jej granicami m.in. Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii w Hamburgu i innych. Jako wokalistka występowała lub współpracowała z takimi muzykami jak: Anna Maria Jopek, Wojciech Waglewski, Anna Serafińska, Lora Szafran, Janusz Szrom, Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia, Wojciech Zieliński, Maleo. Na stałe tworzy Quintet Mateusza Pospieszalskiego oraz projekt O.S.T.R. “Autentycznie”.

Katarzyna Wołoszyn
Studentka wokalistyki jazzowej (II rok studiów II st.) w klasie mgr Ewy Szwajlik oraz mgr Joanny Knitter-Posiewnik w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Słupszczanka, od najmłodszych lat uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Słupsku, gdzie uczyła się gry na skrzypcach. Wieloletnia członkini Dziecięco-Młodzieżowego Chóru „Fantazja” pod dyr. Lilianny Zdolińskiej. Laureatka nagród na arenie ogólnopolskiej, m.in. na Festiwalu Młodych Talentów Niemen Non Stop w Słupsku w 2012 r. (III miejsce oraz Nagroda Publiczności). W latach 2014-2018 regularnie współpracowała z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku i dyrygentem Bohdanem Jarmołowiczem, będąc solistką w audycjach dla dzieci i młodzieży oraz w projektach takich jak „Legendy Muzyki Pop Symfonicznie”. Występowała na deskach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Nieustannie kształci swój warsztat wokalny, a także poszerza swoją wiedzę nauczycielską. Instruktorka wokalna, organizator festiwali i koncertów dla dzieci i młodzieży. Absolwentka Instytutu Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku na kierunku Filologia angielska.

Paweł Orłowski
Student wokalistyki jazzowej (III rok studiów I st.) w klasie dr Anny Domżalskiej oraz dyrygentury chóralnej (II rok studiów I st.) w klasie dr Błażeja Połoma w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Oprócz występ solistycznych od pierwszego roku studiów rozwija się w zespole wokalnym 5/6. Brał udział w licznych warsztatach wokalnych, konkursach. Ostatnim sukcesem był Złoty Dyplom, który zdobył razem z zespołem 5/6 w Hiszpanii w Lloret de Mar.  Supportował takich artystów jak: Mieczysław Szcześniak, Monika Kuszyńska, Alicja Janosz, Kasia Wilk, Olga Szomańska, Michał Gasz, Maria Sadowska czy Nick Sincler.

Marcin Wincenciak
Student wokalistyki jazzowej (I studiów II st.) w klasie dr Krystyny Stańko w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Najlepiej odnajduje się w muzyce jazzowej i soulowej. Tegoroczny finalista Novum Jazz Festiwal w Łomży oraz półfinalista Festiwalu Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy. Uczestnik wielu festiwali muzycznych m.in. Beatlemania Festiwal w Warszawie, Ten Ton w Warszawie.  Uczestnik wielu warsztatów wokalnych prowadzonych przez takie osoby jak: Elżbieta Zapendowska, Grażyna Łobaszewska, Patrycja Gola, Janusz Szrom, Bogdan Hołownia. Obecnie pracuje nad autorskim projektami muzycznymi.