cos

42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2019

5 lipca 2019 20:15

Loading Map....

Data:
05/07/2019 - 30/08/2019
20:15 - 21:30


Miejsce:
Bazylika Mariacka w Gdańsku


Opis wydarzenia:

42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2019

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 5 lipca i potrwa do 30 sierpnia. Koncerty będą się odbywać w każdy piątek o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Dodatkowo na czwartek 15 sierpnia o godzinie 20:30 zaplanowany został koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Podczas dziesięciu koncertów wystąpią artyści z Belgii, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, zaprezentują szeroką paletę stylów od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków po muzykę współczesną (również tę inspirowaną folklorem), a nawet jazzową.

Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany Kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Organizowane koncerty są niepowtarzalną okazją, aby odwiedzić ten ważny ośrodek kulturalny, duchowy i historyczny, będący wizytówką Miasta Gdańska. Jest to jednak przede wszystkim okazja, by usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów, które są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.

Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2019 może poszczycić się długą, ponadczterdziestoletnią tradycją, wpisując się tym samym już na stałe w życie muzyczne Gdańska. W tym czasie zdobyliśmy spore doświadczenie w organizowaniu tego przedsięwzięcia, zyskując spore grono stałych słuchaczy, sympatyków i melomanów, którzy rokrocznie są gośćmi festiwalu. W latach 1978-2018 na Festiwalu zaprezentowało się około 400 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy.

Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: http://festiwalorganowy.pl/ oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka

Organizatorzy


Harmonogram:

5.07 / Chór „441 Hz”, dyr. Anna Wilczewska, Agnieszka Długołęcka, Maciej Zakrzewski (Gdańsk) – organy

12.07 / Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum”, dyr. Janusz Wiliński, Bogusław Grabowski (Gdańsk) – organy

19.07 / Małgorzata Skorupa – skrzypce, Bogusław Grabowski (Gdańsk) – organy

26.07 / Krzysztof Urbaniak (Łódź) – organy

2.08 / Patryk Podwojski (Gdańsk) – organy

9.08 / Kevin Clarke (USA) – organy

15.08, czwartek, godz. 20:30, Święto Odpustowe Wniebowzięcia NMP / Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, dyr. Jan Łukaszewski, Bogusław Grabowski – organy

16.08 / Maciej Sikała – saksofon, Bogusław Grabowski (Gdańsk) – organy

23.08 / Karol Gołębiowski (Belgia) – organy

30.08 / Józef Serafin (Kraków) – organy

Bilety w cenie: 20/30 PLN do nabycia online oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

 

Organizatorzy:
Gdańskie Centrum Organowe
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.