cos

Książka Anny Szarapki „Władysław Walentynowicz. Twórca, pedagog i organizator życia muzycznego” już dostępna

22 grudnia 2017 12:07

Nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się książka „Władysław Walentynowicz. Twórca, pedagog i organizator życia muzycznego” autorstwa Anny Szarapki.

Władysław Walentynowicz (1902-1999) to jedna z najbardziej znaczących postaci gdańskiego życia muzycznego w II połowie minionego stulecia. Na Wybrzeże przybył ze zrujnowanej Warszawy zaraz po zakończeniu wojny, już w czerwcu 1945 roku. Od razu niezwykle aktywnie włączył się w budowę polskiego życia muzycznego; latem 1945 roku uruchomił Gdański Instytut Muzyczny z siedzibą w Sopocie. Dzięki temu wkrótce powstały szkoły muzyczne – niższa i średnia, a po dwóch latach możliwe stało się utworzenie Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie – poprzedniczki dzisiejszej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Był Walentynowicz niestrudzonym organizatorem koncertów, w których niejednokrotnie uczestniczył jako pianista, tworzył gdańskie oddziały SPAM i ZKP, pracował w Gdańskim Radiu, publikował w prasie recenzje wydarzeń muzycznych.

30 lat był pedagogiem w gdańskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadził klasę fortepianu, a także uczył innych przedmiotów. 20 lat pełnił funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego, a jako rektor –  w latach 1951-1952 – uchronił uczelnię od planowanej wówczas likwidacji.

Praca Anny Szarapki szczegółowo opisuje złożone koleje życia oraz dorobek kompozytorski Władysława Walentynowicza. W wielu aspektach przybliża sylwetkę tej postaci, która jak mało kto wrosła w trójmiejski krajobraz życia artystycznego, stając się jednym ze „znaków rozpoznawczych” muzyki na Wybrzeżu, w szczególności powojennego Sopotu. Dzięki niezwykle gruntownej kwerendzie przeprowadzonej przez Autorkę w najrozmaitszych zbiorach archiwalnych, książka jest nieocenionym źródłem informacji dla każdego, kto interesuje się historią życia muzycznego w Trójmieście. Dopełnieniem omówienia biografii i twórczości Władysława Walentynowicza jest aneks zawierający m.in. wywiady z ludźmi, którzy go znali, a także – co jest wartością szczególną – jego pamiętnik.

Książkę można nabyć u p. Jarosława Stokowskiego, zajmującego się dystrybucją publikacji Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku (pok. 110 w bud. żółtym, pn-pt w godz. 8:00-14:00, tel. +48 58 300 92 65, e-mail: j.stokowski@amuz.gda.pl) lub na stronie Wydawnictwa.
Cena: 40 zł