cos

Praktyki sceniczne w Schwedt dla studentów specjalności „musical”

27 czerwca 2017 14:25

24 czerwca 2017 r. JM Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. dr hab. Maciej Sobczak i dyrektor niemieckiego teatru Uckermärkische Bühnen Schwedt Reinhard Simon złożyli podpisy pod umową o współpracy, która oficjalnie potwierdziła kooperację obu instytucji w związku z organizacją praktyk scenicznych dla studentów specjalności musical Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w spektaklach repertuarowych Uckermärkische Bühnen Schwedt. Umowa obowiązywać ma na razie do roku 2021.

Akt podpisania dokumentu miał miejsce w teatrze letnim Odertalbühne po premierze musicalu „Luter – między miłością, śmiercią i diabłem”. W uroczystości wzięli udział m.in. europoseł CDU dr Christian Ehler, poseł CDU do Bundestagu z ramienia CDU Jens Koeppen oraz minister ds. Nauki, Badań Naukowych i Kultury w rządzie Brandenburgii dr Martina  Münch.

Studenci z Akademii Muzycznej w Gdańsku uczestniczyli w produkcji spektaklu w teatrze Uckermärkische Bühnen w Schwedt już w ubiegłym roku. Występowali na scenie wspólnie z członkami zespołu ze Schwedt i tancerzami gryfińskiego teatru EGO VU w przedstawieniu musicalu „Amore mio – spisek Figara”.

Reinhard Simon, dyrektor teatru w Schwedt i jednocześnie reżyser obecnie wystawianego spektaklu „Luter – między miłością, śmiercią i diabłem” twierdzi, że „przyszli aktorzy musicalowi z Gdańska są nie tylko utalentowani, ale także głodni wiedzy i ambitni. Wszyscy praktycznie na scenie realizujemy polsko-niemiecką współpracę i jesteśmy dumni, że ci młodzi ludzie są członkami naszego zespołu. Zwłaszcza, że bardzo wzbogacają naszą inscenizację.”

Wśród ponad 30 aktorów musicalu „Luter – między miłością, śmiercią i diabłem” jest czworo naszych studentów I roku studiów II stopnia specjalności musical: Agnieszka Tylutki-Drozd w roli zakonnicy Johanny, Paulina Wojtowicz w roli zakonnicy Heleny, Karol Drozd w roli Franciszka i Dawidem Pelowskim w roli Anzelma. Cała czwórka odbywa właśnie praktykę w teatrze w Schwedt i biegle posługuje się językiem niemieckim.

W obsadzie spektaklu znalazł się także Michał Kuczyński (w roli mnicha Konrada), absolwent (2014) studiów I stopnia specjalności musical. Artysta otrzymał nagrodę UCKERMARK-OSKAR dla najlepszego aktora sezonu, przyznaną przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury za rolę Mozarta w „Amore mio – spisek Figara” oraz za rolę pianisty w sztuce „Ewig Jung czyli Wiecznie Młodzi” autorstwa Erika Gedeona (więcej na: www.nordkurier.de). O wyróżnieniu zadecydowało jury złożone z przedstawicieli Władz Miasta Schwedt, lokalnej prasy oraz publiczności. Nagrodę tuż po czerwcowej premierze musicalu „Luter – między miłością, śmiercią i diabłem” wręczył Heiko Schulze, przewodniczący Stowarzyszenia Rozwoju Kultury.

fot. Udo Krause

 

O spektaklu „Luter – między miłością, śmiercią i diabłem”:
Obsada
Film promujący
Galeria zdjęć (1)
Galeria zdjęć (2)