cos

5. rezydencja I, CULTURE Orchestra w Akademii Muzycznej w Gdańsku

5 sierpnia 2017 00:00

Loading Map....

Data:
05/08/2017 - 17/08/2017
Wydarzenie całodniowe


Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku


Opis wydarzenia:

5. rezydencja I, CULTURE Orchestra
w Akademii Muzycznej w Gdańsku

Więcej na:
www.orchestra.culture.pl
www.facebook.com/icultureorchestra

***

Tournée I, CULTURE Orchestra 2017
„Prawdziwe emocje inspirują”
Dyrygent: Andrzej Boreyko
Soliści (skrzypce): Julian Rachlin (Kijów, Berlin, Dobbiaco), Benjamin Schmid (Warszawa)

 • 13 sierpnia 2017, g. 20:00, Warszawa, Filharmonia Narodowa (ul. Jasna 5), Festiwal „Chopin i Jego Europa”
  Juliusz Zarębski/Franciszek Liszt – Tańce galicyjskie nr 1,2,3
  Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
  Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę
  Mikołaj Korndorf – Uśmiech Maud Lewis na małą orkiestrę symfoniczną
  Więcej na: https://www.facebook.com/events/105690726794179
 • 19 sierpnia 2017, Minsk, Festiwal „Klasyka przy Ratuszu”
  Hektor Berlioz – Symfonia fantastyczna op. 14
  Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Straszny Dwór
 • 20 sierpnia 2017, Kijów, Opera Narodowa Ukrainy
  Mykoła Łysenko – walc Pożegnanie
  Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
  Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę
  Mikołaj Korndorf – Uśmiech Maud Lewis na małą orkiestrę symfoniczną
  Wałentyn Sylwestrow – The Messenger na fortepian i orkiestrę smyczkową
  Więcej na: https://www.facebook.com/events/317103495416432
 • 23 sierpnia 2017, Berlin, Young Euro Classic Festival Konzerthaus
  Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
  Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę
  Mikołaj Korndorf – Uśmiech Maud Lewis na małą orkiestrę symfoniczną
  Wałentyn Sylwestrow – The Messenger na fortepian i orkiestrę smyczkową
 • 25 sierpnia 2017, Dobbiaco, Alto Adige Festival
  Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
  Hektor Berlioz – Symfonia fantastyczna op. 14


Organizacja: Instytut Adama Mickiewicza

 

***

7. edycja I, CULTURE Orchestra.
104 wybitnie utalentowanych młodych muzyków z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego zagra pod batutą światowej sławy dyrygenta Andrzeja Boreyki. Aby dołączyć do składu Orkiestry muzycy przeszli dwuetapową rekrutację. 13 sierpnia zagrają pierwszy koncert w ramach międzynarodowej trasy I, CULTURE Orchestra 2017 „Prawdziwe emocje inspirują”. W repertuarze Orkiestry znajdą się tak wybitne dzieła, jak Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, Symfonia fantastyczna Hektora Berlioza czy Koncert skrzypcowy Ludwiga van Beethovena.

Tytuł tegorocznej trasy koncertowej to „Prawdziwe emocje inspirują”.

Jak mówi Ewa Bogusz-Moore, managerka Orkiestry: „Na świecie jest wiele świetnych orkiestr, które perfekcyjnie wykonują trudny repertuar. To, co przyciąga publiczność na koncerty młodych zespołów, co tworzy niepowtarzalną magię tych koncertów, to niespotykane gdzie indziej silne emocje. Młodzi muzycy dają publiczności nie tylko wykonania najwyższej próby, ale też nietłumioną radość grania i łzy wzruszenia w odpowiedzi na owacje. Dlatego tytuł tegorocznej trasy ICO mówi o emocjach, o relacjach między muzykami Orkiestry a jej słuchaczami. Emocje muzyków od pierwszych przesłuchań, poprzez warsztaty mistrzowskie i wspólną rezydencję, tworzą pełną pasji trasę koncertową, nieustannie motywując muzyków i inspirując widownię. Budują więzi trwające dużo dłużej niż trasa koncertowa.”

Skład Orkiestry został wyłoniony, jak co roku, w wyniku dwuetapowych przesłuchań. Do tej edycji ICO aplikowało ponad 600 młodych muzyków (18-28 lat). Grono najzdolniejszych, pod kierunkiem wybitnych profesorów z czołowych orkiestr europejskich oraz maestro Andrzeja Boreyki, przygotuje podczas rezydencji w Gdańsku program trasy koncertowej. W tym roku młodzi muzycy wykonają utwory twórców europejskich Franciszka Liszta, Ludwiga van Beethovena, Hektora Berlioza i Mikołaja Korndorfa. Kontynuując tradycję poprzednich tras, ważną część repertuaru stanowi muzyka polska – Witolda Lutosławskiego, Juliusza Zarębskiego i Stanisława Moniuszki, a także utwory kompozytorów z krajów Partnerstwa Wschodniego – Wałentyna Sylwestrowa i Mykoły Łysenki.

Tegoroczną trasę I, CULTURE Orchestra rozpocznie 13 sierpnia na festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie. W programie inauguracyjnego koncertu znajdą się Tańce galicyjskie Juliusza Zarębskiego i Franciszka Liszta, Koncert skrzypcowy Ludwiga van Beethovena i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, a także Uśmiech Maud Lewis Mikołaja Korndorfa. Partie solowe wykona Benjamin Schmid uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych skrzypków na świecie. Koncert objęty został Honorowym Patronatem Pierwszej Damy RP, pani Agaty Kornhauser-Dudy. Następnie ICO wystąpi na cenionych międzynarodowych festiwalach Klasyka przy Ratuszu w Mińsku, Young Euro Classic w Berlinie, Dobbiaco Alta Adige we Włoszech oraz w Operze Narodowej w Kijowie.

Przed koncertem w Warszawie muzycy zagrają w przestrzeni miejskiej na Dworcu Centralnym o godz 15.00.

W tym roku Orkiestrę poprowadzi dyrygent Andrzej Boreyko, wybitny artysta mający imponujący repertuar symfoniczny, z zamiłowaniem propagujący także mniej znane dzieła. Maestro Boreyko poprowadził między innymi London Philharmonic Orchestra oraz Los Angeles Philharmonic w premierowych wykonaniach IV Symfonii H.M. Góreckiego prezentowanych w ramach programu Polska Music. Boreyko jest dyrektorem muzycznym Orchestre National de Belgique od 2012 r., a od 2014 r. dyrektorem muzycznym Naples Philharmonic na Florydzie. Pełni też funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Orquesta Sinfónica de Euskadi.

I, CULTURE Orchestra towarzyszyć będzie wybitnym solistom. W Warszawie partie solowe wykona Benjamin Schmid. Podczas koncertów za granicą wystąpi Julian Rachlin, jeden z najbardziej intrygujących i uznanych skrzypków swojego pokolenia, którego styl wyróżniają bogate brzmienie, nienaganna technika oraz wybitne interpretacje.

ICO to aktualnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się orkiestr młodzieżowych na świecie. To międzynarodowy zespół młodych muzyków, których rosnący poziom wykonawstwa doceniają melomanii, dziennikarze, eksperci i wybitni soliści. Powstaniu orkiestry przyświecała idea solidarności oraz postulat budowania mostów ponad podziałami kulturowymi i politycznymi. Prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza od 2011 roku projekt jest szczególną okazją do spotkania młodych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy.

 

I, CULTURE Orchestra to:

 • 7 edycji
 • 36 koncertów
 • 80 000 widzów
 • ponad 90 godzin występów
 • 15 krajów
 • 24 miasta
 • blisko 38 000 km przebytej trasy koncertowej
 • 4 małżeństwa
 • 2 dzieci