cos

Zmarł prof. Jerzy Szymański

10 lipca 2015 18:47

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 4 lipca 2015 r. zmarł Śp. PROF. JERZY SZYMAŃSKI – jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych II połowy XX wieku. Należał do grona najwspanialszych legend Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Moskwie, Genewie i s’Hertogenbosh. Ponad 20 lat związany pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a następnie z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy.

jerzy_szymanski_3

Wykształcił grono znanych śpiewaków, do których należą: Józef Figas, Wojciech Lewandowski, Andrzej Kosecki, Jerzy Mechliński, Piotr Kusiewicz, Piotr Kubowicz.

W swoim repertuarze posiadał 45 partii operowych, wśród których największe uznanie zdobyły role: Zbigniewa w Strasznym dworze i Stolnika w Halce St. Moniuszki, Gremina w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Don Basilia wCyruliku sewilskim G. Rossiniego, Falstaffa w Wesołych kumoszkach z Windsoru O. Nicolaia, a przede wszystkim Mefista w Fauście Ch. Gounoda oraz tytułowego Borysa Godunowa M. Musorgskiego.

Za swoją działalność operową i pedagogiczną otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony Działacz Kultury, Nagroda Muzyczna Miasta Gdańsk, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Rektorskie Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie w Bazylice Katedralnej w Gdańsku-Oliwie dn. 17 lipca 2015 r. o godz. 8:30
Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Oliwskim tego samego dnia o godz. 10:30 

jerzy_szymanski_1

Prof. Jerzy Szymański ur. się 9 marca 1927 roku w Toruniu, w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych. Już jako dziecko rozpoczął naukę gry na fortepianie, przerwaną wybuchem wojny, najcięższym i najtrudniejszym okresem dla wszystkich Polaków. Po wojnie, ze względu na bardzo trudną sytuację nie było już mowy o kontynuowaniu gry na fortepianie, dlatego młody Szymański nie chcąc tracić kontaktu z muzyką zapisał się do chóru kościelnego w Toruniu.

W 1946 roku rozpoczął też w tamtejszej średniej szkole muzycznej naukę śpiewu w klasie pani Prof. Konstancji Święcickiej. Jednocześnie rozpoczął współpracę w Zespole Radiowym Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu. Zespół ten bardzo słynny i popularny w owym czasie, był znany pod nazwą „Kwartetu Zenona Jarugi”.

 

 Jako Król Filip II w operze „Don Carlos” G. Verdiego

jerzy_szymanski_2

Po jednym z koncertów Jerzy Szymański dostał zaproszenie do Gdańska od Zygmunta Latoszewskiego, jednego z inicjatorów Studia Operowego na Wybrzeżu, a późniejszego dyrektora i dyrygenta Państwowej Filharmonii i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. I tak w roku 1949 Jerzy Szymański kontynuując Średnią Szkołę Muzyczną w klasie prof. Kazimierza Czekotowskiego (którą ukończył w roku 1953), przeniósł się więc na Wybrzeże, a od l października 1949 został solistą Państwowej Filharmonii i Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Od roku 1950 Jerzy Szymański śpiewał w popularnej kiedyś „Gdańskiej czwórce” propagującej piosenkę marynistyczną i regionu gdańskiego w Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku.

Jako Mefisto w operze „Faust” Ch. Gounoda