cos

DZIEŃ DAWCY SZPIKU DLA ALI. Podaruj Alicji szansę na życie, zostań dawcą szpiku!

27 maja 2019 10:15

Studencie, pracowniku aMuz!

W ramach akcji DZIEŃ DAWCY SZPIKU DLA ALI, która odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku w środę 29 maja 2019, podaruj Alicji szansę na życie, zostań dawcą szpiku!

 

ZOBACZ ULOTKĘ

 

„Staram się nie planować, bo życie jest przewrotne. Żyję tu i teraz” – mówi 35-letnia Ala z Gdańska, która po zdiagnozowaniu białaczki zupełnie przewartościowała swoje życie.

5 lat temu stoczyła najważniejszą walkę w swoim życiu – pokonała ostrą białaczkę dzięki przeszczepieniu szpiku od brata. Spokój nie trwał jednak długo, ponieważ niedawno u Ali nastąpiła wznowa choroby. Tym razem konieczne będzie przeszczepienie od dawcy niespokrewnionego. To szansa dla niej na nowe życie.

Pomóżmy Ali wrócić do jej ukochanego życia – do beztroskiego cieszenia się rodziną – 7-letnią córką Olą i mężem Adamem; do ukochanych Bieszczad; prób chóru i wycieczek rowerowych. Najbliżsi Ali zorganizowali akcję „Dni Dawcy dla Ali” przy wsparciu Fundacji DKMS. Poniżej znajduje się lista z datami i lokalizacjami wszystkich akcji, w trakcie których odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Rejestracja to dosłownie 10 minut: krótki wywiad medyczny i samodzielny wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wszystkich tych, którzy nie mogą być z nami w trakcie akcji zachęcamy do rejestracji on-line na stronie www.dkms.pl! Wystarczy się zapisać a pakiet do rejestracji przyjdzie do nas pocztą. Potem już tylko należy odesłać pakiet i trafiasz do międzynarodowej bazy dawców szpiku i masz sporą szansę na uratowanie życia swojemu bliźniakowi genetycznemu!

 

REJESTRACJA:

Data: 29 maja 2019 r.
Godzina: 9:00-20:00

Miejsce: Akademia Muzyczna w Gdańsku, przy Sali Koncertowej w budynku żółtym

Wolontariuszami będą studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Rejestracja, jako potencjalny dawca to przeprowadzenie wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienie formularza i pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, który jest niezbędny do określenia cech zgodności antygenowej. Faktycznym dawcą zostaniesz wtedy, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności antygenowej, jak chory pacjent.

***

Chory na białaczkę dostaje szanse na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepu komórek macierzystych od zgodnego genetycznie, niespokrewnionego dawcy. Istnieją dwa sposoby pobrania komórek macierzystych.

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – stosowane w ok. 80% przypadków

  • Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji.
  • Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.
  • Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu.
  • Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godziny.
  • Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.

Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej

  • Od znajdującego się pod narkozą Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. jednego litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. dwóch tygodni.
  • Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy.
  • Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 462 176 (styczeń 2019) potencjalnych dawców. 6 158 (styczeń 2019) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.