cos

Mistrzowski kurs dla dyrygentów chóralnych – chorał gregoriański | Vox Clamantis pod dyr. Jaana-Eika Tulve

20 marca 2017 00:00

Map Unavailable

Data:
20/03/2017 - 22/03/2017
Wydarzenie całodniowe


Opis wydarzenia:

Mistrzowski kurs dla dyrygentów chóralnych
organizowany w ramach projektu Muzyka XXL. Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni

Prowadzenie:
Jaan-Eik Tulve oraz kwartet wokalny zespołu Vox Clamantis (Estonia)

Zespół warsztatowy:
Vox Clamantis (Estonia)

Repertuar:
chorał gregoriański

Harmonogram:
20.03, poniedziałek, godz. 16:00-19:00, Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Morskie Oko (Plac Grunwaldzki 2)
Inauguracja warsztatów; zajęcia warsztatowe

21-22.03, wtorek-środa, godz. 12:30-15:30, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Sala Senatu w budynku czerwonym (ul. Łąkowa 1-2)
Zajęcia warsztatowe

22.03, godz. 19:00, Kościół św. Antoniego Padewskiego / oo. Franciszkanów w Gdyni (ul. Kornela Ujejskiego 40)
Koncert finałowy
Wykonawcy: Vox Clamantis pod dyr. Jaana-Eika Tulve
W programie: chorał gregoriański, kompozycje wokalne Arvo Pärta
WSTĘP WOLNY

 

POBIERZ ULOTKĘ

 

Istotą kursu jest doskonalenie umiejętności dyrygowania chorałem gregoriańskim oraz zagadnienia związane ze stylistyką wykonawczą. Zajęcia warsztatowe zostaną nagrane, a materiał video przekazany uczestnikom do użytku prywatnego. UWAGA! Wszystkie miejsca dla aktywnych uczestników zostały już zarezerwowane, gorąco zachęcamy jednak do bezpłatnego uczestnictwa biernego i obserwacji zajęć. Prosimy zgłosić swoje zainteresowanie udziałem pod poniższy adres mailowy, wyślemy Państwu materiały nutowe, z których korzystać będzie prowadzący i uczestnicy kursu: rejestracja.kurs@gmail.com

Organizacja:
Fundacja Polihymnia

Współorganizatorzy:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – Instytut Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej oraz Katedra Muzyki Kościelnej
Centrum Kultury w Gdyni
Gdyńskie Centrum Filmowe

Partnerzy:
Miasto Gdynia
Kościół oo. Franciszkanów w Gdyni
Zespół Wokalny Simultaneo

Realizacja projektu:
dr Karol Kisiel

Opieka merytoryczna:
ks. dr hab. Jacek Bramorski, prof. AM
prof. zw. dr hab. Marcin Tomczak


Projekt Muzyka XXL finansowany jest przez Miasto Gdynia

WSTĘP WOLNY

 

Vox Clamantis

Utworzony w 1996 roku Vox Clamantis to zespół wokalny z Estonii, który tworzą artyści zajmujący się różnymi dziedzinami muzyki. Znajdują się wśród nich wokaliści, kompozytorzy, instrumentaliści i dyrygenci – wszystkich łączy jednak wspólna pasja do chorału gregoriańskiego i muzyki wokalnej. Obok chorału Vox Clamantis często wykonuje polifoniczne utwory renesansowe i barokowe oraz kompozycje współczesne. Wielu kompozytorów estońskich, w tym Arvo Pärt, Helena Tulve czy Erkki-Sven Tüür, tworzyło swoje utwory specjalnie dla tego zespołu.

Vox Clamantis występował z katalońską sopranistką Arianną Savall, włoskim specjalistą gry na lirze korbowej Marco Ambrosinim, Yairem Dalalem grającym na oudzie, tunezyjskim śpiewakiem Dhafer Youssefem, francuskimi pianistami Claire-Marie Le Guay i Jean-Claude Pennetierem, Oktetem Wiolonczelowym z Amsterdamu, estońskim zespołem muzyki dawnej Hortus Musicus, NYYD Ensemble specjalizującym się w muzyce współczesnej, Estońskim Kameralnym Chórem Filharmonicznym i Łotewskim Chórem Radiowym. Nieustanna współpraca z różnymi artystami zainspirowała zespół do wprowadzenia do programów swoich koncertów elementów improwizacji.

Vox Clamantis nagrywał dla ECM i Mirare. Nagranie CD „Franz Liszt. Via Crucis” (Mirare) zdobyło nagrodę Diapason d’Or w 2013 roku. Nagranie CD „Arvo Pärt. Adam’s Lament” (dyrygent Tõnu Kaljuste, ECM) otrzymało nagrodę Grammy za Najlepsze Nagranie Chóralne w 2014.

Zespół koncertuje zarówno w Estonii, jak i za granicą – w Finlandii, Norwegii, na Łotwie, Litwie, w Czechach, Belgii, Francji, Luksemburgu, Portugalii, Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoszech, na Węgrzech, w Rosji, Grecji, Turcji, Libanie, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W 2011 roku Vox Clamantis i Jaan-Eik Tulve zostali uhonorowani Estońską Nagrodą za Kulturalną Działalność na rzecz kraju.

Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem Vox Clamantis jest Jaan-Eik Tulve.

 

Jaan-Eik Tulve

Estoński dyrygent urodzony w Tallinie. Po uzyskaniu dyplomu w specjalności dyrygentura chóralna w Estońskim Konserwatorium Muzycznym w 1991 roku kształcił się w dziedzinie dyrygowania chorałem gregoriańskim na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu, które, z najwyższą nagrodą, ukończył dwa lata później. Karierę na uczelni kontynuował jako asystent Louisa-Marie Vigne – artysty, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju muzycznym Tulve. Jaan-Eik Tulve prowadził wiele kursów w dziedzinie chorału gregoriańskiego we Francji, Belgii, Włoszech, Norwegii, na Wyspach Owczych, Litwie, w Finlandii i Estonii. W 1996 roku rozpoczął pracę jako wykładowca chorału gregoriańskiego na Narodowej Akademii Muzycznej w Estonii. Często zapraszany do prowadzenia sesji chorałowych w klasztorach. Niezaprzeczalny wpływ na poszerzenie wiedzy Tulve w dziedzinie chorału gregoriańskiego miała współpraca z mnichem benedyktyńskim, Danielem Saulnierem z opactwa Solesmes. W 1992 roku Jaan-Eik Tulve został dyrygentem Paryskiego Chóru Gregoriańskiego, z którym wystąpił w wielu krajach europejskich oraz Libanie. Liczne nagrania, które zrealizował z chórem zdobyły uznanie krytyków, w tym nagrodę Diapason d’Or. W 1993 roku Jaan-Eik Tulve założył w Paryżu zespół Lac et Mel, specjalizujący się w wykonawstwie utworów średniowiecznej polifonii, a w 1994 żeńską sekcję Paryskiego Chóru Gregoriańskiego. W 1996 roku z inicjatywy Jaana-Eika Tulve powstał w Tallinie zespół Vox Clamantis. Jaan-Eik Tulve był nagradzany Orderem Białej Gwiazdy Republiki Estońskiej, Orderem Leopolda Królestwa Belgii i Orderem Arts and Letters Republiki Francuskiej.