cos

Benefis Dojrzałości 2018

5 listopada 2018 17:00

Loading Map....

Data:
05/11/2018
17:00 - 19:00


Miejsce:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku


Opis wydarzenia:

Benefis Dojrzałości 2018
www.benefisdojrzalosci.pl

„Benefis Dojrzałości” to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które po raz drugi odbędzie się w Gdańsku. Bohaterami projektu są poeci seniorzy. Podczas II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego, zrealizowanego na potrzeby tego projektu, zostało wybranych 8 utworów poetyckich napisanych przez gdańskich seniorów. Wiersze oceniło profesjonalne jury, w skład którego weszli przedstawiciele środowisk artystycznych, instytucji społecznych i miejskich działających na rzecz seniorów.

Laureaci II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego otrzymają niezwykłą nagrodę. W tym roku do wybranych w konkursie poetyckim utworów muzykę napisze ośmiu kompozytorów. Siedmiu z nich to studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – Partnera tego wydarzenia. Ósmy utwór to kompozycja wyłoniona w ogłoszonym przez gdańską akademię Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim. Nad częścią kompozytorsko-aranżacyjną czuwa Kamil Cieślik – dyrektor artystyczny wydarzenia, kompozytor i aranżer wykonań ubiegłorocznej edycji, wykładowca gdańskiej Akademii Muzycznej.

Utwory te wykonane będą na uroczystym koncercie pt. „Benefis Dojrzałości”, który odbędzie się 5 listopada 2018 roku na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

To wyjątkowy koncert w wykonaniu trójmiejskich artystów, którzy stworzą na tę okazję zespół wokalno-instrumentalny. Każdy z utworów zaśpiewa inny wokalista.
W tym roku projekt poszerzony został o zaangażowanie studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy w ramach zajęć i zaliczeń, pod opieką dr Roberta Turło – wykładowcy ASP, przygotowują oprawę wizualną wydarzenia.

Założeniem projektu jest oprócz jakości gotowego dzieła,  pewien rodzaj przełamania barier osądu o możliwościach,  potencjale i zdolnościach czy wizerunku tej grupy wiekowej w powszechnej świadomości, poprzez udział w ważnym wydarzeniu kulturalnym.

Cały projekt zakłada nieodpłatne zaangażowanie artystów i realizatorów w przedsięwzięcie wspólnego tworzenia ważnego wydarzenia kulturalnego. Ma mieć charakter społecznego włączenia się środowisk artystycznych w działania na rzecz instytucji senioralnych (gdańskie kluby seniora, Uniwersytety III wieku, stowarzyszenia i grupy senioralne itp.).

Będzie to koncert solidarności międzypokoleniowej i międzyinstytucjonalnej.

 

Wykonawcy m.in.:
Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych pod dyr. Tadeusza Kassaka
Kwartet jazzowy (m.in. Przemek Dyakowski, Janusz Mackiewicz)

Kwartet Cappelli Gedanensis

Wokaliści-soliści – m.in. studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku

Zespół wokalny – Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku

Goście – instrumentaliści


W programie:

piosenki w konwencji lat 20.-30. do tekstów seniorów napisane przez studentów kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także utwór wyłoniony w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim
Oprawa wizualna wydarzenia: studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod opieką dra Roberta Turło


Organizator:
Fundacja Promedicine
Współorganizatorzy:
Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Akademia Muzyczna w Gdańsku
Patronat Honorowy:
Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź
Partnerzy:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, LOTTO, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Stowarzyszenie – Klub Inicjatyw Seniora
Sponsor: Grupa Energa
Mecenat:
Swissmed
Patroni medialni:
Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, www.gdansk.pl

Koordynator z ramienia Akademii Muzycznej:
mgr Kamil Cieślik

Wejście: na bezpłatne zaproszenia