cos

Studenci i pedagodzy na II Deutsch-Polnisches Festival für Junge Musiker w Bremie

18 września 2018 10:32

W dniach 12-17.09.2018 r. Förderverein für Junge Musiker aud Deutschland und Polen e.V. / Stowarzyszenie na rzecz uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży z Niemiec i Polski, istniejące od 2017 roku, zorganizowało II Deutsch-Polnisches Festival für Junge Musiker / II Niemiecko-Polski Festiwal dla Młodych Muzyków – międzynarodową imprezę dla 80 uczestników z Polski i Niemiec. Z ramienia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku wzięli w niej udział studenci: Agnieszka Rychorczuk, Iwona Cender, Weronika Rydzewska, Pola Berensdorff (gitara), Marta Misztal, Patrycjusz Lorek, Maciej Frączek i Marek Salej (fortepian) oraz wykładowcy: prof. dr hab. Elżbieta Rosińska (akordeon), dr Monika Dżuła-Radkiewicz (gitara), dr Kordian Góra (fortepian), a także dwóch uczniów ze Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu: Miron Łajming (fortepian) i Wacław Ruszkiewicz (gitara).

Zajęcia warsztatowe z udziałem wykładowców z Polski, Niemiec, Danii i Kanady odbywały się w siedzibie Hochschule für Künste w Bremie (Dechanatstrasse). Składały się na nie lekcje indywidualne, orkiestra gitarowa, wykłady. Festiwalowi towarzyszyły koncerty: inauguracyjny w Ratuszu Miasta Brema – 13.09.2018 oraz wieńczący imprezę koncert wykładowców i uczestników w Sali Koncertowej Hochschule für Künste w Bremie – 16.09.2018.

Na koncercie w Ratuszu wystąpił kwartet gitarowy w składzie: Agnieszka Rychorczuk, Iwona Cender, Weronika Rydzewska, Pola Berensdorff oraz pianista Marek Salej, który wykonał Walc As-dur F. Chopina. Imprezę uświetniły swoją obecnością osobistości ze świata polityki, sponsorzy, samorządowcy, m.in. Wiceprezydent Miasta Gdańska, p. Piotr Kowalczuk.

Na koncercie finałowym Festiwalu z wielkim sukcesem wystąpili pianiści: Maciej Frączek, Marek Salej, Marta Misztal, Miron Łajming oraz duet Monika Dżuła-Radkiewicz i Elżbieta Rosińska.

Atrakcją dla uczestników było zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz wizyta w centrum nauki Universum. Młodzież była zakwaterowana w Jugendherberge „Lidice-Haus”, wykładowcy mieszkali u polskich rodzin.

Koszty podróży naszych muzyków zostały pokryte przez Miasto Gdańsk (od ponad 40 lat miasto partnerskie Bremy).

Więcej informacji o projekcie na stronie stowarzyszenia oraz jego profilu na FB.