cos

41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2018: Thomas Nipp (Lichtenstein) – organy

31 sierpnia 2018 21:15

Loading Map....

Data:
31/08/2018
21:15 - 21:30


Miejsce:
Bazylika Mariacka w Gdańsku


Opis wydarzenia:

41. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ, CHÓRALNEJ I KAMERALNEJ GDAŃSK 2018
6.07-31.08.2018

41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2018. rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 6 lipca i potrwa do 31 sierpnia. Koncerty odbywają się w każdy piątek o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. 15 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.
Podczas dziesięciu koncertów wystąpią artyści z USA, Niemiec, Kanady, Austrii i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, zaprezentują szeroką paletę stylów od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków po muzykę współczesną, a nawet jazzową.
Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany Kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Organizowane koncerty są niepowtarzalną okazją aby odwiedzić ten ważny ośrodek kulturalny, duchowy i historyczny, będący wizytówką Miasta Gdańska, a przy okazji usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów.
Znajdujące się obecnie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.
Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej może poszczycić się już długą ponad czterdziestoletnią tradycją, wpisując się tym samym na stałe w życie muzyczne Gdańska. W tym czasie zdobyliśmy spore doświadczenie w organizowaniu tego przedsięwzięcia, zyskując spore grono stałych słuchaczy, sympatyków i melomanów, którzy rokrocznie są gośćmi festiwalu. W latach 1978-2017 na Festiwalu zaprezentowało się ponad 300 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 roku był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 r. jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz Dyrektorem Festiwalu.

 

Wykonawcy:
Thomas Nipp (Lichtenstein) – organy

Program:
■ Dietrich Buxtehude (1637 – 1707)
– Toccata in F (BuxWV 156)
■ John Stanley (1712-1786)
– Concerto D-dur
(opr. Franz Lehrndorfer)
Allegro spirituoso
Adagio
Presto
■ Thomas Nipp (*1969)
Gruss an die Gottesmutter
■ Josef Gabriel Rheinberger (1839 – 1901)
– Trzy utwory z Meditationen Op. 167
Preludio
Canzonetta
Tema variato
■ Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Nun danket alle Gott BWV 657 (z Chorałów Lipskich)
■ Thomas Nipp (*1969)
– Salve Regina

Prowadzenie koncertu:
Justyna Ślubowska

Organizacja:
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Pro Basilica Gedanensis
Gdańskie Centrum Organowe
Miasto Gdańsk
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Patroni honorowi:
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź

Patronat medialny: TVP KULTURA, TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Gość Niedzielny, Dziennik Bałtycki, trojmiasto.pl, Metropolitalna Karta do Kultury

WSTĘP BILETOWANY
Bilety w cenie 15/25 PLN do nabycia online oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka

 

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Sponsor Festiwalu: Grupa ENERGA

logo pion

 

THOMAS NIPP – pochodzący z Lichtensteinu organista Thomas Nipp (·1969) ukończył studia muzyczne na Akademii Muzyki Kościelnej w Luzernie (Szwajcaria). W 1996 roku zdobył dyplom z wyróżnieniem w dziedzinie – Organy (u Moniki Henking). Uzyskał również dyplom Nauczyciela Gry na Pianinie pod kierownictwem Petera Baur. Kontynuował studia u Naji Hakim w Paryżu i u Franza Lehrndorfer w Monachium. Był uczestnikiem różnych organistowskich kursów mistrzowskich (m.in. u Michaela Radulescu, Michaela Pohl, Marie-Claire Alain). Thomas Nipp regularnie koncertuje w wielu krajach europejskich. Głównie interesują go dzieła organowe kompozytora Josefa Gabriel Rheinberger, pochodzącego z Lichtensteinu. Thomas Nipp jest organistą w kościele św. Mikołaja (St. Nikolaus) w Balzers w Księstwie Lichtenstein, nauczycielem muzyki i dyrygentem kilku chórów.