cos

Wojciech Frycz, Kamil Piotrowicz i Krzysztof Komendarek-Tymendorf laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2016

26 listopada 2016 10:02

25 listopada 2016 roku podczas uroczystej gali w gdańskim Klubie Żak wręczono prestiżowe Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

W gronie laureatów 17. edycji Nagrody, wyłonionych drogą kilkuetapowych głosowań przez Kapitułę Nagrody, znaleźli się muzycy związani z naszą uczelnią: kompozytor Wojciech Frycz, pianista i kompozytor Kamil Piotrowicz oraz altowiolista Krzysztof Komendarek-Tymendorf. Ten ostatni podwójnie, bo otrzymał także Nagrodę Publiczności przyznaną w w plebiscycie SMS-owym przez czytelników trójmiejskiego wydania „Gazety Wyborczej”. Serdecznie gratulujemy!

Uroczystości wręczenia Nagrody towarzyszył koncert jednego z laureatów – Kamila Piotrowicza i jego sextetu.

 


O NAGRODZIE

Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury jest przeznaczona dla artystów, animatorów, aktywistów działających na lokalnym polu, ale często mogących się już poszczycić osiągnięciami i popularnością znacznie przekraczającymi lokalne granice. Laureatów wybiera Kapituła Nagrody, skupiająca przedstawicieli gdańskiego magistratu, instytucji kulturalnych, profesorów uczelni artystycznych, laureatów poprzednich edycji Nagrody oraz dziennikarzy.

Jury ocenia szczególne osiągnięcia artystyczne kandydata z okresu trzech ostatnich lat, łącznie z rokiem przyznawania nagrody. Nominowany w momencie zgłoszenia nie może przekroczyć 35. roku życia. Od kilku lat Nagrodę otrzymują cztery osoby – trzy wybierane są przez kapitułę, czwarta wskazywana jest przez czytelników Gazety Wyborczej Trójmiasto w plebiscycie SMS-owym.

W tym roku na liście nominowanych do 17. edycji Nagrody znalazło się 14 twórców kultury. Aż 8 z nich to młodzi muzycy związani z Akademią Muzyczną w Gdańsku – muzycy współcześni i kameralni, dyrygenci: Wojciech Frycz, Maciej Jarczyński, Rafał Kłoczko, Krzysztof Komendarek-Tymendorf, Szymon Laskiewicz, Kamil Piotrowicz, Anastazja Simińska, Beata Śnieg.


Więcej na:
www.gdansk.pl
www.trojmiasto.pl

Sylwetki laureatów:

krzysztof-komendarek-tymendorfKrzysztof Komendarek-Tymendorf
ur. w 1988 roku: altowiolista, menedżer oraz animator kultury w Gdańsku. Od wielu lat należy do grona cenionych polskich altowiolistów swojego pokolenia. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht, gdzie piastuje stanowisko asystenta w klasie altówki. Jest laureatem licznych nagród. Współzałożyciel i muzyk w zespołach Balthus Quartet oraz Duo del Gesù, a ponadto współpracował kameralnie również z takimi artystami jak: Tytus Wojnowicz, Christoph Hartmann, Bartosz Koziak czy Avri Levitan. Jest jurorem konkursów muzycznych oraz prowadzącym kursy muzyczne w Polsce. Dyrektor EURO Chamber Music Festival w Gdańsku 2012-2016, Viva Viola Festivity oraz wielu inicjatyw kulturalnych w Gdańsku. Ambasador ogólnopolskiej kampanii społecznej Save the Music, animator Kultury w Gdańsku oraz wiceprezes Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do wszystkiego”.

 

wojciech-fryczWojciech Frycz
ur. w 1992 roku: kompozytor muzyki filmowej, teatralnej i autonomicznej, student klasy kompozycji prof. dr hab. Krzysztofa Olczaka na kierunku Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Jego muzyka była wykonywana na festiwalach i koncertach (m.in. kompozycja „Zgaśnij księżycu” – I Festiwalu muzyki współczesnej „Nowe Fale” w Gdańsku (2015) , filmy z jego muzyką były wyświetlane na licznych festiwalach (np. BAJA International Film Festival, OFFPlus Camera, Chicago International Children’s Film Festiwal). Członek Koła Artystyczno-Naukowego Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktywnie uczestniczy w artystycznym życiu Trójmiasta i Krakowa, organizuje koncerty propagujące twórczość osób związanych z Pomorzem, ogólnopolskie sesje naukowych, inne imprezy kulturalne. Angażuje się w działalność charytatywną. Stworzył opracowanie muzyczne m.in. do spektaklu teatralnego pt. „Inne rozkosze”, Teatr Stu, reż. Artur Baron Więcek (2016). Współpracując z młodymi reżyserami, stworzył wiele ścieżek dźwiękowych do filmów i seriali, tworzy także muzykę oryginalną do filmów promocyjnych i reklamowych. Jako twórca muzyki i efektów dźwiękowych na stałe współpracuje z krakowską Fundacją Anima Art.

 

kamil-piotrowiczKamil Piotrowicz
ur. w 1992 roku: pianista i kompozytor. Student na kierunku Jazz i muzyka estradowa, specjalizacja: kompozycja i aranżacja jazzowa w klasie prof. dra hab. Leszka Kułakowskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Założyciel zespołu Kamil Piotrowicz Sextet (2013). W 2014 r. założył swój Kamil Piotrowicz Quintet, z którym zdobył wiele nagród ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. Grand Prix na XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, Grand Prix na Blue Note Poznań Jazz Competition, Grand Prix Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze. Finalista Instant Composition Contest w ramach Festiwali Transatlantyk. W 2015 r. otrzymał Nagrodę Indywidualną za kompozycję na 51. Jazz nad Odrą we Wrocławiu oraz zadebiutował płytą Birth – dzięki Stypendium Miasta Gdańska. W 2016 r. ukończył studia licencjackie z wyróżnieniem. Wziął udział w międzynarodowym projekcie „Minim Experiment” i wydał płytę Dark Matter nakładem oficyny „For Tune”. Wydał także drugą płytę z Kamil Piotrowicz Sextet – Popular Music.