cos

Czerwona Róża 2018. Maciej Kułakowski z nagrodą specjalną za wybitne dokonania artystyczne, Koło Naukowe Akordeonistów na 3. miejscu wśród kół naukowych uczelni wyższych Pomorza!

28 maja 2018 14:38

Czerwona Róża 2018. Maciej Kułakowski z nagrodą specjalną za wybitne dokonania artystyczne, Koło Naukowe Akordeonistów na 3. miejscu wśród kół naukowych uczelni wyższych Wybrzeża!

27 maja 2018 na Dziedzińcu Heweliusza w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się uroczysta gala finałowa, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody 44. edycji Konkursu Czerwonej Róży.

Maciej Kułakowski, student I roku studiów II st. Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wiolonczeli dra hab. Marcina Zdunika, otrzymał nagrodę specjalną za wybitne dokonania artystyczne w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez Stowarzyszenie Czerwonej Róży. Nagrodę wręczył prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Z kolei KOŁO NAUKOWE AKORDEONISTÓW, którego opiekunem jest dr Paweł Zagańczyk, uplasowało się na 3. pozycji wśród najlepszych kół naukowych uczelni wyższych Pomorza.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Czerwonej Róży w kategorii „najlepszy student” i właścicielem samochodu marki Volkswagen up został Mariusz Jakubowski, student Akademii Morskiej w Gdyni na kierunku towaroznawstwo i zarządzanie. Oprócz wysokiej średniej ocen może pochwalić się m.in. pracą naukową i badaniami laboratoryjnymi nad napojem kombucha, którym w Polsce zajmuje się naukowo tylko kilka osób.

Laureatem nagrody dla najlepszego koła naukowego w wysokości 12 tys. zł  zostało tym roku Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO, którego opiekunem jest dr hab. inż. Magdalena Rucka, prof. nadzw. PG z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Z kolei nagrodę specjalną (jedną z dwóch, obok Macieja Kułakowskiego) za wybitne dokonania w dziedzinie naukowej i społecznej w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez rektora Politechniki Gdańskiej, otrzymała Lisa Aditya, studentka kierunku Environmental engineering, która naukowo współpracuje z prof. Jackiem Mąkinią z Katedry Inżynierii Sanitarnej z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

– Tegoroczna edycja konkursu była na bardzo wysokim poziomie. Członkowie kapituły nad wyborem najlepszego studenta głosowali aż w trzech turach. Dlatego też zdecydowaliśmy o przyznaniu w tym roku także nagród specjalnych
– powiedział Ludwik Klinkosz, prezes Stowarzyszenia Czerwonej Róży. – Chciałbym podziękować Politechnice Gdańskiej za wsparcie w organizacji konkursu, życzliwość i gościnność – dodał.

Galę finałową uświetniły występy naszych studentów: wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego – laureata nagrody specjalnej, i akordeonisty Macieja Kacprzaka – przewodniczącego Koła Naukowego Akordeonistów. Podczas gali zaśpiewał także Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dr hab. Mariusza Mroza.

***

Prestiżowa statuetka „Czerwonej Róży” od 56 lat trafia do rąk wybitnych, najbardziej wyróżniających się studentów. Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze poszczególnych uczelni, wskazując po jednym kandydacie w każdej kategorii. By wygrać, trzeba mieć talent, być zdolnym i pracowitym. W konkursie liczy się wysoka średnia ocen, ale także aktywność pozanaukowa, osiągnięcia w dziedzinach społecznej, sportowej i artystycznej.

W ramach 44. edycji konkursu, Stowarzyszenie Czerwonej Róży, wspólnie ze wszystkimi pomorskimi szkołami wyższymi najpierw przeprowadziło eliminacje  w dwóch kategoriach: „najlepszy student” i „najlepsze koło naukowe”. Następnie, 21 maja 2018 w Audytorium Centrum Nanotechnologii B zaprezentowali się finaliści w obu kategoriach ze wszystkich zgłoszonych do konkursu uczelni Pomorza, w tym 11 studentów i 8 kół naukowych. Więcej informacji o finalistych i ich dokonaniach można znaleźć na profilu Stowarzyszenia Czerwonej Róży na portalu Facebook oraz na stronie internetowej stowarzyszenia www.czerwonaroza.org.pl.

Laureatami nagrody Czerwonej Róży z Akademii Muzycznej w Gdańsku w poprzednich latach zostali: Rafał Kłoczko (2011), Mirosława Lachowska (2007), Ryszard Minkiewicz (1989), Elżbieta Zającówna (1968), Krystyna Majchrzak (1964).

Sponsorzy i fundatorzy nagród:
AmberExpo Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
Clinica del Mare Sea Towers Dental Center
Beckmann Volmer Technology Sp. z o.o.
Kruszywa Polskie S.A.
Techno-Service S.A.
Grantera Sp. z o.o.
Horizon s.c.

Partnerzy:
Festiwal E(x)plory oraz Expo-Sciences Europe w Gdyni
Kancelaria Notarialna Piotr Jakub Lis
Paul Łaźniak Lazniak.com
Koło Naukowe SimLE
Volkswagen Plichta
SkyTech Drones
Invest Studio
Syrius Group
Fignacy&co
Igni Design