cos

Studenci Piotr Jędrzejczyk i Beniamin Baczewski laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury

30 listopada 2015 11:16

27 listopada 2015 podczas uroczystej gali w gdańskim Klubie Żak wręczono prestiżowe Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Trójkę laureatów, wśród których znalazł się nasz student Piotr Jędrzejczyk, wyłoniła drogą kilkuetapowych głosowań Kapituła Nagrody. Czwartym laureatem, wybranym w plebiscycie SMS-owym, został nasz student Beniamin Baczewski. Serdecznie gratulujemy!

O LAUREATACH

Piotr Jedrzejczyk foto Piotr Jędrzejczyk – student Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie kompozycji prof. zw. dra hab. Krzysztofa Olczaka (I rok studiów II st.) oraz klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. zw. dr hab. Elżbiety Wiesztordt-Sulecińskiej (III rok studiów I st.). Skomponował utwór „Insigne Tuus” wykonany podczas Święta Miasta 25 maja 2013 r. na Targu Węglowym w Gdańsku. Zdobył I miejsce w konkursie na skomponowanie muzyki pokładowej dla linii Eurolot. W grudniu 2014 r. jego kompozycja „4 Miniatury na fortepian” miała swoją światową premierę w Rzymie na koncercie Muzyki Polskiej. Był jurorem 1. Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych podczas Eurochamber Music Festiwal, na który skomponował również utwór obowiązkowy dla uczestników. W 2015 r. drukiem ukazały się jego kompozycje: „Trzy słowa najdziwniejsze na skrzypce, akordeon i perkusję” oraz „Toccata nr 1 na akordeon solo”. W tym roku zdobył również nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na akordeon solo lub na akordeon i orkiestrę kameralną w Poznaniu.

Beniamin Baczewski fotoBeniamin Baczewski – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie klarnetu prof. Bogdana Ocieszaka (2015), student kompozycji i kompozycji muzyki teatralnej i filmowej w klasie ad. dra Marka Czerniewicza (II rok studiów I st.). W 2014 r. zdobywca I miejsca (ex aequo) na Konkursie muzycznym dla kompozytorów EU Play przez Muzykę do Zjednocznonej Europy w Genui, za utwór na sopran, flet, skrzypce, gitarę i fortepian „My Homeland”. Latem 2014 r. zajął I miejsce w XX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim 2 Agosto w Bolonii za muzykę do filmu niemego „Le Spectre Rouge”.

O NAGRODZIE

Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury jest przeznaczona dla artystów, animatorów, aktywistów działających na lokalnym polu, ale często mogących się już poszczycić osiągnięciami i popularnością znacznie przekraczającymi lokalne granice. Laureatów wybiera Kapituła Nagrody, skupiająca przedstawicieli gdańskiego magistratu, instytucji kulturalnych, profesorów uczelni artystycznych, laureatów poprzednich edycji Nagrody oraz dziennikarzy.

Jury ocenia szczególne osiągnięcia artystyczne kandydata z okresu trzech ostatnich lat, łącznie z rokiem przyznawania nagrody. Nominowany w momencie zgłoszenia nie może przekroczyć 35. roku życia. Od kilku lat Nagrodę otrzymują cztery osoby – trzy wybierane są przez kapitułę, czwarta wskazywana jest przez czytelników Gazety Wyborczej Trójmiasto w plebiscycie SMS-owym.

W tym roku na liście nominowanych do 16. edycji Nagrody znalazło się 20 twórców kultury, którzy otrzymali łącznie 19 nominacji (jedna kandydatura dla duetu muzyków). Aż połowa z nich to młodzi muzycy związani z AkademiąMuzyczną w Gdańsku: Beniamin Baczewski, Michał Marek Ciesielski, Piotr Jędrzejczyk, Duo del Gesu: Arnaud Kamiński i Krzysztof Komendarek-Tymendorf, Rafał Kłoczko, Maciej Kułakowski, Szymon Morus, Anna Wilczewska, Ignacy Jan Wiśniewski.

 
NMGdMT_2015_Piotr_Jedrzejczyk_fot.Jerzy Pinkas NMGdMT_2015_Beniamin_Baczewski_fot.Jerzy Pinkas   NMGdMT_2015_all_fot.Jerzy Pinkas NMGdMT_2015_all_nominacje_fot.Jerzy Pinkas
Fot. Jerzy Pinkas
Źródło