cos

dr hab. Elżbieta PASIEROWSKA-KOŁODZIEJ, prof. AM


Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Roczne studia podyplomowe odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie profesora Zbigniewa Śliwińskiego.
Brała udział w Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Weimarze, gdzie doskonaliła swe umiejętności w klasie fortepianu profesora Jacoba Lateinera (1990) oraz w klasie kameralistyki profesora Normana Shetlera (1993).
W czasie studiów dwukrotnie została laureatką Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1989 i 1990).
W roku 1992 zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Suwałkach.

Od 1991 roku jest wykładowcą, a od 2001 roku adiunktem w gdańskiej Akademii Muzycznej w Katedrze Kameralistyki oraz Katedrze Fortepianu Wydziału Instrumentalnego. Od 2012 roku pełni funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego, a od 2014 – Kierownika Zakładu Akompaniamentu. W 2014 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 1991 roku uczy  gry na fortepianie i prowadzi zespoły kameralne w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku.

Koncertowała w Niemczech i we Francji, m.in. w 1999 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Guil Durance” w Guillestre wykonując utwory solowe i pieśni z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej Olgą Pasiecznik (sopran) i Ewą Mikulską (alt). W latach 2001 i 2002 brała udział w koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie w ramach Forum Lutosławskiego. Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w salach koncertowych północnej Polski (m. in. w Filharmonii Bałtyckiej).

Nagrała komplet pieśni F. Chopina z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej – Ewą Mikulską (alt) i Witoldem Żołądkiewiczem (baryton) dla firmy DUX oraz pieśni B. Brittena z Ewą Mikulską dla Polskiego Radia.

Jest autorką książki „Witold Lutosławski. Utwory kameralne z fortepianem: zagadnienia analityczno-interpretacyjne“ wydanej w 2013 roku.

Uczniowie i studenci Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej są laureatami 125 nagród, 54 wyróżnień i 29 nagród specjalnych w międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konkursach pianistycznych oraz kameralnych, m.in. w Ustii nad Łabą, Budapeszcie, Rzymie, Szanghaju, Nicei, Paryżu, Kaliningradzie, Moskwie, Narwie, Bad Durkheim, Siguenzy, Mediolanie, Mikulovie, Szafarni, Antoninie.