cos

Tańsze bilety dla studentów na premierę studencką „Sądu Ostatecznego” w Operze Bałtyckiej 9.11.2017

6 listopada 2017 12:03

9 listopada 2017 o godz. 19:00 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się pierwsza w sezonie artystycznym 2017/2018 premiera studencka „Sądu Ostatecznego”. Spektakl ten jest trzecią operą z cyklu współczesnych zamówień kompozytorskich  Opera Gedanensis  powstających dla Opery Bałtyckiej w Gdańsku, pod mecenatem Prezydenta Miasta Gdańska. Utwór Krzysztofa Knittla, według libretta Mirosława Bujko, opowiada o powstaniu i burzliwych losach dzieła autorstwa Hansa Memlinga, jednego ze 100 najważniejszych obrazów w sztuce dawnej, będącego w gdańskich zbiorach muzealnych.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja poświęcona inscenizacji z realizatorami dzieła, którą poprowadzi dr Aleksandra Zając-Kiedysz  wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Goście opowiedzą o tym, jak tworzy się współczesną operę, jak inspiracja dziełem malarskim wpływa na pracę nad spektaklem, jakich środków wyrazu użyć, by trafić do publiczności.
 
Dla studentów zostały przygotowane na to wydarzenie bilety w specjalnych cenach:

  • bilet dla studentów 35 zł (przysługuje studentom i doktorantom na podstawie okazanej ważnej legitymacji studenckiej/doktoranckiej)
  • bilet dla studentów szkół artystycznych Województwa Pomorskiego – 25 zł (przysługuje studentom/doktorantom/słuchaczom pomorskich szkół artystycznych na podstawie okazanej ważnej legitymacji studenckiej)

Bilety do nabycia w Kasie Opery Bałtyckiej.

ZAPRASZAMY!

Więcej informacji

***

Zbliża się „Sąd Ostateczny”

Grabieże, gwałty i mroczne tajemnice wpisują się w historię tryptyku Hansa Memlinga „Sąd ostateczny”. Owiana mistycyzmem historia malowidła stała się osnową libretta najnowszej opery Krzysztofa Knittla pod tym samym tytułem.

Premiera „Sądu ostatecznego” wg libretta Mirosława Bujko odbędzie się 8 listopada w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Chór, orkiestrę i balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku poprowadzi  Szymon Morus. W rolach solowych wystąpią m.in. Robert Gierlach, Piotr Lempa, Jan Jakub Monowid, Anna Mikołajczyk oraz Magdalena Chmielecka.

Dwuaktowa opera „Sąd ostateczny” Krzysztofa Knittla ukazuje legendarne, burzliwe losy słynnego tryptyku Hansa Memlinga – od zamówienia dzieła aż do powrotu malowidła do Gdańska w połowie XX wieku. Szesnaście scen dramatu stanowi ciąg oddalonych w czasie i przestrzeni obrazów, których różnorodność potęguje odmienna w każdej scenie warstwa brzmieniowa – od statycznych akordów, poprzez niespokojne glissanda, klastery, powtarzane figury melodyczne. Duży aparat wykonawczy wzbogacony został o rozbudowaną sekcję perkusyjną i elektronikę. Szeregowi zróżnicowanych postaci dramatu, głównie głosów męskich, towarzyszy proroczy chór, zapowiadając, na dźwiękach kilkukrotnie powtórzonej melodii, nadejście Sądu Ostatecznego.

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP